Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 12.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Niepodległość i pamięć
Msza w intencji premiera Mazowieckiego
Kto bierze z Unii
Duchowni o Konferencji Klimatycznej
Zamknięte przejazdy
Chojna chce przejąć dworzec
Powiatowe świętowanie z Bocianami
Gdzie są bobry?
Podatki w Widuchowej, Baniach i Trzcińsku
Polsko-niemieccy Romeo i Julia
Najlepsze filmy dokumentalne w Chojnie
Pomorzanie jednak byli i są
Sport

Powiatowe świętowanie z Bocianami

W czwartek w Gryfinie odbyła się uroczysta sesja Rady Powiatu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Już od 8 lat jej kulminacyjnym momentem jest ogłoszenie wyników i wręczenie nagród starosty za promocję powiatu. Obecnie wybiera się laureatów w czterech kategoriach. Zwycięzcy, oprócz prestiżu, otrzymują statuetkę Bociana i wyprawkę (gdyby bocian przyniósł dziecko) w wysokości 3 tys. zł. Starosta Wojciech Konarski ujawnił parę zamierzeń odnośnie tej nagrody w przyszłości. Powiedział, iż zwycięzcy będą bardziej dowartościowani finansowo oraz że po zakończonej dekadzie (10 edycjach) prawdopodobnie zmieniony zostanie jej symbol. Należałoby rozumieć, że bocian pójdzie na emeryturę.
W roku przyszłym ma być wydany album pokazujący piękno powiatu gryfińskiego z lotu ptaka. W tym roku zaprezentowano zaś album (przetłumaczony także na niemiecki i angielski), poświęcony pomnikom w naszym powiecie. Jest to publikacja autorstwa Moniki Baczyńskiej-Padjasek, Sylwii Cieśli, Andrzeja Urbańskiego i Marcina Konopnickiego. Pomniki są tu potraktowane nie tylko jako monumentalne dzieła artystyczne, lecz w tej formule mieszczą się osobliwe głazy, drzewa i inne okazy przyrodnicze. Podczas uroczystości za pomocą telebimu prezenter Julian Dalidowicz pokazał kilkanaście pomników o różnorodnej tematyce. Zwieńczeniem albumowych wydań ma być książkowe opracowanie, podsumowujące 10-letnią bocianią galę z prezentacją wszystkich laureatów i osób nominowanych.

Nasza świadomość
Zgodnie z paroletnią tradycją część listopadowej uroczystości w powiecie poświęcona jest tematyce historycznej. W tym roku dr Waldemar Urbanik z Uniwersytetu Szczecińskiego w interesujący sposób mówił o świadomości historycznej mieszkańców Pomorza Zachodniego. Posłużył się wieloma badaniami obrazującymi, czym ten szczególny region tzw. Ziem Odzyskanych różni się (bądź nie) od reszty kraju, jak jego mieszkańcy odnoszą się do bliższej i dalszej (tej sprzed 1945 roku) historii, jak radzą sobie z mieszanką polskości i niemieckości tych ziem.

Kto z Bocianem?
Zawsze przed ujawnieniem laureatów – zdobywców statuetek Bociana panuje napięcie, bo w niektórych kategoriach trudno jednoznacznie wskazać zwycięzcę. Tak było i tym razem. Były więc autentyczne łzy wzruszenia i chyba też maskowany smutek zawodu. Tak bywa. Oto laureaci z krótką metryczką osiągnięć.

Trener Eryka Giermaka Jarosław Przygoda
SPORT. Bociana otrzymał junior młodszy – bokser Gardy Chojna Eryk Giermak. Mimo młodego wieku to zawodnik z wielkim już dorobkiem i niebywały talent. Już w wieku młodzika nie miał sobie równych w kraju, zdobywając w swojej wadze najwyższe trofea. Przechodząc do wyższej kategorii wiekowej, potwierdził klasę, zdobywając dwukrotnie tytuł mistrza Polski i Puchar Polski. Eryk nie mógł osobiście odebrać nagrody, bo wraz z reprezentacją kraju jechał do Anapy nad Morze Czarne na odbywające się tam od 9 do 17 listopada Mistrzostwa Europy. Nagrodę odebrał jego trener Jarosław Przygoda.
Nominowani do nagrody byli: chojeński lekkoatleta-weteran Wojciech Strelczuk i trener karate z Morynia Piotr Kos.

KULTURA. Statuetka powędrowała do Cedyni, a nagrodą podzielili się: Dorota (córka) i Zbigniew Bogdanowiczowie. To rodzina ogarnięta kolekcjonerską pasją. Pan Zbigniew na swojej posesji w Cedyni i „filii” w Piasku urządził prywatne muzeum etnograficzne, zbierając niestrudzenie przez ponad 15 lat różne eksponaty. Zbiór ma ogromny. Aby nie rywalizować w tej specjalności z ojcem, córka kolekcjonowała długopisy i ma ich (uwaga!) ponad 18 tysięcy. Tymi zbiorami zaciekawiła się prasa i telewizja, a rancho Bogdanowicza znane jest już nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Pan Zbigniew tak się wzruszył przy odbieraniu nagrody, że tylko powiedział „dziękuję”, a pani Dorota zaprosiła obecnych do odwiedzin, przypominając o obowiązku zabrania długopisów.
Dorota i Zbigniew Bogdanowiczowie
Nominowani w tej kategorii byli: Paweł Wróbel z Widuchowej i Teatr Tańca Ego Vu z Gryfina.

Przedstawiciel Dankomu
T. Ziembakowski
PRZEDSIĘBIORCA ROKU. Bocian pofrunął do Lisiego Pola i chyba na dobre zadomowił się w firmie budowlanej Dankom Daniela Błażkiewicza. To nie jest gołosłowne stwierdzenie, bo przedstawiciel tej firmy Tomasz Ziembakowski pod nieobecność szefa, który był w tym czasie na negocjacjach w Niemczech, powiedział, że za rok przyjedzie tu po drugiego bociana. Tym śmiałym wyznaniem młody fachowiec nieco rozbawił zgromadzonych, lecz otrzymał zasłużony aplauz, wyjaśniając już na poważnie swój wywód. Firma Błażkiewicza bardzo dynamicznie się rozwija, powiększając zasięg terytorialny (hurtownie w Szczecinie i Gorzowie, import do Niemiec) oraz zatrudnienie. W tym roku zwiększono je o 10 osób i są poważne plany wspólnie z inną firmą uruchomienia fabryki, zatrudniającej ponad 100 osób. Bardzo dobrze układa się też współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy. Dankom szkoli stażystów, którzy mają szansę znaleźć tu stałe zatrudnienie.
Nominowani byli: Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe i Produkcyjne Sady Trzcińsko-Zdrój oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Intermed z Gryfina.

L. Żywicka
z Wrzosowych Wzgórz
INICJATYWA SPOŁECZNA. „Pomagać mądrze, wspomagać, a nie wyręczać” – to główne motto stowarzyszenia Wrzosowe Wzgórza z Cedyni, które zostało laureatem w tej kategorii. Stowarzyszenie kieruje swą ofertę głównie do ludzi starszych z małych miejscowości, umożliwiając dostęp do dóbr kulturalnych (wyjazdy do kina, teatru, opery, zwiedzanie kraju i świata), a także ucząc samodzielności, współpracy, kreatywności. Zadziwia żywotność i niebywała ilość różnorodnych inicjatyw podejmowanych przez tę organizację. Statuetkę odebrała prezes zarządu Lucyna Żywicka.
Nominowani: Stowarzyszenie Republika Międzyodrza z Gryfina i Szkolny Klub Rowerowy przy Zespole Szkół w Widuchowej.


W czasie uroczystości były też przerywniki artystyczne. Zaprezentował się chór Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Chojny, prowadzony przez Zbigniewa Ciszka ze znaną w naszej okolicy solistką Anetą Żur.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska