Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 12.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niepodległość i pamięć
Msza w intencji premiera Mazowieckiego
Kto bierze z Unii
Duchowni o Konferencji Klimatycznej
Zamknięte przejazdy
Chojna chce przejąć dworzec
Powiatowe świętowanie z Bocianami
Gdzie są bobry?
Podatki w Widuchowej, Baniach i Trzcińsku
Polsko-niemieccy Romeo i Julia
Najlepsze filmy dokumentalne w Chojnie
Pomorzanie jednak byli i są
Sport

Duchowni o Konferencji Klimatycznej

Pod koniec sierpnia w ramach tegorocznych Dni Integracji w Chojnie odbyła się konferencja „Ekologia ducha” z udziałem duńskich i polskich duchownych. Jednym z jej inicjatorów był ks. Jan Zalewski - gryfinianin od wielu lat mieszkający w Danii. W przyszłym roku zamierza włączyć się w program „Zielony Kościół” w Polsce i chciałby, aby Chojna była centralnym ośrodkiem tej edukacji ekologicznej.
Biskup Peter Fischer-Moller w Chojnie
Wśród uczestników chojeńskiego spotkania był biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskego w Danii Peter Fischer-Moller z Roskilde. Jest on jednym z sygnatariuszy listu duńskich duchownych, wysłanego teraz do premiera Donalda Tuska w związku z trwającą od 11 do 22 listopada w Warszawie ogólnoświatową Konferencją Klimatyczną COP19. Autorzy listu działają w ruchu Gron Kirke (Zielony Kościół) w grupie ds. zmian klimatycznych i środowiskowych Krajowej Rady Kościołów w Danii.
Oto treść listu:


Szanowny Panie Premierze,
Gratulujemy prezydencji dziewiętnastej Konferencji Stron (COP19) Ramowej Konwencji Zmian Klimatu ONZ (UNFCCC). W Pana rękach spoczywa obecnie wyjątkowa sposobność kształtowania przyszłości świata, w którym żyjemy. Jako reprezentanci Kościołów duńskich byliśmy intensywnie zaangażowani w konferencję COP 2009 w Kopenhadze. Uczestnictwo w niej uświadomiło nam potrzebę zaangażowania się na rzecz dalszego prowadzenia negocjacji w sprawie zmian klimatycznych. Wiemy, jakie są wyzwania i możliwości, związane z rolą gospodarza spotkania tak wysokiego szczebla. Międzynarodowemu prestiżowi organizacji konferencji towarzyszy międzynarodowa odpowiedzialność. W pierwszym rzędzie odpowiedzialność za trwałą pomyślność Pańskich obywateli. Jak Panu wiadomo, zmiany klimatu dotkną również Pański kraj, Polskę, i to w wielu wymiarach, głównie w postaci mrozów w zimie i suszy w lecie. W Danii doznamy podobnych konsekwencji.
Pańska odpowiedzialność jako przewodniczącego COP nie ogranicza się tylko do swoich obywateli. Jak nas poucza Nowy Testament w przypowieści o dobrym Samarytaninie, nie możemy się odwracać na widok cierpień wokoło, ale wręcz przeciwnie - musimy reagować z całą mocą i wszelkimi dostępnymi nam możliwościami. W kościołach na całym świecie ludzie zabierają głos, informując nas o wpływie zmian klimatycznych na ich wspólnoty. Właśnie w tej chwili bezbronne i marginalizowane wspólnoty chrześcijańskie i ich współobywatele doświadczają zmian klimatycznych. Narasta zagrożenie brakiem żywności. Zjawiska pogodowe coraz częściej osiągają skalę ekstremalną. Badania naukowe wykazują, że ubogie i bezbronne wspólnoty znajdą się nawet w cięższych opresjach w najbliższej przyszłości.
Religia daje nam moralne zobowiązanie do działania. Wiemy, że zagadnienie zmian klimatycznych może być rozwiązane w drodze międzynarodowych negocjacji i pod silnym, ambitnym przywództwem. Poprzez przewodniczenie Konferencji COP spoczywa na Panu odpowiedzialność za dalsze rozmowy i negocjacje, które mogłyby przeszkodzić szkodzeniu zmianom klimatycznym. Spoczywa na Panu odpowiedzialność wobec tych, którzy nie będą w stanie przystosować się do tych zmian. Prosimy, aby w toku tych negocjacji pamiętał Pan o tych najbardziej bezbronnych i ubogich ludziach świata, na których te zmiany wywierają najbardziej dramatyczny wpływ.
Jesteśmy świadomi istnienia współpracy polskiego rządu z wieloma przedsiębiorstwami. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie sektory społeczeństwa powinny być zaangażowane w przechodzenie ku trwałemu rozwojowi, jednak niepokoi nas wybór do współpracy szeregu firm, znanych ze swojego szkodliwego oddziaływania na środowisko. Mamy nadzieję, że firmy te nie będą ograniczać dostępu innym do negocjacji. Pozytywne nastawienie okazywane uczestnikom pozarządowym powinno obejmować także ogół społeczeństwa. Czy może być skuteczne poszukiwanie wspólnego rozwiązania bez zaangażowania przedstawicieli tych, którzy żyją w warunkach, wytworzonych przez nasze działania?.
Prosimy rząd polski, aby objął ambitne przywództwo w czasie COP, odłożywszy na przeciąg dwóch tygodni negocjacji różnice i doraźne interesy ekonomiczne. Wzywamy rząd polski do stworzenia wzoru dla ludzkości i poszukiwania ambitnej polityki klimatycznej w Polsce i całej Unii Europejskiej.
Bóg dał człowiekowi rolę przewodnika, aby zadbał o integralność stworzenia. Jest naszym wielkim pragnieniem, jako przedstawicieli Kościołów w Danii, aby Polska ułatwiła rozmowy, powściągnęła konflikty i zainspirowała wszystkie strony do podjęcia tej roli przywódczej.

Ze szczerymi życzeniami powodzenia -

grupa robocza ds. zmian klimatu i środowiska Krajowej Rady Kościołów w Danii: biskup Peter Fischer-Moller - Kościół Ewangelicko-Luterański w Danii, biskup Sophie Petersen - Kościół Ewangelicko-Luterański w Grenlandii, Keld Balmer Hansen, Martin Ishoy, Mogens Brandt - Kościół Ewangelicko-Luterański w Danii, Ulla Pinborg - Kościół katolicki w Danii, Henrik Stubkjar - DanChurchAid

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska