Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 50 z dnia 10.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ksawery narozrabiał
Znów Mikołaje na motorach
Wybory 19 stycznia
Ośrodek w Krajniku - szanse i obawy
Smrodzą i trochę hałasują
Sputnik nad Gryfinem ponownie
Najmniejsza i najbogatsza
Niespodzianka od Mikołaja
Cukrownia na parapecie
Sport

Sputnik nad Gryfinem ponownie

W najbliższy piątek 13 grudnia ponownie do gryfińskiego kina Gryf zawita Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Przez pięć dni będzie można zobaczyć pięć nowych tytułów kina autorskiego. Uzupełnieniem festiwalowego zestawu będą również w grudniu pokazy dwóch rosyjskich superprodukcji: katastroficznego „Metra” i wojennego „Stalingradu” (w 3D). Cena biletów na filmy z zestawu „Sputnik nad Polską” wynosi 10 zł. Karnet na pięć filmów kosztuje 28 zł.

13 grudnia (piątek) o godz. 18: „Córka” (2012) - reż. Aleksander Kasatkin, Natalia Nazarowa. Nagroda FIPRESCI na Warszawskim MFF. Nastoletnia Inna mieszka z tatą i młodszym bratem w niewielkim mieście na prowincji. Przyjaźni się z Maszą, która wkrótce ginie z rąk grasującego w miasteczku seryjnego mordercy. Bohaterka filmu poznaje na pogrzebie przyjaciółki syna duchownego Ilję, którego siostra również została zamordowana przez zabójcę.

15 grudnia (niedziela) g. 17: „Deliverance” (2013) - scenar. reż. Siergiej Kuzniecow. Nagroda za najlepszy debiut na 21. Festiwalu Filmu Rosyjskiego „Okno na Europę” w Wyborgu. Reżyser snuje filozoficzne rozważania o istocie ludzkiej tożsamości i sensie egzystencji. Bohater filmu budzi się w kostnicy. Nie wie, kim jest ani dlaczego się tam znalazł. Przeszłość wraca do niego w sennych obrazach z dzieciństwa, we wspomnieniach przypadkowych sytuacji, które przeplatają się na ekranie z wydarzeniami dziejącymi się w czasie rzeczywistym. Ale czy na pewno?

15 grudnia g. 18.15: „Stary człowiek” (2012) - scenar. i reż. Ermek Tursunow. Wielki stepowy moralitet o konieczności czynienia dobra, nie oczekując w zamian wdzięczności, o niespiesznym, pozbawionym pychy dostosowaniu się do naturalnego biegu czasu, bez pragnienia zysku i bogactw, o skromności i samowystarczalności, o nierozerwalnej więzi legendarnych stepowych koczowników i ich obecnych spadkobierców.

16 grudnia (poniedziałek) g. 17.45: „Żyć” (2012) - scenar. i reż. Wasilij Sigariew. Grand Prix „Złota Lilia” na Festiwalu Kina Wschodnioeuropejskiego „go East” w Wiesbaden. Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?

17 grudnia (wtorek) g. 18: „Pragnienie” (2013) - reż. Dmitrij Tiurin. Życie Kostii dzieli się na dwie części: przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje z ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu. Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki, Kostia wraca do swojej życiowej pasji – rysowania.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska