Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 33 z dnia 13.08.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Prezydent u nas
Woda łączy coraz bardziej
Moda i wyobraźnia
Muzyka i gotyk
Kwestia perspektywy
Hej Bieszczady! (1)
Konkurs rozstrzygnięty
Groźne pułapki w zaroślach
Sport

SPORT

Mistrz Polski z Bielina
Waldemar Kaczmarek z LKS Chersoń Bielin (gm. Moryń) został mistrzem Polski w powożeniu zaprzęgami parokonnymi. XXIX edycja tych zawodów odbyła się 26-28 lipca w Książu na Dolnym Śląsku z udziałem 46 czołowych polskich zaprzęgów i 84 koni. Kaczmarek powoził końmi własnej hodowli: Cybinką, Cytronikiem i Cyprianem. Nasz zawodnik wygrał wszystkie trzy konkursy: ujeżdżania, terenowy maraton i konkurs zręczności powożenia.

Srebrny medal zdobył Jacek Kozłowski (FKJ Zbyszko Nowosolna), a brązowy Adrian Kostrzewa (KS Idmar Krajkowo). Pierwsza trójka wyraźnie wyprzedziła pozostałych rywali.
To nie jest pierwszy znaczący sukces Waldemara Kaczmarka, który od 28 sierpnia do 1 września startować będzie w Mistrzostwach Świata w powożeniu, które w tym roku odbędą na Słowacji w Stadninie Narodowej w miejscowości Topoľčianky.
(rr, fot. Magdalena Helon)


Motorowe emocje w Chojnie
Marian Augustyn - jedyny
w Polsce ksiądz, uprawiający wyczynowo motocross
Siódma runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w motocrossie odbyła się 4 sierpnia na torze w Chojnie. Głównym organizatorem był miejscowy Klub Motorowy. 130 zawodników ścigało się w 9 klasach na motocyklach i quadach. Specjaliści wysoko ocenili przygotowanie toru (dodatkowo polewano go w przerwach wodą).
Z ekipy gospodarzy najlepiej wypadł Kilian Ramm (jeden z Niemców od lat startujących w barwach KM Chojna), zajmując drugie miejsce w klasie MX2C. Jego klubowy kolega Justin Kaszemeikat był niewiele gorszy, wywalczając trzecią pozycję w MX65.

Oto najlepsze trójki i miejsca chojeńskich motocrossowców:
MX kobiet: 1. Alicja Karpik (KM Szczecin), 2. Katarzyna Śron, 3. Sandra Śron (obie Ostrowski KM).
MX2C: 1. Kamil Nowakowski (Ostrowski KM), 2. Kilian Ramm (KM Chojna), 3. Sebastian Dąbrowski (LSM Bry-Tech Racing Lubin). Miejsca innych zawodników KM Chojna: 7. Chris Seiffert, 13. Łukasz Kugler (prezes klubu), 33. Piotr Choim.
MX1C: 1. Marcin Wójcik (KM Polkowice), 2. Mateusz Szymański (Motoklub Oborniki), 3. Kamil Majorczyk (WKM Wschowa). 13. Marian Augustyn, 14. Sławomir Butryn, 15. Rafała Myśko, 17. Krzysztof Lichota (KM Chojna).
MX quad open: 1. Marcin Sobol (WKM Wschowa), 2. Łukasz Lorenc (Automobilklub Gorzowski), 3. Tomasz Jamroży (KM Cisy Nowogard). 9. Kamil Wolicki (KM Chojna).
MX masters: 1. Wojciech Nowacki (KM Szczecin), 2. Janusz Piotrowski (WKM Wschowa), 3. Ryszard Augustyn (RTM Radom). 13. Andre Seiffert, 17. Wiesław Rataj (wiceprezes KM Chojna).
MX open: 1. Jack Christoper Krupke, 2. Lars Hinz (obaj z Niemiec), 3. Bartosz Dorosz (WKM Wschowa). 6. Jacek Rataj (KM Chojna).
MX65: 1. Pepe Sohn (Niemcy), 2. Maciej Przybysz (KM Polkowice), 3. Justin Kaszemeikat (KM Chojna).
MX85: 1. Nicolas Schenuemann (Niemcy), 2. Wiktor Jasiński (Automobilklub Gorzowski), 3. Adam Czarnecki (KM Polkowice).
MX junior: 1. Michał Kozera (KM Cisy Nowogard), 2. Piotr Dereń (Motoklub Oborniki), 3. Jakub Nowicki (MKS Nekla). 10. Colin Ramm, 18. Miłosz Butryn (KM Chojna).

Na starcie Łukasz Kugler
- prezes KM Chojna
Po raz pierwszy były też dodatkowe nagrody specjalne, ufundowane przez jednego z niemieckich sponsorów: po 25 euro otrzymali zawodnicy, którzy w poszczególnych klasach jako pierwsi pokonali pierwszy zakręt.
Ryszard Augustyn (RTM Radom - były drużynowy mistrz świata w enduro) i jego brat Marian (proboszcz z Morynia) zadedykowali swój start Pawłowi Plewie - młodemu polskiemu motocrossowcowi, mieszkającemu w Kanadzie. Jego ojciec Mirosław urodził się - tak jak bracia Augustynowie - w Oleśnicy (woj. świętokrzyskie). W latach 80. wyjechał do Kanady. - Był zawsze moim kibicem - mówi nam R. Augustyn. - W Kanadzie urodził się Paweł, który od 6. roku życia jeździł na motocyklu offroadowym, wygrywał wszystko w swoich kategoriach wiekowych. W zeszłym roku zakwalifikował się do mistrzostw USA w motocrossie. Niestety, kilka tygodni wcześniej na treningu złamał kręgosłup. Teraz jest na dobrej drodze do powrotu do zdrowia, choć całkowicie pewnie nigdy się nie wyleczy. Jeździ już motocyklem. Chcemy Pawła wesprzeć psychicznie.
Zawody w Chojnie były współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i powiat gryfiński.
(tekst i fot. rr)


Artur Durczak
Mocny akcent triathlonistów
26 i 27 lipca w Rawie Mazowieckiej juniorzy młodsi mieli najważniejszą imprezę krajową w triathlonie: finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Startowało w niej trzech wychowanków Zbigniewa Kozakiewicza z gryfińskiego Hermesa. Wśród krajowej czołówki nie byli faworytami i zajęli miejsca stosowne do swoich możliwości. Kamil Klepadło był 14., Kacper Maciejski 28., a Michał Chojnacki 30. Zawody ukończyło 36 zawodników.
Hubert Durczak
Jednak Hermes podczas tej imprezy miał mocny akcent, bo z okazji olimpiady zorganizowano mistrzostwa Rawy Mazowieckiej w duathlonie w 42-osobowej obsadzie. Startujący mieli do pokonania 4 km biegu, 15,5 km trasy rowerowej i na zakończenie także 2 km biegu. Wspaniale spisał się gryfiński młodzik Artur Durczak, zajmując drugie miejsce i pokonując całą plejadę starszych od siebie zawodników. W Rawie rozegrano również bardzo prestiżowe zawody dla zaawansowanych zawodników, czyli Puchar Polski w Triathlonie z udziałem aż 184 uczestników. Mieli oni do pokonania1500 m pływania, 40 km rowerem i 10 km biegu. W czołówce znalazł się najlepszy obecnie zawodnik Hermesa - utalentowany junior Hubert Durczak (brat Artura), zajmując 10. miejsce.


Jedynak nie zawiódł
W tym samy terminie, co triathloniści, w Łodzi swą olimpiadę mieli lekkoatleci. Hermes Gryfino miał wyjątkowo skromną obsadę, bo zakwalifikował się jedynie wieloboista Piotr Oleszczyszyn. Juniorzy młodsi w tej konkurencji rozgrywają ośmiobój. Nie trzeba dodawać, że to niezwykle wszechstronna i wyczerpująca konkurencja, wymagająca umiejętności technicznych (skoki, rzuty, płotki), szybkości i wytrzymałości. Podopieczny Anny Gierasimczyk walczył bardzo dzielnie, bijąc aż 5 rekordów życiowych i wynikiem 4772 pkt poprawił rekord klubu. W doborowej stawce zajął 9. miejsce, będąc rocznikowo młodszym uczestnikiem, bo ma dopiero 16 lat. Gdyby nadal robił podobne postępy, to w następnym roku będzie w strefie medalowej.
(tw)


Paulina Włodarek
- najszybsza kobieta
Upalna dwunastka
Jak już zaznaczyliśmy w poprzednim numerze, tegoroczny Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko przejdzie do historii jako impreza tropikalna, bo rzadko biega się w temperaturze powyżej 30 stopni w cieniu. Biegacze i organizatorzy jednak liczą się z taką ewentualnością i nie zdarza się, aby z takiej przyczyny bieg odwoływano. Moryńska impreza jak zwykle była okazją do startu biegaczy z najbliższej okolicy. Mieliśmy więc kilkudziesięciu zawodników z naszego powiatu. Trójka z nich: Renata Kowalska z Klępicza, Grzegorz Pluta z Nowego Czarnowa i Jacenty Skwarzyński z Gryfina zwyciężyła w swoich kategoriach wiekowych. Najliczniejszą obsadę mieli gospodarze, czyli gmina Moryń. To dobry znak i zachęta do biegania dla tych, którzy się jeszcze wahają. Piękny przykład dają znaczące osoby w tym środowisku, jak: dyrektor szkoły Krzysztof Jaz, proboszcz Marian Augustyn, szefowa biblioteki Maja Cacek, trener karateków Piotr Kos czy miejscowy przedsiębiorca Jerzy Kołaczyk.
Bieg ukończyło 189 osób, w tym 39 kobiet. Poniżej najlepsze dziesiątki.
Najlepsi w open: w środku zwycięzca Marcin Zagórny, po bokach Rybak i Chawawko
Kobiety
        1. Paulina Włodarek - Szczecin          44:26
        2. Monika Andrzejczak - Szczecin        44:56
        3. Wioletta Paduszyńska - Gorzów        46:33
        4. Ewa Huryń - Szczecin -               47:26
        5. Barbara Pochranowicz - Myślibórz     50:12
        6. Iwona Swendrowska - Gryfino          54:54
        7. Annett Wolff - Angermünde            55:43
        8. Anna Dżon - Mostkowo                 58:56
        9. Małgorzata Jaz - Mieszkowice         59:53
        10. Agata Byszkiewicz - Śrem          1:00:42

Mężczyźni
        1. Marcin Zagórny - Radnica             39:22
        2. Leonid Rybak - Ukraina               39:24
        3. Tomasz Chawawko - Dębno              42:13
        4. Jarosław Wojtasik - Złotów           43:44
        5. Marek Szopa - Gorzów                 44:30
        6. Dawid Pigłowski - Santocko           44:40
        7. Tomasz Łużyński - Police             44:43
        8. Dawid Jarosiński - Myślibórz         45:59
        9. Grzegorz Pluta - Nowe Czarnowo       46:22
        10. Piotr Dzięcioł - Ożar               46:30
(tw, fot. S. Jasek)


Moryńskie regaty
Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko zaprasza wszystkich chętnych żeglarzy do udziału w trzeciej edycji Regat o Błękitną Wstęgę Jeziora Morzycko w najbliższą sobotę 17 sierpnia na plaży miejskiej w Moryniu. Program regat: godz. 10.30 zbiórka załóg i odprawa na pomoście, 11.30 początek wyścigu, 16.00 ogłoszenie wyników, wręczenie nagród.
Zgłoszenia załóg przyjmuje komisja sędziowska: Aleksander Lech Butrynowski - e-mail: [email protected], tel. 604 094 196, Henryk Janicki - [email protected], tel. 601 969 118. Można także zgłaszać się na adres mailowy [email protected]. Należy podać nazwę i klasę jachtu, znaki na żaglu i skład załogi ze wskazaniem sternika. Regulamin regat dostępny jest na www.przyjacielemorynia.pl
Partnerami regat są: burmistrz Morynia i sołectwo Gądno.


Już grają
Energetyk Gryfino remisem rozpoczął w sobotę nowy sezon w III lidze piłkarskiej. W Drawsku uzyskał wynik 1:1 (0:1). Wyrównał w doliczonym czasie Barandowski. Skład gości: Zimecki. Kinowaki, Jeż, Pawłowski (82 Kutasiewicz), Kondraciuk, Akuta, Piskorowski, Lipka (74 Kuchcik), Aleksandrowicz, Igbokwe (65 Jasiak), Barandowski. Inne wyniki: Polonia Gdańsk - Lechia II Gdańsk 0:3, Kaszubia Kościerzyna - Koral Dębnica 2:1, Kotwica Kołobrzeg - Bałtyk Gdynia 0:0, Leśnik/Rossa Manowo - Chemik Police 0:1, Pomorze Potęgowo - Pogoń II Szczecin 4:0, Bałtyk Koszalin - Cartusia Kartuzy 0:1, Arka II Gdynia - Gwardia Koszalin 1:1. W drugiej kolejce w środę 14 sierpnia o 17.30 gryfinianie podejmują Cartusię, a w niedzielę grają w Gdyni z Arką II.
W wojewódzkiej okręgówce na inaugurację Odra Chojna przegrała w sobotę w Barlinku z Pogonią 0:1, a Morzycko Moryń uległo w Myśliborzu Osadnikowi 0:4. Iskierka Szczecin - Ina Ińsko 0:1, Gavia Choszczno - Unia Dolice 1:0, Pomorzanin Przybiernów - Klon Krzęcin 0:1, Zorza Dobrzany - Polonia Płoty 3:1, Victoria Przecław - Pomorzanin Nowogard 0:3, Flota II Świnoujście - Stal Lipiany 4:3. W środę 14 sierpnia o 18 Odra - Zorza i Morzycko - Pogoń. W sobotę o 17 Zorza - Morzycko i Polonia - Odra.
Beniaminek IV ligi Odrzanka Radziszewo rozegra pierwszy mecz u siebie 14 sierpnia o 17.30 z Iną Goleniów. Tego samego dnia inauguruje rundę jesienną regionalna okręgówka. O godz. 14: Błękit Pniewo - Polonia Giżyn, Hetman Grzybno - Sokół Pyrzyce, Zieloni Zielin - Myśla Dargomyśl, o 17.30 Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Wicher Przelewice, o 18 Ogniwo Babinek - Mieszko Mieszkowice. A-klasa i B-klasa zaczynają 31 sierpnia.


Laury dla wytrwałych
28 lipca zakończyła się rywalizacja starych gołębi pocztowych, które przez trzy miesiące w bardzo trudnych w tym roku warunkach uczestniczyły w 14 punktowanych konkursach. Do ostatniego lotu z odległego o prawie 550 km niemieckiego miasteczka Borken z oddziału myśliborskiego wypuszczono jedynie 287 gołębi, a przypomnijmy, że do pierwszego lotu na początku maja wystartowało ponad 2700 pocztowców. Tak więc do końca wytrwało niewiele ponad 10 proc. ptaków. Z 55 hodowców tylko 18 zdecydowało się wystawić swoje gołębie. Takiej sytuacji nie było nigdy od czasu, kiedy zaczęliśmy śledzić wyniki.
Jak można się było spodziewać, w końcowych trzech konkursach było sporos niespodzianek. Tabela najlepszych została mocno przemeblowana. Utrzymujący się od początku na medalowych pozycjach Adam Dmytrasz z Chojny spadł na 10. miejsce, natomiast ostro finiszował Władysław Werwiński, awansując z 7. na 2. pozycję. Jest to największy sukces tego hodowcy w ostatnich latach. Niesamowitą końcówkę miał też renomowany hodowca z sekcji myśliborskiej Mirosław Pęksyk, który przesunął się z 10. na 5. miejsce.
Pierwsza dziesiątka hodowców:
1. Czesław Matula (Banie) 3230 pkt
2. Władysław Werwiński (Chojna) 3080 pkt
3. Henryk Gralak (Banie) 3073 pkt
4. Piotr Wrona (Banie) 3064 pkt
5. Mirosław Pęksyk (Myślibórz) 3032 pkt
6. Grzegorz Hrycaj (Chojna); 7. Franciszek Studziński (Chojna); 8. B.G. Ratajczakowie (Banie); 9. P.A. Jasińscy (Chojna); 10. Adam Dmytrasz (Chojna)

Ostatni lot odbył się w komfortowych warunkach, przy słonecznej pogodzie. Ptaki trasę pokonały bardzo szybko, lecąc z szybkością prawie 100 km/godz. Swój dzień miały pocztowce W. Werwińskiego, bo w pierwszej dziesiątce oprócz zwycięzcy znalazły się jeszcze cztery inne jego gołębie (na pozycjach: 3., 6., 7. i 8.).
W końcowej klasyfikacji najlepszych lotników niekwestionowanym liderem został wyczynowiec Ratajczaków, który punktował aż w 13 konkursach. Natomiast po 11 konkursów zaliczył jeden pocztowiec Pęksyka i jeden Matuli. Ponadto w pierwszej dziesiątce z 10 udanymi lotami są cztery ptaki Pęksyka (poz. 4., 5., 8. i 9.), dwa ptaki Matuli (7. i 10.) oraz jeden Gralaka (6.).
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska