Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 03.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Lustracja w Trzcińsku-Zdroju
Wojewoda w Chojnie o drogach
Najlepsza fryzura w Polsce
Pieniądze na rekultywację
Historia stara i nowa
Podziękowania dla skarbniczki
Strażacy bez kompleksów
Znów bez zgody na nowe stawki za wodę i ścieki
Gryfińskie teatry w kraju
Laury recytatorek
Zakończenie współpracy z Holendrami
Sport

Strażacy bez kompleksów

Tydzień temu wspominaliśmy o uroczystej strażackiej gali w Troszynie (gmina Mieszkowice), gdzie z okazji 65-lecia powołania w tej miejscowości Ochotniczej Straży Pożarnej ufundowano sztandar oraz przekazano nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Dziś więcej informacji o tym niecodziennym dla Troszyna wydarzeniu.

Nowy wóz dla Troszyna
W przygotowanie uroczystości włączyła się cała społeczność wiejska. Była uroczysta msza św., poświęcenie nowego wozu i sztandaru, a potem ceremoniał przekazania go miejscowej jednostce. Liczni fundatorzy wbijali symboliczne gwoździe. Na uroczystość przybył wojewódzki komendant PSP nadbrygadier Henryk Cegiełka, komendant powiatowy brygadier Jacek Rudziński i prezes Zarządu Powiatowego OSP Lech Szymanowicz. Obecny był także starosta Wojciech Konarski i gospodarz gminy - burmistrz Andrzej Salwa. Zakupiony wóz to - jak się wyraził H. Cegiełka - nabytek z wyższej półki. Wspomniał on, iż gdy około 20 lat temu rozpoczynał służbę w powiecie gryfińskim, to o takim sprzęcie można było tylko pomarzyć i patrzono z zazdrością na to, co mają koledzy za Odrą. Obecnie - jak dodał - czasem jest odwrotnie. Nadbrygadier podkreślił wielki skok, jaki w tym względzie dokonał się u nas. Docenił też duży wkład samorządów. Powiedział, że nie należy traktować nowego wozu jako daru dla strażaków, ale dla całej społeczności. Burmistrz Salwa poinformował, że na rok przyszły także zaplanował w budżecie fundusze na zakup kolejnego wozu. Niedawno wóz podobnej klasy otrzymała jednostka OSP w Mieszkowicach, włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Wojewódzki komendant PSP Henryk Cegiełka
Przekazany Troszynowi nowy nabytek to średni samochód specjalny ratowniczo-gaśniczy z funkcją ograniczania skażeń. Kupiony został za 639 tys. zł. Gmina otrzymała 100 tys. dofinansowania z Komendy Głównej PSP oraz taką samą kwotę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednocześnie instytucja ta udzieliła korzystnej pożyczki w wysokości 288 tys. zł.
Komendant gminny OSP Adam Cybort przekazuje sztandar
Podczas uroczystości miejscowy strażak Dawid Stelmasik odznaczony został srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa, a Kamil Kiełbasa medalem brązowym. Po oficjalnej części strażackiej gali goście i liczna grupa strażaków z gminnych jednostek OSP, a także z zaprzyjaźnionej jednostki niemieckiej spotkali się na wspólnym posiłku.
(tekst i fot. tw)


Nowy wóz strażacki w Chojnie
Nowy wóz bojowy na podwoziu marki Iveco otrzymała Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnie. Kosztował 648 tys. zł. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gmina otrzymała na zakup 100 tys. zł dotacji i 290 tys. pożyczki, a ponadto 100 tys. dotacji z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Reszta, czyli 158 tys. zł, pochodzi z budżetu gminy.
Wóz ma zbiornik na 2,5 tys. litrów wody i 250 l piany. W kabinie mieści się 6 osób. Na dachu jest ręcznie sterowane działko o wydajności 1600 l/min. oraz maszt oświetleniowy, który po rozłożeniu ma 4,5 m wysokości.
OSP Chojna też ma nowy wóz
W przerwie ostatniej sesji Rady Miejskiej 28 listopada wóz oglądali chojeńscy radni.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska