Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 13.05.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Na weekend zamkną drogę
Gminy zyskały najwięcej
Ciepła wiosna i gorąca jesień
To Chojna rozpoczęła w regionie polsko-niemiecką współpracę
Będzie VAT od transakcji stulecia?
Kolejne białe soboty
Kraj pomiędzy
McDonald’s jednak będzie
Wiercili, rekonstruowali, wypalali
Trzcińsko wraca nad jezioro
Podwójny sukces Emilii
Są wśród nas, chcą być z nami
Sport

To Chojna rozpoczęła w regionie polsko-niemiecką współpracę

W różnych miejscach kraju obchodzone jest 10-lecie naszego członkostwa w Unii Europejskiej. 7 maja Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Chojnie wraz z Chojeńsko-Gryfińskim Stowarzyszeniem Wspólnej Europy zorganizowała z tej okazji spotkanie, podsumowujące transgraniczną współpracę tej placówki. Wśród wielu gości byli m.in. burmistrzowie partnerskich miast - Schwedt i Chojny: Jürgen Polzehl i Adam Fedorowicz, dyrektor Biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania Paweł Bartnik, dyrektor partnerskiej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren ze Schwedt Birgit Vörtmann, koordynator transgranicznej współpracy niemieckich i polskich strażaków Hans-Jürgen Ziele, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Komorzycki.

Edyta Kalarus i Gerard Lemke
Dyrektorka chojeńskiej podstawówki Edyta Kalarus przedstawiła historię międzynarodowej współpracy swej szkoły. Zaczęła się ona już w 1996 roku, bo wtedy zainaugurowano kooperację z partnerską placówką ze Schwedt. Przez kilka lat w Chojnie uczyli języka niemieckiego nauczyciele zza Odry, a chojeńscy prowadzili zajęcia z polskiego w Schwedt. Jeszcze przed wejściem do Unii szkoła uczestniczyła w edukacyjnych przedsięwzięciach w ramach programu Socrates Comenius.

Paweł Bartnik
Dyrektor Biura Euroregionu Paweł Bartnik powiedział, że zanim wstąpiliśmy do Unii, musiało się zdarzyć wiele rzeczy. - Kluczem było to, co stało się 25 lat temu w Polsce i w Niemczech, gdy powstała nowa Polska i nowe Niemcy. Musieliśmy znaleźć nową drogę do siebie. Bez dobrych stosunków z Niemcami Polska nie weszłaby do Unii - stwierdził i dodał, że Europa i Polska nigdy nie miały w historii tak dobrego czasu. Podkreślił też, że w całym województwie, jak również w Brandenburgii i Meklemburgii/Pomorzu Przednim niewątpliwie tymi, którzy pierwsi zaczęli współpracę polsko-niemiecką, były Chojna i Schwedt. - Potrzebni byli ludzie, którzy mieli odwagę - stwierdził, wymieniając m.in. przewodniczącego ChGSWE Gerarda Lemke i „Gazetę Chojeńską”.

W drugiej części spotkania uczniowie z koła teatralnego brawurowo przedstawili widowisko, w którym odgrywali bohaterów książek swego patrona - K. Makuszyńskiego. Przewodnikami po różnych unijnych krajach byli Jacek i Placek oraz Koziołek Matołek. Piosenki po polsku, niemiecku i angielsku śpiewały chóry: Kornelki i Kornelowe Nutki.
Jacek, Placek i Koziołek Matołek
Na koniec goście zwiedzili rozbudowane i wyremontowane obiekty szkoły. Przypomnijmy, że niedawno zakończono nadbudowę dodatkowej kondygnacji, powstała też stołówka z kuchnią. Pomieszczenia są nowoczesne i kolorowe. Obecnie trwa gruntowna przebudowa sali gimnastycznej.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska