Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51 z dnia 17.12.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Ośrodek w Krajniku otwarty
Skutki huraganu
Przejazd pod lupą
Na inwestycje ekologiczne
Mniej papierosów do Niemiec
Aktywna dwunastka
Konkurs Wiedzy o Europie
Pomoc dla bezdomnych
Sport

Skutki huraganu

Urząd Wojewódzki wstępnie podsumował w naszym województwie skutki huraganu Ksawery, który przeszedł 6-7 grudnia. Zerwane lub zniszczone są dachy 30 budynków mieszkalnych i 34 budynków gospodarczych – poszkodowanych jest 47 rodzin w 18 gminach na kwotę około 300 tys. zł. - Poszkodowani mogą liczyć na pomoc do 20 tys. zł na wykonanie niezbędnych remontów - mówi wojewoda Marcin Zydorowicz. 11 grudnia zwrócił się do ministra administracji i cyfryzacji o przyznanie z rezerwy celowej prawie 150 tys. zł na remonty 26 uszkodzonych obiektów mieszkalnych oraz budynku, w którym podczas huraganu wybuchł pożar. O pomoc rządową do wojewody zwróciło się do tej pory 15 zachodniopomorskich gmin. Najwięcej budynków mieszkalnych (po 4) uległo uszkodzeniu w gminach: Darłowo (złożyło wniosek o 31 tys. zł) i Szczecinek (22 tys.). O 20 tys. zł zwróciły się gminy Mielno i Maszewo, a o 18 tys. zł na remont trzech budynków wystąpiły władze Białego Boru. Pieniądze trafią na konta gmin po decyzji ministrów administracji i cyfryzacji oraz finansów.
W wyniku huraganowych wiatrów ucierpiały także 23 obiekty użyteczności publicznej: 12 szkół i przedszkoli, m.in. w Koszalinie, Białogardzie, Chojnie, Kamieniu Pomorskim, Świeszynie, Darłowie i Gostomi (gm. Wałcz). Uszkodzeniu uległ również dach Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju. Duże straty odnotowano w Darłowie, gdzie uszkodzeniu uległy dachy Zamku Książąt Pomorskich, Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej, kościoła NMP i Urzędu Miejskiego.

Urząd Morski w Szczecinie informuje o osunięciu skarpy umocnienia brzegowego na długości około 150 m wschodniego brzegu oraz pęknięciu płyt na długości około 50 w Dziwnowie. W obwodach ochrony wybrzeża w Międzyzdrojach powalonych zostało ok. 250 drzew, a w Niechorzu 220. Uszkodzone zostały wały wydmowe na długości ok. 12 km w rejonie Rogowa i Mrzeżyna, Niechorza i Pobierowa, a także na długości ok. 2 km, głównie w rejonie Międzywodzia, Dziwnowa i Dziwnówka. Straty w drzewostanie i rozmycie wałów wydmowych wyceniono wstępnie na 850 tys. zł.
Naprawy wymagać będą zabezpieczenia przeciwpowodziowe w korytach rzek oraz urządzenia hydrotechniczne. Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych szacuje, że naprawy bieżące trzeba będzie przeprowadzić w 21 miejscach. Bardzo duże straty powstały w zachodniopomorskich lasach. Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Szczecinku i Szczecinie szacują, że zniszczeniu uległo kilkadziesiąt tysięcy drzew - ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna.

Straty odnotowały też PKP: zerwana została trakcja elektryczna na szlaku kolejowym między stacjami Szczecin-Podjuchy a Szczecin-Port Centralny.
10 grudnia odwołano pogotowia sztormowe dla portów w Szczecinie i Trzebieży.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska