Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 17.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Tomek nie żyje
Czekają na inwestorów
Ruch na drogach
Chojeński matrix
Niepokoje opozycji, spokój wójta i skarbnika
Jak chronić murawy kserotermiczne?
Festyn mocno archeologiczny
Kot w butach za miedzą
Odkrywanie historii
Tylko podziwiać!
Nadodrzańskie uroki
Sport

SPORT

W transgranicznym komplet
Jeszcze parę lat temu emocjonowaliśmy się tym, iż w biegu transgranicznym z Gryfina do Gartzu wystartowała setka zawodników. Obecnie liczba biegających tak wzrosła, że ogranicza się ilość startujących. Organizatorzy już na trzy tygodnie przed startem zamknęli listę zgłoszeń, chociaż dopuszczono aż 400 zawodników. Na większą ilość na razie nie pozwalają warunki. W tym roku biegający wystartują 3 października o godz. 13 z nowo otwartego nabrzeża w Gryfinie. Meta w Gartzu. Numery startowe można odbierać do godz. 12.
(tw)


Douzelage na sportowo
Meerssen to kilkunastotysięczne miasteczko na południu Holandii, usadowione tuż za obrzeżami Maastricht, którego nazwa wszystkim kojarzy się ze słynnym traktatem o Unii Europejskiej, podpisanym tutaj w 1992 r. W traktacie określono główne cele i postanowienia tej organizacji, ratyfikowane później przez kraje do niej przystępujące. Niektórzy chojnianie kojarzą także Meerssen, bo to nasze partnerskie miasteczko w ramach stowarzyszenia Douzelage, skupiające niewielkie miejscowości państw unijnych. Chojna przystąpiła do niego w 2004 roku i od początku jest jej bardzo aktywnym członkiem. Dowodem tego jest chociażby to, iż obecnie funkcję szefa (przewodniczącego) pełni chojnianin Janusz Salamończyk - założyciel lokalnego stowarzyszenia w Chojnie. O kontaktach, wymianach grup, projektach unijnych realizowanych pod egidą Douzelage pisaliśmy wielokrotnie. Były to w większości projekty edukacyjne. Obecnie są poszerzane o inne obszary.

W Meerssen corocznie na początku września organizowane są biegi długodystansowe. Holendrzy parokrotnie zapraszali zagranicznych partnerów do udziału. W tym roku wybrała się od nas niewielka ekipa (widoczna na zdjęciu). Panowie wystartowali w półmaratonie (21 km), a panie wybrały krótsze dystanse: 5 i 10 km. Zaskoczyła nas trasa, bo spodziewaliśmy się płaskiej jak stół, a tymczasem suma podbiegów w półmaratonie wyniosła ponad 280 m. Tak więc Holandia to nie tylko nadmorska depresja. Nie było lekko, ale dotarliśmy do mety na bardzo przyzwoitych pozycjach. Robert (najwyższy z ekipy) był 14. na prawie 400 uczestników. Jednak z naszego punktu widzenia nie sam bieg był najciekawszy. Poznaliśmy wspaniałych, serdecznych ludzi. Przyjęto nas w domach, gdzie wieczorem w ramach (niestety) naszych skromnych możliwości językowych poznawaliśmy bliżej siebie i nasze kraje. Holendrzy są poliglotami i kto zna angielski, niemiecki bądź francuski, to w zupełności się porozumie. Tam, gdzie trafiłem razem z kolegą, gospodarze znali już nieco Polskę, bo byli na wycieczce i zwiedzili kilka największych naszych miast. Ciekawostką może być też to, iż synową mają z Białorusi. Z kolei nasz znajomy mieszkał u małżeństwa, którego syn ożenił się z Polką. Były więc wspólne tematy, okraszane salwami śmiechu.
Zwiedzając Meerssen, od razu rzuciło się nam oczy to, iż mieszkańcy nie mają płotów, a pięknie przystrzyżone żywopłoty sięgają kolan. Nie ma niedostępnych fortec z bramami, domofonami i buldogami za ogrodzeniem. To szokujące w tak bogatym kraju. Na pierwszy rzut oka widać też, że Holandia to lider upraw rolnych, wszelkich kwiatów i krzewów ozdobnych. Krzew kwitnącego bzu o tej porze roku to żaden wyczyn dla holenderskiego ogrodnika.
Szefową naszej ekipy była Anna Rydzewska - na zdj. w pierwszym rzędzie w środku, a pierwszy z prawej to biegający Holender ze stowarzyszenia Douzelage.
Tadeusz Wójcik


Szczypiorniści już grają
W sobotę rozpoczęła rozgrywki II liga piłkarzy ręcznych. W pierwszej kolejce Energetyk Gryfino zremisował w Tczewie z Samborem 22:22. Zagrał w składzie: Wamka, Młynarczyk - Gryszka - 6 bramek, Oleszczyszyn 4, Łuczak 3, Polak 3, Zwoliński 3, Kminikowski 1, Zieliński 1, Nowomiejski 1, Dąbrowski. Inne wyniki: Sokół Gdańsk - SMS II Gdańsk 27:24, Tytani Wejherowo - AZS UMK Toruń 30:18, Szczypiorniak Olsztyn - MKS Grudziądz 28:29, Korona Koronowo - GKS Żukowo 17:25, Alfa 99 Strzelno - Gwardia Koszalin 27:30. W sobotę o 18 Energetyk podejmuje Tytanów.


Medale z kijkami
Dwa medale przywiozła 7 września z mistrzostw Polski w nordic walkingu w Barlinku grupa mieszkowicka, która realizuje unijny projekt „Nordic walking - aktywny sposób na zdrowie”. Zawody otworzył burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz. Nasze dwie medalistki to Krystyna Artymionek i Maria Lejman. Rywalizowano w różnych kategoriach wiekowych na dystansach: 5, 10 i 20 km. Startowało ok. 400 osób z całego kraju.


Młotem daleko
Niedawno informowaliśmy o zdobyciu mistrzostwa Polski weteranów w pchnięciu kulą przez chojeńskiego zawodnika Wojciecha Strelczuka. Potrafi on także przyzwoicie rzucać młotem. Startując na początku września w mityngu weteranów w Zielonej Górze, gdzie wiodącą konkurencją był rzut młotem, zajął w swej kategorii wiekowej II miejsce z wynikiem 39,90 m. Wygrał Jerzy Mathia z Warszawy (43,37 m).
(tekst i fot. tw)


Młodzieżowe loty
Parokrotnie informowaliśmy o rywalizacji starych gołębi pocztowych sekcji bańskiej, chojeńskiej i myśliborskiej, które od początku maja do końca lipca uczestniczyły w 14 punktowanych konkursach. Po ich zakończeniu w szranki stanęły młode, tegoroczne gołębie. Nie mają takiego doświadczenia w lotach i takiego wytrenowania, więc startują na krótszych dystansach: 100-350 km. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 51 hodowców, wypuszczając w pierwszym locie ponad 2500 młodziaków. Po pewnym czasie sporo podlotków się wykruszyło, bo do ostatniego, piątego konkursu z oddalonej o około 330 km niemieckiej miejscowości Hildesheim wypuszczono już tylko 1125 pocztowców.
Tegoroczną rywalizację zdominowali hodowcy z sekcji chojeńskiej, bo w pierwszej dziesiątce znalazło się ich aż sześciu. Oto czołówka: 1. Franciszek Studziński - 987 pkt; 2. Adam Dmytrasz 980, 3. Mirosław Pęksyk (Myślibórz) 956; 4. Waldemar Szczepankiewicz, 5. Marek Sokulski. Z hodowców chojeńskich w dziesiątce znalazł się jeszcze Lucjan Janik na 7. pozycji i na 8. Władysław Werwiński. Podobnie przedstawiała się klasyfikacja najlepszych lotników, w której także prym wiodły gołębie chojeńskie. Zdecydowanym liderem był lotnik Szczepankiewicza, który punkty zdobywał we wszystkich lotach. Pozostała czołówka miała zaliczone po cztery konkursy. W pierwszej dziesiątce znalazły się po trzy gołębie F. Studzińskiego i M. Pęksyka, dwa A. Dmytrasza i jeden Józefa Piotrowskiego.
(tw)


Piłka nożna
III liga. Energetyk Gryfino zremisował 0:0 na wyjeździe z Pomorzem Potęgowo. Lechia II Gdańsk - Pogoń II Szczecin 8:2, Kaszubia Kościerzyna - Arka II Gdynia 2:1, Cartusia Kartuzy - Chemik Police 1:1, Kotwica Kołobrzeg - Leśnik/Rossa Manowo 4:2, Bałtyk Koszalin - Gwardia Koszalin 2:1, Koral Dębnica - Bałtyk Gdynia 0:4, Polonia Gdańsk - Drawa Drawsko Pom. 1:0. Prowadzą Kaszubia i Drawa, a Energetyk jest na 13. miejscu. W sobotę o 16 gra u siebie z Bałtykiem G.

IV liga. Odrzanka Radziszewo przegrała w Wolinie z Vinetą 0:4. Stal Szczecin - Astra Ustronie Morskie 2:1, Ina Goleniów - Gryf Kamień Pomorski 1:0, Hutnik Szczecin - Arkonia Szczecin 5:2, Kluczevia Stargard - Świt Szczecin 5:1, Kłos Pełczyce - Wielim Szczecinek 0:1, Sarmata Dobra - Rasel Dygowo 1:4, Darzbór Szczecinek - Dąb Dębno 1:3. Odrzanka jest na 12. pozycji i w sobotę o 16 podejmuje Kluczevię.

Wojewódzka okręgówka. Odra Chojna wygrała w Ińsku z Iną 2:1 (Skóra, Pohorecki). Morzycko Moryń uległo w Lipianach Stali 0:4. Iskierka Szczecin - Flota II Świnoujście 3:4, Unia Dolice - Zorza Dobrzany 3:3, Piast Chociwel - Pogoń Barlinek 1:0, Gavia Choszczno - Osadnik Myślibórz 2:1, Pomorzanin Nowogard - Polonia Płoty 1:1, Victoria Przecław - Pomorzanin Przybiernów 0:1. Prowadzi Osadnik. Odra jest na 8. miejscu, Morzycko na 14. W sobotę o 13 Odra - Pomorzanin, o 17 Morzycko - Ina.

Regionalna okręgówka. Sokół Pyrzyce - Mieszko Mieszkowice 2:2 (D. Szkolnicki, P. Andrzejewski), Piast Karsko - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 1:5 (Nagaj 2, Krzemiński, Sajdowski, D. Wojciechowski), Błękit Pniewo - Hetman Grzybno 17:0 (Plis 6, Łągiewczyk 5, Grudniewski 3, Lewandowski 2, Pietraszewski), Orzeł Bierzwnik - Zieloni Zielin 9:3, Polonia Giżyn - Ogniwo Babinek 0:1 (Kuzio), Orkan Suchań - Orzeł Pęzino 0:0, Wicher Przelewice - Myśla Dargomyśl 1:2, Mechanik Warnice - Remor Recz 1:0. Prowadzą Pyrzyce przed Trzcińskiem.

A-klasa. Gr. III. Wicher Reptowo - Fagus Kołbacz 2:3, Vielgovia Szczecin - Grot Gardno 0:2, Hanza Goleniów - OKS Euroinsbud Goleniów 1:1, Wołczkowo-Bezrzecze - Komarex Komarowo 13:0, Orzeł Grzędzice - Zryw Kołbaskowo 0:3, Pomorzanin II Nowogard - Znicz Niedźwiedź 3:0
Gr. IV. Łabędź-GryfHurt Widuchowa - Czarni Lubanowo 2:1 (Sawicki, Bluj - Ł. Prostak), Odra II Chojna - Czarni Czarnówko 3:2, Unia Swochowo - Chrobry Lisie Pole 4:3, Rurzyca Nawodna - Witniczanka Witnica 2:6 (Małecki, M. Prawdziuk - Tytoń 4, Augustynowicz, Tarnowski), KLUKS Krzywin - Czcibor Cedynia 1:0, Klon Krzymów - Iskra Banie 3:0 (Obst, D. Gil, Ikiert)
Gr. VI. Santos Sarbinowo - Zjednoczeni Kurzycko 1:1, Piast Piaseczno - Orkan Rów 0:0, Spartakus Rychnów - Chrobry Boleszkowice 3:5, Sęp Brzesko - GKS Golenice 6:1, Sokół Różańsko - Goplana Żabów 1:3, Pogoń II Barlinek - Koral Mostkowo 1:0

B-klasa. Gr. IV. Tywa Swobnica - Gryf Nowielin 5:2 (Klimko 3, Szulawa 2), Polonia Gryfino - Osadnik II Myślibórz 6:1, Zryw Góralice - Bonus Rzepnowo 1:4, Wicher Steklno - Pro-Team Żarczyn 0:4 (Owczarek 2, Łukian, W. Mierzwiak), Rosnowianka Rosnowo - Orzeł Żelechowo 4:1 (dla zwyc. Różycki 2, Kałużniak 2)
Gr. VI. Odra Czelin - Korona Klępicz 2:2 (dla gosp. Gołos, Bobik), Olimpia Smolnica - Błękitni Białęgi 8:0, Czarni Czerników - Olimpia Troszyn 6:4 (K. Kiełbasa, M. Kołodziejczyk, Kowalski, Gawarski), Pomorzanin Cychry - Sokół Przyjezierze 7:0, Morzycko II Moryń - Sekwoja Brwice 3:3

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska