Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 24.09.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
A jednak chce się latać
Referendalne emocje
Opłata śmieciowa może być mniejsza
W Widuchowej opozycja w ataku
Klub nieformalny
Rozeta w Kołbaczu jeszcze bardziej bezcenna
Wzorcowy PGR na wystawie
Wielka kolekcja dla muzeum
Odkopywanie archeologii
Żeby było bezpieczniej na drogach
Chronić co cenne
Odpracować zaległości?
Sport

Wzorcowy PGR na wystawie

Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu zaprasza w sobotę 5 października o godz. 19 do dawnego opactwa cystersów na szóstą edycję imprezy „Cienie zapomnianych kultur”. Tym razem będzie to podróż w niezbyt odległą przeszłość, gdyż wystawę zatytułowano „Życie w kolektywie. PRL, PGR, agromiasto”. Dokumentuje ona eksperyment socjalistyczny w Kołbaczu z końca lat 60. ubiegłego wieku i tworzenie się społeczności związanej z powstawaniem „agromiasta” na gruzach dawnej poniemieckiej zabudowy. Założono tu bowiem Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki z Krakowa. Mówiło się, że w Kołbaczu powstał ekskluzywny, modelowy PGR, pierwsza w Polsce Ludowej „fabryka mięsa”, w której pracowali obok siebie naukowcy i oborowi. Na wernisażu opowie o tym dr Władysław Mazurkiewicz - główny „architekt” agromiasta Kołbacz.

Na jednym ze zdjęć z wystawy wspólne biesiadowanie podczas żniw
Tradycją „Cieni zapomnianych kultur” jest przygotowany w drugiej części imprezy koncert w kościele. Tym razem wystąpi Adam Strug, prezentujący swą płytę pt. „Adieu”, nagrodzoną w ub. roku tytułem Folkowego Fonogramu Roku na festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Strug to śpiewak i instrumentalista, autor tekstów, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, scenarzysta filmów dokumentalnych. Na scenie pojawia się od 25 lat. Bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Współtworzy zespół Monodia Polska, z którym wykonuje dawne polskie pieśni religijne i świeckie, zebrane przez siebie w Łomżyńskiem i na Kurpiach Zielonych. Na płycie „Adieu” śpiewa teksty własne, a także wiersze Leśmiana i Zegadłowicza. - Będzie zmysłowo, nastrojowo, orientalnie, mikstura liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. No i niesamowity głos, który z pewnością pięknie wybrzmi w pocysterskich wnętrzach - zapowiadają organizatorzy.

„Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym. Zarówno na wystawę, jak i na koncert wstęp wolny. Do nabycia będą cegiełki wspierające rewitalizację pocysterskiego kościoła.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska