Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 13.05.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Na weekend zamkną drogę
Gminy zyskały najwięcej
Ciepła wiosna i gorąca jesień
To Chojna rozpoczęła w regionie polsko-niemiecką współpracę
Będzie VAT od transakcji stulecia?
Kolejne białe soboty
Kraj pomiędzy
McDonald’s jednak będzie
Wiercili, rekonstruowali, wypalali
Trzcińsko wraca nad jezioro
Podwójny sukces Emilii
Są wśród nas, chcą być z nami
Sport

Kraj pomiędzy

W ostatnich dniach ukazał się przewodnik „Nowa Amerika. Kraj pomiędzy”. To dwujęzyczne, polsko-niemieckie i bardzo bogato ilustrowane wydawnictwo o pograniczu, na którym od kilku lat rozwija się kulturalna inicjatywa transgraniczna pod nazwą Nowa Amerika. „Niektóre opowieści przekazywane są przez jedną generację następnej, niekiedy są one przejmowane bezrefleksyjnie. Czasami opowieści służą podkreślaniu roszczeń do sprawowania władzy, czasami zaś służą uwodzeniu odbiorcy. Opowieści służyć mogą jednak także otwieraniu nowych przestrzeni dla myśli i dla działań, usuwaniu z umysłów granic i tworzeniu nowych związków. Nowa Amerika jest taką właśnie przestrzenią. U nas nie ma podziału na Niemców i Polaków. Jesteśmy Nowoamerikanami” - pisze we wstępie Michael Kurzwelly - twórca tej idei, którą zaczął realizować najpierw w dwóch miastach: Słubicach i Frankfurcie nad Odrą. Stworzył z nich jeden organizm (na razie bardziej jako wizję) o nazwie Słubfurt.

W zespole redakcyjnym przewodnika są - oprócz Kurzwelly’ego: Peter Hauptmann, Andrzej Kordylasiński, Torsten Krüger, Andrzej Łazowski, Klaus Pocher, Adam Poholski i Martin Schröter. Nazwy poszczególnych stanów są polsko-niemiecką mieszanką: Sztettinstan, Lebuser Ziemia, Schlonsk (czyli Śląsk). Wyjątkiem jest Terra Incognita ze stolicą w Chojnabergu, a to za sprawą dynamicznie działającego tu stowarzyszenia o takiej nazwie.

Nowa Amerika to przedsięwzięcie nieco szalone, ale w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu. Przełamuje urzędniczo-polityczne sztampy i skostniałe stereotypy, a to głównie zasługa Kurzwelly’ego, który jest artystą nie tylko z zawodu, ale i z ducha.

Więcej szczegółów na www.nowa-amerika.net. Przewodnik można zamówić (tylko po kosztach przesyłki) mailem: [email protected]
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska