Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 03.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
nr 1000
Nowy rok i nowe boisko
Fotograficzne i muzyczne rarytasy
Integracyjne zmagania
Zabawmy się w demokrację
Ośrodek prawie gotowy
Typowanie do Bocianów
Integracja przez sport
Zbiórka telefonów
Sport

Fotograficzne i muzyczne rarytasy

Przetykana pojedynczymi ruinami pustynia... Takie wrażenie sprawia Chojna na zdjęciach z lat 50. i 60. ubiegłego stulecia w obiektywie Tadeusza Białeckiego. 80-letni dziś szczeciński profesor historii w latach 1956-62 w ramach prowadzonych badań, a potem jako inspektor w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zjechał i obfotografował wiele miejscowości województwa, a z naszego terenu m.in. Cedynię, Chojnę, Gryfino, Trzcińsko-Zdrój, Wełtyń. Aparaty fotograficzne były wówczas bez porównania mniej dostępne niż dziś, dlatego zdjęcia te są takim rarytasem. Część z nich można oglądać na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Wernisaż odbył się w sobotę. Ekspozycję zorganizowali: kierowane przez dr. Pawła Migdalskiego Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie, Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych US.

Tadeusz Białecki i Kazimierz Kozłowski na wernisażu w Chojnie
Na otwarcie przybył autor fotografii, a także prof. Kazimierz Kozłowski - emerytowany dyrektor szczecińskiego Archiwum Państwowego, dr hab. Małgorzata Machałek z Muzeum Narodowego w Szczecinie, kierownik Wydziału Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Jacek Jekiel, dr Eryk Krasucki z US, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Komorzycki. Przy okazji Terra Incognita wydała zawierający ponad 430 tych fotografii album „Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego”.
Ruiny ratusza w Chojnie w roku 1958


Zaginiony świat muzyki pomorskiej
Otwarcie wystawy było częścią programu IV Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego 2013”, który po raz kolejny zawitał do Chojny. Po wernisażu i zwiedzeniu miasta przez grupy publiczności ze Szczecina i Drawska Pomorskiego sobotni koncert pt. „Vitae Pomeranorum - zaginiony świat muzyki pomorskiej” odbył się tego roku w kościele św. Trójcy. Orkiestra Famd.pl pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego wykonała trzy symfonie Antonia Rosettiego - znanego także jako Anton Rösler. Żył w latach 1750-92. Zmarł w miasteczku Ludwigslust (dzisiejsza Meklemburgia/Pomorze Przednie).
Po owacji na stojąco i bisie P. Osuchowskiemu (dyrektorowi artystycznemu Fundacji Akademia Muzyki Dawnej - głównego organizatora festiwalu) podziękował za koncert burmistrz Adam Fedorowicz.
(tekst i fot. rr)


Wydawnictwa do nabycia
W redakcji „Gazety Chojeńskiej” jest do nabycia ostatni „Rocznik Chojeński” i inne wydawnictwa stowarzyszenia Terra Incognita, w tym wydana kilka tygodni temu książka z materiałami z ubiegłorocznej konferencji historycznej „Cedynia i okolice przez wieki” oraz najnowsza, bogato ilustrowana: „Pomorze Zachodnie w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. w fotografii Tadeusza Białeckiego”. Jest tu bardzo dużo unikalnych zdjęć Chojny!
Pozycje te można kupić też w księgarni „Nowy Świat” w Chojnie przy ul. Jagiełły i gryfińskim Centrum Informacji Turystycznej.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska