Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 17 z dnia 23.04.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Apexim zajął stację w Krajniku
Zaczyna się remont wieży na zamku w Swobnicy
Nowa Amerika nagrodzona
Ku czci poległych
Dziewiąty INKONTAKT
O głazach w Moryniu
Chojna w Brukseli
Poprawiać i iść do przodu
50 nowych drzew w Chojnie
Widuchowa w nowym folderze
Program DNI GRYFINA
Atrakcje turystyczne tuż za miedzą
Sport

Ku czci poległych

W ubiegłą sobotę w paru miejscowościach naszego powiatu uczczono pamięć żołnierzy, którzy 68 lat temu oddali życie podczas operacji forsowania Odry. Uroczystości rozpoczęto na wojskowym cmentarzu radzieckim w Gryfinie, a potem w Chojnie, gdzie złożono kwiaty, a żołnierze 5. Pułku Inżynieryjnego im. Ignacego Prądzyńskiego ze Szczecina wystawili wartę honorową. Kwiaty złożono także w Osinowie Dolnym pod pomnikiem Matki Polki. Centralne uroczystości odbyły się jak zwykle na cmentarzu wojennym Siekierki w Starych Łysogórkach, gdzie pod nieobecność zapowiadanego ks. abp. Andrzeja Dzięgi mszę św. koncelebrował ks. infułat prof. Andrzej Offmański. Liczne delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Wdzięczności Żołnierzom I Armii WP. Odbył się też apel poległych.
Z cmentarza uczestnicy przenieśli się do Gozdowic pod Pomnik Sapera. 16 kwietnia przypadało święto wojsk inżynieryjnych, zwane niegdyś świętem sapera. Z tej okazji uhonorowano wszystkich tych, którzy kultywują tradycje związane z tą formacją i dbają o miejsca pamięci narodowej. Jak kilkakrotnie pisaliśmy, w ostatnich dwóch latach gmina Mieszkowice, władze powiatu i województwa mocno zaangażowały się w rewitalizację nadodrzańskich miejsc pamięci. W Gozdowicach uhonorowano odznaczeniami: Szkołę Podstawową im. Bohaterów Pierwszej Armii Wojska Polskiego w Cedyni, Technikum Budowlane im. ppor. Ryszarda Kuleszy w Chojnie, Szkołę Podstawową im. Mieszka I w Mieszkowicach, burmistrza Mieszkowic Andrzeja Salwę, starostę Wojciecha Konarskiego, emerytowanego dowódcę Straży Granicznej w Czelinie Romana Tyszkiewicza i dyrektora Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Pawła Pawłowskiego, który współpracuje z gminą Mieszkowice, przekazując i wdrażając pomysły związane z historią wojskowości.

Uroczystości w Gozdowicach
Nadodrzańska Dziesiątka
W programie uroczystości była jak zwykle Nadodrzańska Dziesiątka - bieg na trasie Gozdowice – Siekierki – Gozdowice. Już po raz jedenasty zorganizowała go gmina Mieszkowice. W tym roku na starcie stanęło 78 uczestników, w tym 9 kobiet. Pod nieobecność zagranicznych łowców nagród bieg z dużą przewagą nad rywalami wygrał czołowy polski maratończyk Andrzej Draczyński z Nowej Soli. Wśród kobiet ku dużej radości miejscowych kibiców triumfowała Ewa Kaczmarek z Mieszkowic. Nasza relacja w następnym numerze.
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska