Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 37 z dnia 10.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nabrzeże ożyło!
Kontynuacja współpracy ponadgranicznej
Archeologiczny festyn w Czelinie
Polskie kwalifikacje w Niemczech
Liderzy w budowie dróg
Ulice do wzięcia
Znów schetynówki
Rozpoczęli z nowym obiektem
Czcibor padł
Sport

Kontynuacja współpracy ponadgranicznej

W czwartek w Urzędzie Gminy w Kołbaskowie podpisano porozumienie o współpracy transgranicznej polskich i niemieckich miast i gmin w ramach Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry. Dokument obejmuje 10 polskich gmin z trzech powiatów (Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Kołbaskowo, Moryń, Nowogródek Pomorski, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój, Widuchowa) oraz Angermünde i Urząd Oder-Welse, skupiający gminy: Berkholz-Meyenburg, Mark Landin, Passow, Pinnow i Schöneberg.

Ma to być kontynuacja trwającej już od kilku lat współpracy gmin na terenie Doliny Dolnej Odry po obu stronach granicy. Głównym celem jest realizacja spójnej koncepcji rozwoju regionu między aglomeracjami szczecińską i berlińską oraz ściślejsza kooperacja w sięganiu po fundusze unijne w nowym okresie finansowania 2014-2020, w szczególności wykorzystując walory przyrodnicze i kulturowe tego obszaru do jego rozwoju społecznego i gospodarczego.

Porozumienie jest inicjatywą oddolną, niezdeterminowaną przez wymogi formalne. Przewodniczącym Grupy Zarządzającej Transgranicznym Planem Działania jest dyrektor Urzędu Związku Gmin Oder-Welse Detlef Krause, a zastępcą wójt Kołbaskowa Małgorzata Schwarz (koordynator strony polskiej). Efektem dotychczasowej współpracy są m.in. nowe ścieżki i trasy rowerowe w ramach projektu „Infrastruktura łącząca”.
(rr, fot. UG Kołbaskowo)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska