Dzisiaj jest poniedziałek, 18 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 14 z dnia 08.04.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Drugi przetarg też nieudany
Nie żyje prof. Filipowiak
Obligacje nie przeszły!
W Gozdowicach odżył nie tylko prom
Świat muzyki w Moryniu
Swobnica inspiruje
Saxonia znów w Gryfinie
Praktyki w Dolinie Miłości
Sprawdzaj, jak cię leczą
Polacy w niemieckiej policji
Zasłużeni dla Bań
Sport

Świat muzyki w Moryniu

Świat naprawdę bardzo się skurczył. Młody dyrygent z Morynia Marek Siwka zakłada w 2011 r. w Szczecinie orkiestrę kameralną Concertino, dla której wkrótce muzykę komponuje Amerykanin Michael Kimber, a Concertino dokonuje prawykonań i nagrywa ją na płytach. Solistą jest Marcin Murawski - altowiolista z Poznania (mający na koncie m.in. występy w Carnegie Hall), który rodzinnie związany jest z Chojną. Owoców tej kooperacji można było doświadczyć w sobotę w kościele w Moryniu na kolejnym koncercie, poświęconym papieżowi Janowi Pawłowi II w 9. rocznicę jego śmierci.

Marcin Murawski
W pierwszej części koncertu wystąpił parafialny chór Sanctus pod dyrekcją Ilony Włodarczyk. Zaśpiewał pięć pieśni pasyjnych. Słowa jednej z nich powstały do Preludium c-moll Chopina. Potem królowała już wyłącznie muzyka Michaela Kimbera - współczesnego kompozytora z USA (ur. 1945), a jednocześnie wirtuoza altówki. W swej karierze ma m.in. trasy koncertowe jako muzyk słynnego Kronos Quartet. Jego utwory łączą tradycję z nowoczesnością, jak choćby w wykonywanym w sobotę Koncercie na altówkę i orkiestrę smyczkową, w którym słychać wątki muzyki baroku. Dodajmy, że już na koncercie przed rokiem w Moryniu usłyszeliśmy europejskie prawykonania dwóch utworów Kimbera. Niektóre swe kompozycje stworzył on specjalnie dla innego wirtuoza-altowiolisty - Marcina Murawskiego, który w październiku w moryńskim kościele wraz z Concertino Marka Siwki nagrał płytę z utworami Amerykanina. Wykonywano je w sobotę, uzupełniając o inne, które znajdą się na następnej płycie. Ma być nagrywana w tym samym kościele w lecie. M. Siwka bardzo chwali akustykę wnętrz tego romańskiego zabytku.
Marek Siwka i jego Concertino
Najpierw Murawski wykonał kilka kaprysów Kimbera, grając je solo na galerii dla chóru. Potem występowała orkiestra, a w ostatnich utworach partie solowe grał Murawski. Zwłaszcza zagrana na koniec „Fantazja hiszpańska” południowymi rytmami rozgrzała publiczność, co skłoniło artystów do bisu.
Ilona Włodarczyk i Sanctus
Koncert zorganizowano przy finansowym wsparciu gminy Moryń. Płytę „Michael Kimber - Music for Viola 2” Murawskiego, Concertino i Siwki wydała wytwórnia Acte Préalable. Można ją zamówić e-mailem: [email protected]
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska