Dzisiaj jest niedziela, 28 lutego 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 20 z dnia 20.05.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
W niedzielę wybieramy eurodeputowanych
Nie głosuj na Putina!
Tragedia coraz straszniejsza
Dojedziemy szybciej
Gdzie jest nasz brat Abel?
Remont ważnej drogi w Gartzu
Templariada w Chwarszczanach
Ile przedsiębiorcy zapłacą za śmieci?
Maluchy chętne do nauki
Wyższy pułap kredytów
Chcesz się pozbyć azbestu?
Szkolenia motocyklistów
Sport

Ile przedsiębiorcy zapłacą za śmieci?

Na terenie Związku Gmin Dolnej Odry (skupiającego 17 gmin, w tym z naszego powiatu: Banie, Cedynię, Chojnę, Moryń, Stare Czarnowo i Widuchową) od 1 stycznia 2015 roku nowymi przepisami o odbiorze odpadów komunalnych objęte zostaną także nieruchomości niezamieszkałe, czyli m.in. siedziby zakładów pracy, sklepów, firm. Jak informuje kierowniczka Biura ZGDO Dorota Mościcka, trwają jeszcze prace nad wysokością opłat od przedsiębiorców.

Kierowniczka Biura ZGDO Dorota Mościcka
Na sesji Rady Miejskiej Chojny 15 maja rozpatrywano nowy regulamin utrzymania czystości w gminie. Radny Radosław Stec stwierdził, że niedopuszczalne i nieuczciwe będzie objęcie nową ustawą firm z siedzibą w domu, gdyż nie wytwarzają one śmieci. Janusz Babiarz dodał, że sejm zamierza przyjąć rozwiązanie, zgodnie z którym takie firmy będą płaciły za śmieci tak jak w przypadku mieszkania. - A my w regulaminie nakazujemy posiadanie dodatkowego pojemnika - stwierdził. Kierownik Mościcka zaznaczyła, że stworzono możliwość, by tacy przedsiębiorcy nie musieli mieć dodatkowego pojemnika. Za to będą płacić o jakiś procent więcej. - Jest to uczciwe wobec wszystkich pozostałych - stwierdziła. Na razie nie potrafiła powiedzieć, o ile więcej by płacili, bo nieznane są jeszcze wysokości opłat. - Czy jest ktokolwiek, kto robiąc coś, nie produkuje śmieci, np. papierów? - pytał prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Chojnie Zbigniew Hippmann. - Kierowcy, których siedzibą firmy jest mieszkanie, też wyrzucają śmieci, np. przy autostradach i ktoś za to płaci - dodał.

Radny Babiarz proponował poprawić w nowym regulaminie punkty, które według niego są niejasne. Ale poprawek nie przegłosowano. Cały regulamin przyjęto 9 głosami przy 3 przeciwnych.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska