Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51 z dnia 17.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ośrodek w Krajniku otwarty
Skutki huraganu
Przejazd pod lupą
Na inwestycje ekologiczne
Mniej papierosów do Niemiec
Aktywna dwunastka
Konkurs Wiedzy o Europie
Pomoc dla bezdomnych
Sport

Ośrodek w Krajniku otwarty

Bardzo wielu gości uczestniczyło w piątek w uroczystym otwarciu Polsko-Niemieckiego Centrum Kształcenia i Spotkań w Krajniku Górnym. W nieużywanym od lat budynku dawnej szkoły powstało 35 miejsc noclegowych, pomieszczenia m.in. do zajęć muzycznych, rehabilitacyjnych, plastycznych, sala konferencyjna. Zmieniony nie do poznania obiekt jest wyposażony w nowoczesny sprzęt, posiada też duży parking. Zlokalizowany jest zaledwie kilometr od znanej i popularnej wśród turystów Doliny Miłości i w podobnej odległości od przejścia granicznego w Krajniku Dolnym.

Budynek gruntownie zmodernizowano w ramach projektu „Transgraniczna Sieć Niemiecko-Polskich Placówek Kształcenia i Spotkań Landhof Arche Gross Pinnow - Krajnik Górny - Landhof Liepe - Dębno”. Partnerem wiodącym jest działające już blisko 120 lat berlińskie stowarzyszenie EJF. Prowadzi ono m.in. bardzo prężny ośrodek „Arka” w Gross Pinnow koło Schwedt. W ramach międzynarodowych projektów odbywa się tam wiele warsztatów, plenerów, seminariów itp. dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podobną działalność ma prowadzić placówka w Krajniku, będąc jednocześnie całorocznym schroniskiem turystycznym. Na otwarcie przybyli przedstawiciele EJF: Sigrid Jordan-Nimsch i Andreas Eckhoff, a także Piotr Downar - burmistrz Dębna, drugiego polskiego współpartnera w projekcie.
Wstęgę przecinają: burmistrz Chojny Adam Fedorowicz i Dębna Piotr Downar, przedstawiciele EJF Andreas Eckhoff i Sigrid Jordan-Nimsch, szef firmy Danpol Ludwik Szczepański
Wśród gości byli też m.in. przedstawiciele zarządu Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie z przewodniczącym Peterem Helbichem, wicedyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania Irena Stróżyńska, szef firmy Danpol z Dolic (wykonawcy remontu) Ludwik Szczepański, koordynator grupy polskich i niemieckich gmin z projektu Transgraniczny Plan Działania Detlef Krause, przewodniczący organizacji Europa Union Uckermark Hans-Jürgen Ziele, przewodniczący Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy Gerard Lemke, ks. prałat Antoni Chodakowski, wójt zaprzyjaźnionych z Chojną Raciechowic w Małopolsce Marek Gabzdyl. Podczas otwarcia śpiewali podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Chojnie oraz Tadeusz Wasilewski z Gryfina.
Ośrodek imponuje wyposażeniem w sprzęt komputerowy, nagłośnieniowy, instrumenty muzyczne, urządzenia do ćwiczeń rehabilitacyjnych itd.
Wartość inwestycji wynosi ponad 3 mln zł. Początkowo unijne dofinansowanie wynosić miało aż 85 procent, ale gmina zwiększyła zakres prac (m.in. o parking i ogrodzenie), pokrywając koszty z własnego budżetu i zewnętrzne wsparcie stanowi obecnie ok. 70 procent. Jak oznajmił na otwarciu burmistrz Chojny Adam Fedorowicz, ostatecznie inwestycji jeszcze formalnie nie zakończono i jest kilka miesięcy na certyfikowanie i rozliczenie projektu. Jednak już od stycznia ośrodek ma funkcjonować, zarządzany przez Centrum Kultury w Chojnie. W założeniu ma to być placówka samofinansująca się.

Burmistrz Fedorowicz zadeklarował półżartem, że będzie sprawował całodobową pieczę nad obiektem, bo mieszka na piętrze tego budynku.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska