Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 14 z dnia 08.04.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Drugi przetarg też nieudany
Nie żyje prof. Filipowiak
Obligacje nie przeszły!
W Gozdowicach odżył nie tylko prom
Świat muzyki w Moryniu
Swobnica inspiruje
Saxonia znów w Gryfinie
Praktyki w Dolinie Miłości
Sprawdzaj, jak cię leczą
Polacy w niemieckiej policji
Zasłużeni dla Bań
Sport

SPORT

Dwa rekordy w Dębnie
Za nami duża impreza biegowa w naszej okolicy. W niedzielę odbył się 41. Maraton Dębno. Mało kto się spodziewał, że padną kolejne rekordy, zważywszy na to, iż Dębno spadło do II ligi organizatorów tak dużych imprez, ponieważ wielkie miasta dysponują o wiele większymi finansami. A jednak? Padł rekord frekwencji, bo bieg ukończyło ponad 2 tys. osób i przy okazji zwycięzca – Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva uzyskał rekordowy wynik 2:09,57 s. Dotychczas nikt w Dębnie nie zszedł poniżej 2 godz. i 10 min. W maratonie mieliśmy liczną grupę reprezentantów z naszego powiatu. Relacja za tydzień.

Zwycięzca Kyeva i Ukrainiec Jukimczuk,
który jako drugi na mecie stracił do lidera prawie 7 minut
(tekst i fot. tw)


2 tony koszulek i 14 kg agrafek
Zwycięzca z Kenii
Byłem uczestnikiem największej biegowej imprezy w kraju. W 9. Półmaratonie Warszawskim 30 marca wystartowało około 11,5 tys. zawodników z 40 państw. To wynik dający warszawskiej imprezie miejsce w czołowej dziesiątce największych półmaratonów w Europie. Trzeba podziwiać perfekcję organizacyjną, zważywszy na ogrom przedsięwzięcia. Oto parę liczb, dających wyobrażenie o biegu. Koszulki, które były w pakietach startowych, ważyły w sumie 2 tony, a do przypinania numerów startowych zużyto 14 kg agrafek. Medale to ciężar 1 tony. Na starcie i mecie ustawiono 300 toalet. Na imprezę przygotowano około 20 tys. litrów wody i napojów izotonicznych, a do pomocy przy obsłudze biegu zaangażowano ponad 1200 wolontariuszy. Można by jeszcze wymienić sporo innych ciekawostek - chociażby to, iż gdy ostatni zawodnik ruszył do biegu, czyli przekroczył czytnik czasu na starcie, to pierwsi już pokonali około 5 km. Trasa wymarzona jeśli chodzi o atrakcyjność, bo przebiegała przez najbardziej znane, odwiedzane dominanty miasta: Stadion Narodowy, Most Poniatowskiego, Stare Miasto, Tunel Wisłostrady, Łazienki Królewskie, Aleje Ujazdowskie itd. Wrażeń moc, zważywszy na cudną pogodę. W tunelu (około 900 m) były niesamowite doznania akustyczne, bo we wnęce koncertował dynamiczny zespół, a „kapelmistrz” od czasu do czasu dawał sygnał: „Cała Polska krzyczy!!!”… i wtedy tworzyło się zwielokrotnione echo, a wrzask był niesamowity.
Tegoroczny półmaraton pod względem sportowym też był bardzo udany, bo Kenijczyk Victor Kipchichir pokonał trasę w rekordowym czasie 1 godz. 48 s, co jest nowym rekordem nie tylko warszawskiej imprezy, ale półmaratonów rozegranych w Polsce. Nie wszyscy jednak mieli takie ambitne cele, bo wielu bieg traktowało jako dobrą zabawę. Organizowano np. konkurs przebierańców.
Ja swój występ oceniam bardzo udanie. Zająłem w swojej kategorii wiekowej drugie miejsce, a w klasyfikacji open 3266. Tak więc około 8 tys. uczestników zostawiłem z tyłu.
Tadeusz Wójcik
fot. Radosław Helon


Szachistki po mistrzostwach
Jastrzębia Góra, czyli najdalej na północ wysunięta dzielnica Władysławowa i zarazem część polskiego Wybrzeża, była w ostatnich dniach marca organizatorem Mistrzostw Polski w Szachach juniorów młodszych i juniorów. Do tej najważniejszej młodzieżowej imprezy zakwalifikowały się dwie juniorki młodsze UKS Biały Pion Gryfino: Justyna Kruszewska i Greta Stołecka. Nasze dziewczęta nie pojechały tam dla odegrania czołowych ról w turnieju, bo ich ranking FIDE, czyli szachowego wtajemniczenia, daleko odbiegał od krajowej czołówki. Justyna ma 1328 pkt, a Greta jedynie 1211, zaś najlepsze zawodniczki w tej grupie wiekowej ocierają się o 2000 pkt. W hierarchii szachowej to przepaść. To jakby ktoś z I ligi rywalizował z kimś z okręgówki.
W finałowym, 9-rundowym turnieju wzięło udział 57 zawodniczek. Kruszewska zajęła 41. miejsce z dorobkiem 4 pkt, a Stołecka 45., uzyskując 3,5 pkt. Tak więc i tym razem Justyna potwierdziła, że jest najlepszą szachistką w powiecie.
(tw)


Dwa oblicza Energetyka
W przedostatniej kolejce II ligi piłkarzy ręcznych Energetyk Gryfino w sobotę przegrał u siebie z wiceliderem MKS Grudziądz 23:27, choć do przerwy prowadził 16:10. Skład i bramki: Wamka, Młynarczyk 1 - Jezierski 7, Polak 5, Gryszka 4, Nowomiejski 2, Oleszczyszyn 2, Klebeko 1, Łakomy 1, Tołyż, Matusewicz, Kminikowski.
Inne wyniki: AZS UMK Toruń - Alfa 99 Strzelno 20:33, Szczypiorniak Olsztyn - Sokół Gdańsk 25:25, Tytani Wejherowo - Sambor Tczew 33:30. Prowadzi Brodnica, a gryfinianie są na 7. pozycji. W ostatnim meczu w sobotę grają na wyjeździe z Alfą 99 Strzelno.


Przyjezierze rowerowo-motorowe
Zwycięzca Rafał Chmiel
Jak już podawaliśmy przed tygodniem, rowerowy maraton górski MTB w Przyjezierzu wygrał 30 marca utytułowany Rafał Chmiel ze Strzelec Krajeńskich, który 47-kilometrową trasę przejechał w 1 godz. 36 min. i 59 s. Drugi był Marcin Malinowicz z Międzyrzecza, a trzeci Maciej Iwko z Gorzowa. Wystartowało 170 zawodniczek i zawodników. Była to inauguracja Zachodniej Ligi MTB, na którą składać się będzie w sumie 10 wyścigów, rozgrywanych także w Lubuskiem. Z naszego powiatu najlepiej wypadł Roman Grzemski z Gryfina, zajmując ósmą pozycję w open (1:39,39), a drugą w kategorii 45-49 lat. Zbigniew Kaczała z Binowa był najlepszy w grupie 50-54 lata, a Andrzej Kozłowski z Bike Team Chojna czwarty w kat. 40-44 lata.
Na 129. miejscu uplasował się moryński proboszcz ks. Marian Augustyn. Jego parafia była głównym organizatorem. Wśród pań najszybciej przyjechała Paulina Bielecka ze Szczecina (1:56,04), a z naszego powiatu - Małgorzata Pitura z Godkowa-Osiedla.
Wyścig w Przyjezierzu rozpoczął także rywalizację o Grand Prix Powiatu Gryfińskiego w MTB. Była to inauguracja nie tylko sezonu rowerowego, ale i motocyklowego. Motocyklistów przyjechało bardzo wielu. Tradycyjnie już, w specjalnym autobusie można było oddawać krew. Stare muzyczne hity odkurzał na scenie zespół Rotacja.
Jednym z bohaterów wyścigu był Marcin Walencik z Nowogrodu Bobrzańskiego. Przez ostatnie 35 km jechał bez siodełka, a mimo to zajął 37. miejsce
Pogoda dopisała, publiczność też. Podczas wjazdu zawodników na metę momentami było trochę zamieszania (np. motocykliści wjeżdżali w paradę kolarzom), co wynika zapewne z zaskakująco małej liczby strażaków, którzy zwykle pełnią funkcję porządkowych. Brakowało też profesjonalnego spikera, który na gorąco podtrzymywałby napięcie, jednocześnie informując na bieżąco o przebiegu wyścigu.
(tekst i fot. rr)


Crossowy weekend w Chojnie
W miniony weekend na torze w Chojnie rozegrano I i II rundę Mistrzostw Strefy Zachodniej i Pomorza Zachodniego w Crossie Country. Była to już kolejna impreza tego typu w tym mieście, ponieważ trudno znaleźć tak urozmaicony i zarazem trudny teren do motocyklowego przełaju. W Chojnie na Lotnisku udało się wytyczyć trasę długości około 5,5 km. Zawodnicy chwalą sobie tego rodzaju pętle, bo zdarza się im rywalizować na zupełnie płaskich terenach. Ostatnia impreza była skromniej obsadzona niż zmagania jesienne. Motocykliści jeszcze nie wybudzili się z zimowego snu. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo była większa szansa załapania miejsca na pudle. Sporo radości mieli członkowie Klubu Motorowego Chojna (organizatora imprezy), bo aż trzech zawodników (w tym sam prezes Ł. Kugler) stanęło na najwyższym podium, i to aż dwukrotnie.
Trójka zwycięzców z KM Chojna: Łukasz Kugler (motocykle)
oraz Kamil Wolicki i Mateusz Barczyk na quadach
W sobotę i w niedzielę, a więc zarówno w I, jak i II rundzie w motocyklach - klasa senior 1 wygrał Łukasz Kugler (zaliczył po 11 pętli). Pierwszego dnia piąty był jego klubowy kolega Marcin Jasiński, podobnie jak Łukasz Nazimek w klasie senior 2. Na 8. miejscu znalazł się Rafał Myśko, a na 12. Marian Augustyn. W klasie masters (powyżej 40 lat) miejsca od 4. do 6. zajęli trzej zawodnicy niemieccy, występujący w barwach KM Chojna.
W quadach (kategoria 2K, czyli napęd na dwa koła) w obu rundach triumfował Kamil Wolicki z KM Chojna, zaliczając najpierw 11, a nazajutrz 10 pętli. W młodzikach dwa razy na najwyższym podium stawał Mateusz Barczyk, ale nie miał konkurentów.
(tw, rr)


Jakubik wysoko, Pankratow spasował
W Międzyzdrojach 29 marca odbyły się Mistrzostwa Polski w Biegach Przełajowych juniorów młodszych i juniorów. W biegu na 6000 m wystartował junior Paweł Pankratow z Mieszkowic, a na 3000 m junior młodszy Sławomir Jakubik z Chojny (obaj reprezentujący Hermesa Gryfino). Paweł celował w medal, lecz gdy stracił trochę dystansu do trójki prowadzących, to zrezygnował z kontynuowania biegu. Natomiast Sławek pobiegł bardzo dobrze w stosunku do swych możliwości i w gronie ponad 80 rywali zajął 19. miejsce. Jest on dopiero w pierwszym roku juniora młodszego i w roku następnym będzie także w tej kategorii wiekowej.
(tw)


Piłka nożna
III liga. Walczący o utrzymanie się Energetyk Gryfino odniósł drugie z rzędu zwycięstwo, pokonując na wyjeździe zamykającego tabelę Korala Dębnica 2:1 (1:0). Prowadzili 2:0 po bramce Jeża i golu samobójczym. Inne wyniki: Polonia Gdańsk - Gwardia Koszalin 0:1, Cartusia Kartuzy - Pogoń II Szczecin 1:3, Bałtyk Koszalin - Chemik Police 1:0, Kotwica Kołobrzeg - Arka II Gdynia 2:0, Pomorze Potęgowo - GKS Manowo 1:2, Lechia II Gdańsk - Bałtyk Gdynia 1:2, Kaszubia Kościerzyna - Drawa Drawsko Pom. 0:3. Prowadzi Kotwica, a Energetyk jest na 14. miejscu. W sobotę o 14 gra u siebie z Pomorzem.

IV liga. Odrzanka Radziszewo wygrała u siebie z Sarmatą Dobra 3:0 (1:0). Bramki zdobyli: Bykowski, Deptuła i z karnego Marzantowicz. Skład: Siejko, Pawlak (57 Klimuk), Marzantowicz, Lewandowski, Mróz, Masztaler, Bykowski (89 Stojkowski), Deptuła (87 Gadomski), Kopystyński, Szandruk (89 Skrobek), Radke. Pozostałe rezultaty: Świt Szczecin - Darzbór Szczecinek 2:1, Arkonia Szczecin - Ina Goleniów 2:3, Wielim Szczecinek - Astra Ustronie Morskie 2:5, Dąb Dębno - Hutnik Szczecin 2:2, Gryf Kamień Pomorski - Stal Szczecin 2:1, Rasel Dygowo - Kłos Pełczyce 1:0, Kluczevia Stargard - Vineta Wolin 0:1. Prowadzi Astra. Na 13. miejscu jest Odrzanka i w sobotę gra w Szczecinku z przedostatnim Darzborem.

Wojewódzka okręgówka. Aż 2:7 przegrało Morzycko Moryń w Płotach z Polonią. Dla naszego zespołu bramki zdobyli Ogonowski i Adamski. Odra Chojna pauzowała. Inne wyniki: Zorza Dobrzany - Klon Krzęcin 7:0, Osadnik Myślibórz - Ina Ińsko 4:1, Iskierka Szczecin - Piast Chociwel 2:2, Victoria 95 Przecław - Gavia Choszczno 1:1, Flota II Świnoujście - Unia Dolice 3:1. Prowadzi Osadnik przed Odrą. Morynianie są na 12. pozycji. W niedzielę o 17 w Moryniu derby Morzycko - Odra.

Regionalna okręgówka. Błękit Pniewo - Piast Karsko 3:0 (Plis 2, Hołownia), Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Orzeł Bierzwnik 1:0 (Laszczyński), Mieszko Mieszkowice - Orzeł Pęzino 1:5 (Wasilewski), Zieloni Zielin - Sokół Pyrzyce 1:2, Ogniwo Babinek - Wicher Przelewice 3:1 (Walczak, Kuzio, Bosak), Hetman Grzybno - Mechanik Warnice 0:3, Remor Recz - Polonia Giżyn 3:2, Myśla Dargomyśl - Orkan Suchań 2:0. Prowadzi Pniewo przed Trzcińskiem. 8) Zieloni, 9) Ogniwo, 11) Mieszko, 16) Hetman.

A-klasa. Gr. III. Wołczkowo-Bezrzecze - Fagus Kołbacz 1:4 (Turtoń 2, Sipko, Foszmanowicz), Wicher Reptowo - Grot Gardno 4:2, Hanza Goleniów - Komarex Komarowo 4:1, Pomorzanin II Nowogard - Zryw Kołbaskowo 3:1, Orzeł Grzędzice - Euroinsbud Goleniów 0:2, Vielgovia Szczecin - Znicz Niedźwiedź 1:0. Prowadzi Fagus.
Gr. IV. Odra II Chojna - Czarni Lubanowo 0:3 (Ł. Prostak, Korobejko, A. Prostak), KLUKS Krzywin - Iskra Banie 4:0 (Ładowski, Tomaszewski, Majewski, D. Obała), Unia Swochowo - Witniczanka Witnica 1:3, Rurzyca Nawodna - Czarni Czarnówko 2:5, Łabędź-GryfHurt Widuchowa - Czcibor Cedynia 3:2, Klon Krzymów - Chrobry Lisie Pole 2:5. Prowadzi Lubanowo.
Gr. VI. Sęp Brzesko - Zjednoczeni Kurzycko 2:3 (Rozenblut 2, Szkolnicki), Piast Piaseczno - Chrobry Boleszkowice 3:0 vo, Spartakus Rychnów - Goplana Żabów 3:0, Santos Sarbinowo - Koral Mostkowo 1:3, Pogoń II Barlinek - Orkan Rów 3:1. Sokół Różańsko wycofał się z rozgrywek.

B-klasa. Gr. IV. Orzeł Żelechowo - Wicher Steklno 0:3, Polonia Gryfino - Rosnowianka Rosnowo 4:0 (Mielnik, H. Adamczyk, Przepiórka, Barticzka), Osadnik II Myślibórz - Tywa Swobnica 5:1, Bonus Rzepnowo - Pro-Team Żarczyn 0:2 (Sztuka, Mielec), Gryf Nowielin - Zryw Góralice 4:1. Prowadzi Polonia.
Gr. VI. Olimpia Troszyn - Sokół Przyjezierze 3:3 (dla gosp. Skubisz, T. Kołodziejczyk, Kowalski), Błękitni Białęgi - Czarni Czerników 1:6, Korona Klępicz - Pomorzanin Cychry 5:1 (Głos 2, Bladowski, Haase, Żywicki), Sekwoja Brwice - Olimpia Smolnica 3:4 (Bielak 2, P. Madera). Prowadzi Olimpia. Rezerwy Morzycka Moryń wycofały się.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska