Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 03.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Lustracja w Trzcińsku-Zdroju
Wojewoda w Chojnie o drogach
Najlepsza fryzura w Polsce
Pieniądze na rekultywację
Historia stara i nowa
Podziękowania dla skarbniczki
Strażacy bez kompleksów
Znów bez zgody na nowe stawki za wodę i ścieki
Gryfińskie teatry w kraju
Laury recytatorek
Zakończenie współpracy z Holendrami
Sport

Zakończenie współpracy z Holendrami

Kończy się współpraca gminy Trzcińsko-Zdrój z holenderskim miasteczkiem Graft-De Rijp. Zaczęło się od charytatywnej pomocy dla Polaków. Za rok przypadałoby 20-lecie partnerstwa. Jednak 31 grudnia zostanie zamknięte w Trzcińsku Centrum Holenderskie (z funkcjonującym tam hotelikiem), utrzymywane przez zagranicznych partnerów.

Tym samym kończy się także 15-letnia współpraca Szkoły Podstawowej w Gogolicach ze stowarzyszeniem Polencomite i Szkołą Świętego Józefa w Graft-De Rijp. Przez ten czas blisko 90 dzieci z gogolickiej placówki spędziło wakacje w Holandii, poznając jej kulturę i tradycje. Rokrocznie goście z Holandii przyjeżdżali tu na imprezy integracyjne i spotkania bożonarodzeniowe.

Siem Potma ćwiczy „Sto lat” z dziećmi z Gogolic
14 listopada szkoła w Gogolicach ostatni raz gościła swych partnerów. Z rąk burmistrza Trzcińska Zbigniewa Kitlasa i dyrektor placówki Lidii Karpińskiej otrzymali pamiątki, w tym albumy o naszym kraju i filiżanki z napisem „Polska” i lecącym nad łąką bocianem. Uczniowie zaprezentowali piosenki, tańce i pantomimę „Wspomnień czar”. Barbara Purgal i Jerzy Ryczańczyk w imieniu Stowarzyszenia Gogolander wręczyli żółwiki-ciastka z ukrytymi w nich przysłowiami polsko-holenderskimi oraz piernikowe serca.

W imieniu Stowarzyszenia Polencomite głos zabrał Siem Potma, zaś Ans Taam zaśpiewano „Sto lat”, bo akurat tego dnia obchodziła urodziny. Oboje byli głównymi organizatorami współpracy. Wiązankę kwiatów wręczyło im sołectwo Gogolice. S. Potma zadeklarował, że na pewno tu wrócą, choćby tylko jako turyści.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska