Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 27.08.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Archeologiczny hit w Czelinie
Dni Integracji
Droga zamknięta od 2 września
Referendum 13 października
Drogowcy podsumowują i planują
Jednak okaleczanie
Komfortowa podstawówka
Wystawa i koncert
Rzepczak po Lejmanie
Hej Bieszczady! (3)
Sport

Archeologiczny hit w Czelinie

W czwartek nad Odrą w Czelinie, gdzie prowadzone są prace archeologiczne, natrafiono na dwa groby z okresu wpływów rzymskich, czyli z pierwszych wieków naszej ery. W jednym z nich odkryto wspaniale zachowaną glinianą popielnicę, czyli naczynie, w którym zakopywano spalone prochy oraz przedmioty należące do zmarłych. Dzięki uprzejmości dr. Bartłomieja Rogalskiego, który dokonał tego odkrycia, mogliśmy zobaczyć znalezisko w oryginale, jeszcze całkowicie niewykopane z ziemi.

Bartłomiej Rogalski
O Czelinie obecnie jest głośno nie tylko z racji wkopanego tam pierwszego słupa granicznego w lutym 1945 roku, lecz także z powodu znalezisk archeologicznych. Natrafiono na nie zupełnie przypadkowo 10 lat temu. Miejscowi chłopcy, bawiąc się w żwirowni, znaleźli intrygujące ich stare elementy i powiadomili o tym nauczycieli. Okazało się, iż rzeczywiście, są to bardzo stare, pochodzące z okresu wpływów rzymskich grobowe elementy. Archeolodzy z Uniwersytetu Szczecińskiego rok później zaczęli penetrować teren i odkryli unikatowe naukowe skarby. Było to duże cmentarzysko. Po dwuletnich badaniach zlokalizowano kilkadziesiąt miejsc pochówków – w tym chyba najcenniejsze tzw. groby popielnicowe, gdzie spalone szczątki wsypywano do urny i zakopywano.
Dr Rogalski zabezpiecza
odnalezioną urnę
Znaleziono także szereg cennych przedmiotów z tamtego okresu. Badania wznowiono w 2012 roku, wzbogacając zbiory o kolejne znaleziska. Prowadził je dr Bartłomiej Rogalski, wspólnie ze studentami archeologii. W tym roku także studenci zupełnie bezinteresownie w formie wolontariatu dołączyli do dr. Rogalskiego. Popielnica, o której piszemy, jest wyjątkowo dobrze zachowana. Nawet widać wyraźne zdobienia (ornamenty), charakterystyczne dla tego okresu.

Prace w Czelinie będą prowadzone do końca września. Dr Rogalski podczas rozmowy z nami podkreślił bardzo dobrą współpracę z gminą Mieszkowice. Właśnie podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w dniu odkrycia nowych grobów, przyznano 2,5 tys. zł dotacji z myślą o bezinteresownie pracujących studentach i niezbędnych materiałach. Archeolog wspomniał także o przychylnym stosunku dzierżawcy gruntu, który nie czyni żadnych przeszkód przy prowadzeniu prac.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Obszerny wywiad z Bartłomiejem Rogalskim o badaniach w Czelinie zamieściliśmy w nr. 35 z 2012 roku:
www.gazetachojenska.pl/gazeta.php?numer=12-35&temat=3

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska