Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 19.11.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwa oblicza węgla
Ile na infrastrukturę, ile na administrację
Gryfino robi kanalizację za 18 mln zł
Polacy w Niemczech
Od stycznia będzie ciężko
Spotkanie wydawców
Chór i saksofony
Kanalizacja z oporami
Praca zamiast kryminału
Gryfino bez logo
Cedynia z Horodłem
Przejazd nadal wyboisty
Sport

Polacy w Niemczech

Na 10 tysięcy osób szacowana jest liczba Polaków, którzy osiedlili się w ostatnich latach po niemieckiej stronie granicy. Informuje o tym dziennik „Märkische Oderzeitung” i serwis Transodra. Proces ten rozpoczął się po wejściu w 2004 r. Polski do Unii Europejskiej, gdy osiedlenie się w innym kraju tej wspólnoty przestało być problemem, a ceny nieruchomości za Odrą okazały się nierzadko znacznie niższe niż u nas.

Dane liczbowe i wyniki swych badań przedstawił podczas konferencji na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą socjolog Marcin Tujdowski. Okazuje się, że najwięcej Polaków osiedliło się w sąsiadującym z nami powiecie Uckermark. Na koniec 2012 roku mieszkało ich tam 1374. W nadodrzańskim Frankfurcie zameldowanych jest 1285 Polaków, z czego 466 osób zarejestrowało tu swe firmy.

Rzec jasna najwięcej Polaków mieszka w wielkich miastach. W Berlinie zameldowanych jest 36 tys. osób z polskim paszportem, a w Hamburgu 19 tys., czyli tyle samo co łącznie w Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saksonii.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska