Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 35 z dnia 02.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Katolicy, ewangelicy, prawosławni
Honorowi obywatele
Kto ma sprzątać?
Gmina chce się odwołać
Dlaczego Porozumienie Samorządowe?
W Osinowie można ciężej
Trzcińsko nadal remontuje zabytki
Czy wreszcie ruszy remont?
Czwarty koncert w Zatoni
Edukacja i zabawa
Pogrzeb noworodka
Piesi z odblaskami
Sport

Trzcińsko nadal remontuje zabytki

Przed tygodniem wspominaliśmy o remoncie dwóch zabytków w Trzcińsku-Zdroju: Bramy Chojeńskiej i Bramy Myśliborskiej. Dziś więcej szczegółów.


To kolejny etap remontu średniowiecznych obwarowań otaczających miasto. Od 2011 roku gmina z sukcesem prowadzi starania o środki zewnętrzne na odbudowę i remont tego zabytku. Dotychczas ze środków własnych i unijnych Interreg IVA udało się zrekonstruować Basztę Zachodnią i odbudować zniszczony odcinek muru. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2012 roku wyremontowano mury, a obecnie trwa remont Bramy Chojeńskiej i Myśliborskiej. We wrześniu rozpocznie się także remont Baszty Prochowej, na którą gmina zdobyła dodatkowe fundusze.
Obecne prace obejmują m.in. czyszczenie i naprawę elewacji oraz wnętrza bram, prowadzone są też prace konserwatorskie. Po zdjęciu rusztowania i siatki z ośmiobocznego korpusu ceglanego Bramy Myśliborskiej widać już efekty. Ciekawym elementem jest ostrołukowy otwór przejazdu, w którym zachowało się jedno skrzydło drewnianych drzwi bramnych. Ważące ok. 400 kg drzwi zostały zdjęte z zawiasów i są poddawane konserwacji. Utrudnieniem w pracach jest to, że bramy są zlokalizowane na najważniejszych wylotowych drogach z miasta, a ponadto w Bramie Chojeńskiej umieszczony jest transformator energetyczny. W trakcie remontu obowiązuje w mieście zmieniona organizacja ruchu.

Brama Chojeńska w Trzcińsku-Zdroju w remoncie
Niedawno powstałe Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej wyszło z inicjatywą, by wspólnie z władzami miasta ponownie zamontować na obu bramach wiatrowskazy. Wniosek w tej sprawie złożono do wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Za naszym pośrednictwem burmistrz Zbigniew Kitlas dziękuje dotychczasowym wykonawcom za sprawne i fachowe przeprowadzenie robót remontowych i konserwatorskich: Januszowi Nazimkowi z Chojny (odbudowa Baszty Zachodniej) i Kazimierzowi Pakietowi z Myśliborza (remont murów i obecnie remont Bramy Myśliborskiej i Chojeńskiej).
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska