Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 03.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Lustracja w Trzcińsku-Zdroju
Wojewoda w Chojnie o drogach
Najlepsza fryzura w Polsce
Pieniądze na rekultywację
Historia stara i nowa
Podziękowania dla skarbniczki
Strażacy bez kompleksów
Znów bez zgody na nowe stawki za wodę i ścieki
Gryfińskie teatry w kraju
Laury recytatorek
Zakończenie współpracy z Holendrami
Sport

Znów bez zgody na nowe stawki za wodę i ścieki

Chojeńscy radni na sesji 28 listopada jednogłośnie nie zgodzili się na nowe stawki za wodę i wywóz śmieci, zaproponowane na przyszły rok przez podlegającą marszałkowi województwa spółkę Wodociągi Zachodniopomorskie. Obsługuje ona wszystkie wsie w tej gminie (oprócz Godkowa i Grzybna). Chce ona, by cena metra sześciennego wody wzrosła w 2014 roku z 4,01 zł netto do 4,09 zł. Bardzo drastycznie ma wzrosnąć koszt wywozu nieczystości płynnych: z 5,49 zł netto za metr sześc. w tym roku aż do 7,40 zł w przyszłym. Przypomnijmy, że już rok temu podwyżka wyniosła 20 procent.

Odrzucenie tych propozycji ma charakter jedynie symboliczny, bo - zgodnie z procedurą - nowe taryfy i tak wejdą w życie. Tak samo było już rok temu, gdy żaden radny nie zaakceptował proponowanych stawek. Obecnie na sesji wyrażano opinię, że lepiej byłoby, gdyby gmina przejęła na wsiach wszystkie urządzenia, uniezależniając się od Wodociągów Zachodniopomorskich. Nie jest to jednak proste, a przede wszystkim zależy nie tylko od gminy.

W samej Chojnie zarządzające wodociągami miejscowe Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych zaproponowało pozostawienie cen na tegorocznym poziomie: 3,63 zł netto za wodę i 4,19 zł za wywóz ścieków. Jak uzasadniono, wzrosły co prawda ceny energii, ale firma ma dobre wyniki finansowe.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska