Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 18.06.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kości pod sklepem
Nagroda za Nową Amerikę
Burmistrz oświadcza
Jednak nie PUK
Hipoteka znów odroczona
Mniejszościowy burmistrz, mniejszościowi radni
Uchylenie uchylone
Dwie oceny Lidwina
W Cedyni nie tylko o bitwie
20 lat razem na pograniczu
Dyskdżokej i pośrednik
Kałamarz i ośla ławka
Muzyczna podróż w czasie
Sport

Nagroda za Nową Amerikę

Znamy już laureatów tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Wyniki ogłoszono 7 czerwca we Wrocławiu w trakcie Polsko-Niemieckich Dni Mediów. W kategorii radiowej wygrał Cezary Galek (Radio Zachód) za reportaż pt. „Nowa Amerika”. Tematem jest transgraniczna inicjatywa o tej nazwie (pisaliśmy o niej wielokrotnie), w którą zaangażowane są także osoby z naszej okolicy. Jury uznało, że praca Galka jest nie tylko historią pogranicza. - To historia ponad granicami krajów. Historia, którą widać w życiu codziennym mieszkańców, w kontaktach międzyludzkich, z dala od oficjałek i pomników. Jest to reportaż, który niebanalnie uchwycił zmiany, bez tzw. zadęcia i nachalnego pouczania, za to z ogromnym bagażem pozytywnych emocji - stwierdziła jedna z jurorek - Dorota Zyń-Horbaczewska.

W kategorii prasowej nagrodę zdobyła Nikola Sellmair („Stern”) za artykuł „Mój dziadek by mnie zastrzelił!”. Jurorka Helga Hirsch powiedziała, że to tekst bardzo istotny dla zrozumienia zależności między generacjami: „Kto miał dziadka albo ojca, który był nazistowskim zbrodniarzem, ten jest tym głęboko naznaczony”.
W kategorii telewizyjnej nagrodzono Matthiasa Frickela z Deutsche Welle za film „W poszukiwaniu utraconego dzieciństwa. Kim był Bruno Schulz?”.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska ustanowiona została przez kraje związkowe: Brandenburgię, Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię oraz województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację im. Roberta Boscha. Fundatorzy nagrody pragną przyczynić się dzięki niej do polepszenia wiedzy sąsiadów o sobie nawzajem oraz do wzajemnego zrozumienia polityki, gospodarki, nauki, kultury oraz społeczeństwa w Polsce oraz Niemczech.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska