Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 12.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niepodległość i pamięć
Msza w intencji premiera Mazowieckiego
Kto bierze z Unii
Duchowni o Konferencji Klimatycznej
Zamknięte przejazdy
Chojna chce przejąć dworzec
Powiatowe świętowanie z Bocianami
Gdzie są bobry?
Podatki w Widuchowej, Baniach i Trzcińsku
Polsko-niemieccy Romeo i Julia
Najlepsze filmy dokumentalne w Chojnie
Pomorzanie jednak byli i są
Sport

Najlepsze filmy dokumentalne w Chojnie

22. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART trwał od 15 do 22 października w Szczecinie i Neubrandenburgu. Organizatorami byli: polska OFFicyna i niemieckie Latücht Film & Medien. Jak mówią organizatorzy, festiwalowe filmy odzwierciedlają europejski punkt widzenia – są tworzone przez ludzi mieszkających w Europie, choć powstają na całym świecie. Gama formalna jest ogromna, ograniczona jedynie wyobraźnią twórców.
Tak jak przed rokiem, po festiwalu w kilku miastach (w Świnoujściu, Stargardzie, a 20 listopada w Chojnie) zaprezentowane zostaną wybrane najlepsze filmy. Z 12 nagrodzonych lub wyróżnionych w tym roku, zobaczymy pięć. Oto one:

„American Dreamer” - reż. Thomas Haley (Francja 2012 r., 32'). Nagroda Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Film w antropologiczny sposób pokazuje esencję patriotyzmu i jego różne formy. Autor komunikuje swój przekaz taktownie, pozwalając obrazom, dźwiękom oraz charakterowi głównego bohatera opowiedzieć całą historię. Jako że to film o patriotyzmie w Stanach Zjednoczonych - światowym supermocarstwie, ma on tym silniejszy wydźwięk.

„A matter of fact” - reż. Roshanak Zangeneh (Egipt/Niemcy 2013 r., 10'). Nagroda Jury Studenckiego, ufundowana przez Uniwersytet Szczeciński. Prosta i minimalna forma filmu działa na widza dosadniej, wyczulając jego słuch i wyobraźnię na trudne i ważne aspekty współczesnego świata. Staje w opozycji do typowych obrazów, którymi jesteśmy zalewani codziennie poprzez media informacyjne. Kair w latach 2011-2012, czas rewolucji. Kamera skierowana na ziemię, filmuje stopy, nawierzchnie, dywany, walizki, śmieci i ulotki, za akompaniament mając uliczny hałas, urywki rozmów, okrzyki. Stymuluje wyobraźnię.

„Maria” - reż. Claudiu Mitcu (Rumunia 2013 r., 19'). Nagroda Latücht Ministerstwa Edukacji, Nauki i Kultury Meklemburgii-Pomorza Przedniego. W tym spokojnym i osobistym filmie widz umieszczony jest w intymnym otoczeniu, gdzie ma przywilej być bliskim świadkiem zarówno śmierci, jak i życia, rozgrywających się w harmonii, w towarzystwie miłości, nadziei i humoru.

„Out of Frame” - reż. Yorgos Zois (Grecja 2012 r., 10'). Nagroda Miasta Neubrandenburg. Plakat to obraz, który służy celowi. Informuje, reklamuje, przestrzega lub bawi. Plakaty tworzą razem galerię w przestrzeni publicznej. Jednak gdyby nie było już wiadomości, gdyby zabronić reklamowania i gdyby billboardy zostały porzucone, odzwierciedlałyby one tylko naszą wewnętrzną pustkę. Puste fasady monolitycznych billboardów niemalże wykrzykują historię kraju przeżywającego kryzys.

„Rogalik” - reż. Paweł Ziemilski (Polska 2012 r., 17'). Nagroda Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu w Greifswaldzie. Kamera płynie przez pokoje, które zdają się być labiryntem. Widz zyskuje wgląd w życie i świat różnych ludzi. Młode pokolenie ucieka od smutku codzienności poprzez muzykę, telewizję, komputer i technologiczne zabawki. Wszystkie te media są powodem nieprzejednanej izolacji, ale również prowadzą do upragnionego świata równoległego w czasie i przestrzeni, dokąd ci młodzi ludzie chcą uciec.

dokumentART ponownie zaprasza do Chojny: w środę 20 listopada o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej (pl. Konstytucji 3 Maja). Wstęp wolny.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska