Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 38 z dnia 17.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Tomek nie żyje
Czekają na inwestorów
Ruch na drogach
Chojeński matrix
Niepokoje opozycji, spokój wójta i skarbnika
Jak chronić murawy kserotermiczne?
Festyn mocno archeologiczny
Kot w butach za miedzą
Odkrywanie historii
Tylko podziwiać!
Nadodrzańskie uroki
Sport

Odkrywanie historii

Sieć organizacji pozarządowych polsko-niemieckiego pogranicza „Nowa Amerika” zaprasza do Chojny na warsztaty dla nauczycieli, pracowników ośrodków kultury i innych zainteresowanych, pragnących poznać niekonwencjonalne formy pracy z młodzieżą, dotyczące poznawania swojego regionu, jego historii i zabytków. Warsztaty organizowane są w ramach projektu „Uniwersytät Nowej Ameriki” przez Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita z Chojny. Jego członkowie podzielą się swoimi doświadczeniami. Dominik Smulski - nauczyciel z Zespołu Szkół w Widuchowej od kilku lat prowadzi Szkolny Klub Odkrywców Tajemnic „Szperacze”. Grupa gimnazjalistów uczestniczy w wyprawach (różnymi środkami lokomocji: od wycieczek pieszych i rowerowych poprzez eskapady żaglówką) do miejsc zapomnianych, a kiedyś tętniących życiem. Podstawą poszukiwań są stare mapy, widokówki i zdjęcia. Przy poszukiwaniach dokumentów „Szperacze” współpracują z muzeum w Bersenbrück i z dawnymi niemieckimi mieszkańcami Widuchowej.

Od trzech lat uczniowie powiatu gryfińskiego uczestniczą w kilkumiesięcznych międzyszkolnych projektach, prowadzonych przez Terra Incognita przy wsparciu finansowym starostwa. Co roku 50-60 uczniów bierze udział w warsztatach dziennikarskich, multimedialnych, archiwistycznych czy wystawienniczych, a następnie przez kilka miesięcy pod opieką swoich nauczycieli zbiera materiały historyczne. Przed dwoma laty młodzież poszukiwała śladów powojennego osadnictwa na ziemiach zachodnich, a w ubiegłym roku szkolnym - odkrywała historię swoich szkół. Owocem są wywiady i reportaże, wystawy, albumy, a nawet inscenizacje teatralne. Co roku stowarzyszenie wydaje broszurę z najbardziej interesującymi pracami młodzieży.

Koordynatorka projektu - Magda Ziętkiewicz oraz jej koledzy ze stowarzyszenia: historyk dr Radosław Skrycki i archeolog Michał Gierke zaprezentują uczestnikom warsztatów metody pracy z młodzieżą, wypracowane w trakcie realizacji projektów. Można się będzie dowiedzieć, jak wykorzystywać w nauce historii regionalnej stare mapy, zdjęcia i pocztówki. Będzie też okazja samemu fotografować zabytki i uczestniczyć w grze miejskiej.
Warsztaty w Chojnie rozpoczną się w piątek 25 października i potrwają do niedzieli. Udział (w tym noclegi i wyżywienie) jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają koszty dojazdu. Szczegółowy program, informacje i zgłoszenia: Magda Ziętkiewicz - [email protected], www.nowa-amerika.net, www.facebook.com/nowaamerika

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) - Brandenburgia 2007-2013 oraz z budżetu państwa. Projekt Nowa Amerika jest wspierany finansowo przez Federalną Fundację Kultury.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska