Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 23.04.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Apexim zajął stację w Krajniku
Zaczyna się remont wieży na zamku w Swobnicy
Nowa Amerika nagrodzona
Ku czci poległych
Dziewiąty INKONTAKT
O głazach w Moryniu
Chojna w Brukseli
Poprawiać i iść do przodu
50 nowych drzew w Chojnie
Widuchowa w nowym folderze
Program DNI GRYFINA
Atrakcje turystyczne tuż za miedzą
Sport

Nowa Amerika nagrodzona

Michael Kurzwelly
Działająca także na naszym terenie transgraniczna inicjatywa kulturalna Nowa Amerika otrzyma 7 maja Nagrodę Wspierającą Viadriny za zaangażowanie w poszukiwania nowej tożsamości polsko-niemieckiego pogranicza. Liderem jest Michael Kurzwelly (znany u nas choćby ze spotkań w Chojnie i na gryfińskim „Włóczykiju”), który swe integracyjne idee zaczął w bardzo oryginalny sposób realizować w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, tworząc alternatywny organizm miejski pod nazwą Słubfurt.

Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą przyznaje swą nagrodę od 1999 roku polskim i niemieckim osobistościom, które w szczególny sposób przyczyniły się do pojednania obu narodów. W tym roku głównym laureatem jest Hans-Dietrich Genscher - w latach 1974-1992 wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Laudację wygłosi były polski premier Tadeusz Mazowiecki - zdobywca tej nagrody w 2009 roku. Innymi laureatami są m.in.: tłumacz Karl Dedecius, noblista Günter Grass, publicyści Adam Michnik i Adam Krzemiński, zdobywca Oskara - reżyser filmowy Volker Schlöndorff, kompozytor Krzysztof Penderecki.

Hans-Dietrich Genscher
Uroczystość rozpocznie się 7 maja o godz. 11 we Frankfurcie w auli „Audimax” Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, Logenstrase 2. Wstęp wolny.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska