Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 23 z dnia 04.06.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Wieża z widokiem
Prom nadal stoi
Nowy przejazd i nowe kałuże
Strażacka parada w Trzcińsku
Kto jest obrońcą strażaków?
Kościół w pełni poświęcony
POLSKO-NIEMIECKI FESTYN REKREACYJNY
CHOJNA 2013

Powiat po absolutorium
Burmistrz już nie kupuje mieszkania
Czy leci z nami pilot?
Szlak kajakowy na Tywie już gotowy!
Koncert za stodołami
Sport

SPORT

Triathlon w Moryniu
W najbliższą niedzielę 9 czerwca w Moryniu odbędą się Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Triathlonie i eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. To sport dla prawdziwych twardzieli, bo trzeba pływać wpław, jechać rowerem, a na końcu biegać.

Hubert Durczak
Do mistrzostw i olimpiady przygotowują się triathloniści Hermesa Gryfino, którzy udanie rozpoczęli sezon zawodami w Wąsoszach i Ślesinie. 26 maja w Termach Ślesińskich koło Konina 140 zawodników wystartowało w ogólnopolskich zawodach Kolski Triathlon. Należało przepłynąć 600 m, przejechać rowerem 15 km i przebiec 3 km biegu. W kategorii juniorów Hubert Durczak zajął pierwsze miejsce, a w seniorach Radosław Piwowarski był trzeci. W juniorach młodszych Sandra Probucka była dziewiąta, a Kacper Maciejski piętnasty. Wśród młodzików Artur Durczak wywalczył 6. miejsce, a Agata Będkowska 14.
Dzień wcześniej w pobliskich Wąsoszach ponad stu zawodników rywalizowało w aquathlonie (400 m pływania i 2 km biegu). H. Durczak wygrał w swojej kategorii wiekowej, a w seniorach R. Piwowarski był drugi. W juniorach młodszych S. Probucka zajęła 6. miejsce i K. Maciejski 15., a w młodzikach A. Durczak 10., A. Będkowska 13. i D. Stemler 28.
To był dobry sprawdzian formy przed najważniejszym startem w sezonie, czyli zawodami w Moryniu.


Czwartkowe awanse
Młodzieżowy Ośrodek Sportowy w Gryfinie przeprowadził ostatnie zawody XIX edycji Czwartków Lekkoatletycznych. Siódma impreza była finałem powiatowym. Młodzież walczyła o awans do finału krajowego, który odbędzie się pod koniec czerwca w Łodzi. Do imprezy tej zakwalifikowali się: z rocznika 2000: w biegu na 60 m Małgorzata Kowalczyk (Radziszewo) i Zuzanna Wróbel (Widuchowa), na 300 m Weronika Kaczmarek, w skoku w dal Aleksandra Kwiecień, wzwyż - Weronika Stefaniuk i Sandra Łaniewska (wszystkie SP 2 Gryfino), w rzucie piłeczką palantową Natalia Bernadzka (Moryń). Rocznik 2001: skok w dal - Adrian Kazimierak (Gardno), wzwyż Paulina Zakrzewska (SP 1 Gryfino), 600 m Agata Piekarz (SP 2 Gryfino), rzut piłeczką Dominika Grącka (Mieszkowice). Rocznik 2002: 60 m Oliwia Kowalska, skok wzwyż Natalia Wac, w dal Nikola Ochocka i Aleksandra Florek (wszystkie SP 3 Gryfino) oraz Bartłomiej Zakrzewski (SP 1 Gryfino).
Zawody wsparło finansowo PGE Górnictwo i Energetyka - Konwencjonalna Spółka Akcyjna.


Szczypiorniści bez baraży
Z przyczyn finansowych zarząd Energetyka Gryfino zrezygnował z baraży o awans do I ligi piłkarzy ręcznych. Zespół wywalczył do nich prawo, zajmując drugie miejsce w tabeli.


Deszczowa liga
W strugach deszczu rozegrano 38. edycję Krzywińskiej Ligi Biegów Przełajowych. Fatalna pogoda wpłynęła na frekwencję, bo do Krzywina przyjechały reprezentacje tylko kilku szkół. Nie zawiedli olimpijczycy, którzy od wielu lat są gośćmi imprezy. Przypomnieć należy, że krzywińskie biegi współorganizuje miejscowy klub olimpijczyka „Krzyś” (obok m.in. Szkoły Podstawowej w Krzywinie). Tym razem imprezę odwiedzili: Władysław Wojtakajtis (pływanie), Krzysztof Pierwieniecki (boks) oraz paraolimpijczyk i absolwent krzywińskiej podstawówki Michał Gadowski (wioślarstwo). Towarzyszyli im działacze ruchu olimpijskiego: Stanisław Kopeć i Jerzy Goclik. Poniżej zwycięzcy biegów w poszczególnych rocznikach.
2005: Joanna Sroka, Dominik Bigus - Krzywin
2004: Aleksandra Lidwin - Krzywin, Radosław Białek - SP 4 Gryfino
2003: Zuzanna Jóźwiak, Eryk Kubicki - Widuchowa
2002: Zuzanna Pomykała, Jakub Iskra - Widuchowa
2001: Patrycja Jaworska, Arkadiusz Czernecki - Krzywin
2000: Ada Skrzypska - Widuchowa, Adam Hrycaj - Nawodna
1999: Marika Wójs, Krystian Bącela - Widuchowa
1998: Klaudia Pomykała - Widuchowa, Michał Ławniczak - Krzywin
1997: Sylwia Bącela, Hubert Kluczyński - Widuchowa
(tw)


Boks chojeńsko-szczecińsko-gorzowski
Kolejną Galę Boksu zorganizował w sobotę w swej hali klub Garda Chojna. Miejscowi zawodnicy rywalizowali z partnerami ze Szczecina i Gorzowa. Imprezę otworzyła walka dwóch szczecińskich młodzików: Adam Pluskowski pokonał Patryka Pazdura. Potem debiutujący Kamil Atłas z Gardy pokonał przed czasem (poddanie po II rundzie) Michała Kasprzyka ze Skorpiona Szczecin. Marcin Orman wygrał z Mateuszem Moderem z Gorzowa. Arkadiusz Kurpiel pokonał Roberta Olszańskiego (obaj z Gardy), Albert Ciasnocha - gorzowianina Pawła Przepiórkę, a Justyna Pietras - Julię Turłaj z Gorzowa. Oskar Mróz wygrał przed czasem z gorzowianinem Jaskółą (poddany w II rundzie). Podobnie rozstrzygnął swój pojedynek Eryk Giermak z Łukaszem Koziełą. Debiutujący w Gardzie Jakub Mróz uległ Robertowi Jaskóle.
Walczy Marcin Orman (z lewej)
(tekst i fot. rr)


Wicemistrzowie z Mieszkowic
Podając przed tygodniem wyniki wojewódzkich finałów w biegach rozstawnych, przeoczyliśmy jedną medalową sztafetę z naszego powiatu. Trenowani przez Jana Karpowicza gimnazjaliści z Mieszkowic w sztafecie 4 x 100 m wywalczyli srebrny medal. Gratulujemy!


Czas na gołębie loty
Od paru lat odnotowujemy loty gołębi pocztowych z najbliższej okolicy, czyli rywalizujących ze sobą sekcji z Bania, Chojny i Myśliborza. Jak się okazuje, hodowców gołębi jest dość dużo, bo w tych trzech sekcjach zarejestrowano aż 82: Chojna ma 36, Myślibórz 26 i Banie 20. Nie wszyscy jednak wystawiają pocztowce do rywalizacji, bo trzeba mieć pokaźną hodowlę, żeby pozwolić sobie „na zawodowstwo”. Niektórzy więc są tylko czystymi miłośnikami – amatorami. Rywalizacja jednak wyzwala adrenalinę i podkręca tych, którzy już tego sportu zasmakowali. Jest to bowiem sport podobny do wyścigów konnych: ma się swoją stajnię, swoje metody selekcji zwierząt, treningów, żywienia itp. Z gołębiami jest podobnie. Sztuką jest dochowanie się odpowiedniego materiału genetycznego, który ma niebagatelne znaczenie. Rywalizacja pocztowców to stary sport i w naszym kraju mocno rozpowszechniony, szczególnie na Śląsku. W naszych okolicach też jest sporo sekcji, które są pogrupowane według pewnej specyfiki, którą wymusza geografia. Rywalizować ze sobą w miarę sprawiedliwie mogą tylko te, które są na linii wschód – zachód, bo ze względu na zdecydowaną przewagę wiatrów zachodnich gołębie wypuszcza się z zachodu (u nas przy długich lotach z Niemiec i Holandii). Letnie burze i tak robią duże spustoszenia wśród pocztowców, a gdyby je wypuszczać ze wschodu (pod wiatr), straty byłyby niewspółmiernie większe.

Po tym wstępie czas na wyniki tegorocznych zmagań. Loty starych gołębi zaczynają się w na początku maja, a kończą w lipcu (w tym roku 27.07). W sumie jest 14 konkursów. Początkowo, aby przygotować ptaki do ciężkiej rywalizacji, przeloty są krótsze i liczą 140, 200 czy 300 km, a potem nawet powyżej 700. Aby hodowcy mieli dużo satysfakcji, prowadzone są różne klasyfikacje, np. punktowanie najlepszych lotników, najlepszych hodowców, wytypowanych gołębi, osobna punktacja zaliczana do mistrzostw okręgu itp. Podawać będziemy regularnie aktualną punktację najlepszych hodowców i czołówkę gołębi. Przypomnijmy, że w każdym locie punkty zdobywa tylko 20 proc. pocztowców. Tak więc gdy np. wypuści się 1000 gołębi, to punktuje tylko 200, a reszta leci za frajer.
Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 55 hodowców, wypuszczając do pierwszego lotu 2708 gołębi. Dotychczas odbyły się 4 konkursy. Podobnie jak w roku ubiegłym, dominują hodowcy z sekcji bańskiej. Prowadzi ubiegłoroczny zwycięzca Piotr Wrona z 949,3 pkt, a tuż za nim jest Mirosław Błaszczak ze stratą jedynie 0,28 pkt. Na trzeciej pozycji znajduje się Adam Dmytrasz (Chojna) - 940,24 pkt, a kolejne pozycje zajmują: Czesław Matula - 939,59 pkt, Jerzy i Ireneusz Tatulowie - 938,07, Henryk Gralak - 937,01 (wszyscy z sekcji bańskiej). W rywalizacji najlepszych lotników także ciekawa sytuacja, bo na razie nie ma wyraźnej dominacji. W pierwszej szóstce każdy z hodowców ma swego lidera: 1. Henryk Gralak, 2. Bożena i Grzegorz Ratajczakowie, 3. Piotr Wrona, 4. Adam Dmytrasz, 5. Czesław Matula, 6. Jerzy i Ireneusz Tatulowie. W innych punktacjach także same znane nazwiska. Jak na razie nikt z mniej znanych hodowców nie może przecisnąć się do czołówki. Zaskakuje bardzo słaba pozycja hodowców z Myśliborza, a szczególnie Mirosława Pęksyka, który od paru lat był w ścisłej czołówce (w roku ub. wicelider).
Tadeusz Wójcik


Wiosenny ping-pong
Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego o Mistrzostwo UKS Victoria zorganizował 26 maja ten klub, działający przy gimnazjum w Chojnie. Wśród chłopców ze szkół podstawowych wygrał Patryk Janeczek (Chełm Grn.) przed Kacprem Gilem (Piasek) i Mateuszem Barczykiem (Chojna). Gimnazjaliści: 1) Michał Olejnik, 2) Robert Bałachowski (obaj Chojna), 3) Hubert Chyjek (Trzcińsko-Zdr.). Dziewczęta: 1) Paula Klisowska (Krajnik Dln.). Gra podwójna rodzin: 1) Robert i Tomasz Bałachowscy (Chojna), 2) Filip Marchewka, Krzysztof Jachowicz (Piasek), 3) Kacper Gil, Lidia Majchrzyk (Piasek). W finale tej kategorii zawodnicy grali... deskami kuchennymi. Na zdjęciu uczestnicy rywalizacji rodzin.


Piłka nożna
III liga. W zaległym meczu 29 maja Energetyk Gryfino przegrał na wyjeździe z Koralem Dębnica 1:3, choć prowadził do przerwy po bramce Szycha w 15'. W sobotę gryfinianie zremisowali u siebie z rezerwami Pogoni Szczecin 0:0. Pozostałe wyniki: Błękitni Stargard - Arka II Gdynia 3:0, Cartusia Kartuzy - Bałtyk Gdynia 1:0, Chemik Police - Gryf Słupsk 5:0, Koral Dębnica - Drawa Drawsko Pom. 0:2, Dąb Dębno - Lechia II Gdańsk 2:1, Kotwica Kołobrzeg - Polonia Gdańsk 0:0, Gwardia Koszalin - Pogoń Barlinek 2:0. Prowadzą Błękitni, a Energetyk jest na 12. miejscu. W sobotę gra w Barlinku.

Wojewódzka okręgówka. W sobotę w meczu na szczycie lider Odrzanka Radziszewo zremisował w Szczecinie z wiceliderem Świtem Szczecin 2:2. Do przerwy przegrywał 0:2, ale w drugiej połowie uratował punkt po golach Bykowskiego. Odra Chojna przegrała w Ińsku z Iną 1:2 (gol Borczyńskiego). Odra: A. Andrzejewski, Orman, Andrzejak, B. Andrzejewski, Jaz (J. Wojciechowski), Kusiak, Denys (Karakicz), P. Andrzejewski, M. Andrzejewski, Kuflowski (Porczyński), Borczyński. Morzycko Moryń uległo na wyjeździe Zorzy Dobrzany 0:1. Inne wyniki: Klon Krzęcin - Polonia Płoty 1:4, Ehrle Dobra Szcz. - Rega Trzebiatów 3:1, Stal Lipiany - Pomorzanin Nowogard 1:0, Iskierka Szczecin - Piast Chociwel 0:4, Unia Dolice - Victoria Przecław 0:1. 29 maja w zaległym spotkaniu Odra zremisowała 0:0 w Nowogardzie z Pomorzaninem. Czołówka tabeli:
        1. Odrzanka Radziszewo  26   54   46:24
        2. Świt Szczecin        26   49   46:28
        3. Pomorzanin Nowogard  26   47   42:27
        4. Odra Chojna          26   47   57:27
        5. Zorza Dobrzany       26   46   41:31
Morzycko jest na 8. miejscu. W środę 5 czerwca o 17.30 Odrzanka - Iskierka, Odra - Świt i Morzycko - Ina. W sobotę o 11 Klon - Odrzanka, o 15 Iskierka - Odra i o 17 Świt - Morzycko.

Regionalna okręgówka. 29-30 maja (zaległe mecze): Dąb II Dębno - Zieloni Zielin 0:4 (Godyń, Dymidów, Zając, Wojciechowski), Sokół Pyrzyce - Mieszko Mieszkowice 2:2 (Stacewicz, Iwan), Sęp Brzesko - Ogniwo Babinek 2:4. 1-2 VI: Mieszko - Orkan Suchań 4:1 (Stacewicz 2, Iwan, Ziemba), Sokół Pyrzyce - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 5:4 (Laszczyński 2, Kościkiewicz, samob.), Zieloni - Orzeł Bierzwnik 2:2, Myśla Dargomyśl - Ogniwo Babinek 3:2, Dąb II - Orzeł Pęzino 2:6, Sęp Brzesko - Polonia Giżyn 2:1, Wicher Przelewice - Remor Recz 1:1, AP Gavia Choszczno - Osadnik Myślibórz 1:0. Prowadzi Osadnik przed Gavią. 7) Mieszko, 8) Orzeł Trzc., 11) Zieloni, 14) Ogniwo. Najbliższa kolejka już w środę: o 17.30: Orzeł T. - AP Gavia, Orkan - Zieloni, o 18 Ogniwo - Mieszko.

A-klasa
Gr. III. Błękit Pniewo - Vielgovia Szczecin 3:2 (Piwowarski 2, Baszak), OKS Euroinsbud Goleniów - Fagus Kołbacz 1:3, Zryw Kołbaskowo - Grot Gardno 2:2, Wołczkowo-Bezrzecze - Rybak Trzebież 3:1, Wicher Reptowo - Unia Swochowo 4:1, Znicz Niedźwiedź - Orzeł Grzędzice 1:2. Prowadzi Błękit, który na dwie kolejki przed końcem rundy zapewnił już sobie awans.
Gr. IV. Hetman Grzybno - Klon Krzymów 9:1 (Filiks 2, Durasiewicz, Janik, Barandowski, Kosakiewicz, Hołowiej, Anulicz, Wojtalak), Sekwoja Brwice - Łabędź-GryfHurt Widuchowa 0:3 (Tylutki, Stemski, Zięcik), Chrobry Lisie Pole - KLUKS Krzywin 5:5, Czarni Czarnówko - Czcibor Cedynia 0:8 (Zielas 3, Bandyszewski 2, Makówka 2, Karkowski), Witniczanka Witnica - Czarni Lubanowo 6:1 (dla zwyc. Tytoń 4, Kościelny, Kruczek), Odra II Chojna - Iskra Banie 0:1. Prowadzi Hetman z 1 pkt przewagi nad Łabędziem
Gr. VI. Zjednoczeni Kurzycko - Piast Karsko 1:6, Sokół Różańsko - Piast Piaseczno 1:7, Chrobry Boleszkowice - Pomorzanin Cychry 3:1, Spartakus Rychnów - Orkan Rów 2:4, GKS Golenice - Koral Mostkowo 1:5, Santos Sarbinowo - Pogoń II Barlinek 1:3. Awans zapewniło już sobie Karsko.

B-klasa. Gr. IV. Odra Czelin - Morzycko II Moryń 1:13, Rosnowianka Rosnowo - Rurzyca Nawodna 1:3 (Jacków - J. Prawdziuk, M. Prawdziuk, Jastrzębowski), Olimpia Smolnica - Orzeł Żelechowo 2:2. Przed ostatnią kolejką prowadzi Morzycko II z 3 pkt przewagi nad Rurzycą.
Gr. VI. Goplana Żabów - Osadnik II Myślibórz 2:1, Gryf Nowielin - Piast II Karsko 1:5, Bonus Rzepnowo - Zryw Góralice 6:2. Awans zapewniła już sobie Goplana.

Awans gimnazjalistów
Chłopcy z gimnazjum w Chojnie wywalczyli awans do wojewódzkiego półfinału w piłce nożnej, który odbędzie się w najbliższy czwartek w Kaliszu Pomorskim. Po przejściu szczebla rejonowego i powiatowego zajęli w eliminacjach regionalnych drugie miejsce, ustępując tylko Gimnazjum nr 27 ze Szczecina - drużynie składającej się z zawodników Pogoni. Chojeńscy gimnazjaliści prawie wszyscy trenują w Odrze.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska