Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 09.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Porozmawiajmy o historii regionalnej
Władza zamiast miłości bliźniego - to pokusa chrześcijan
Jeszcze o Dniach Integracji
Gartz już przejezdny
Arie w Dolinie Miłości
Dni Dziedzictwa
Drugi budżet obywatelski
Spór szkolno-polityczny
Finisz Akademii Sołtysa
Gra miejska w Chojnie
II Rodzinny Piknik Paralotniowy
Rekord Guinnessa dla Natalki
Posprzątaj zamek!
Sport

Dni Dziedzictwa

We wrześniu w kilkudziesięciu miejscowościach Pomorza Zachodniego organizowane są wydarzenia w ramach kolejnych Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Dziedzictwo – źródło tożsamości”. Głównym celem jest promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej i propagowanie dialogu międzykulturowego, udostępnianie miejsc i obiektów na co dzień niedostępnych lub nieznanych. Udział we wszystkich wydarzeniach EDD jest bezpłatny. Oto kilka wydarzeń, planowanych w naszej okolicy.

20 września gmina Banie i Stowarzyszenie Turystyczno-Sportowe Kontra Banie organizują na trasie Banie - Otoki - Lubanowo - Rożnowo - Borzym spływ kajakowy śladami młynów wodnych na Tywie. Miejsce zbiórki: skwerek nad Tywą w Baniach o godz. 8. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy do 16 września - tel. 514 540 623. Tego samego dnia w Międzynarodowym Centrum Turystyki, Kultury i Sportu w Baniach o godz. 11 zainaugurowane zostaną obchody 780-lecia miejscowości. Wśród poruszanych tematów: zamek w Swobnicy, atrybuty miejskie Bań w średniowieczu, relacje między mieszkańcami a zakonem joannitów. W przerwach - muzyka dawna. W programie także wystawa potraw regionalnych, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z terenu gminy.

W pobliskim Dębnie już w najbliższą środę 17 września w bibliotece przy ul. Mickiewicza 32 o godz. 17 pt. „Myśli wokół Myśli” rozpocznie się spotkanie autorskie z Markiem Schillerem - znanym tamtejszym regionalistą, autorem przewodnika „Pomyśle - zielona kraina piękną Myślą przecięta. Przewodnik dociekliwego turysty po okolicach Myśliborza, Dębna i Boleszkowic”. 26 września, także w bibliotece, wykład z prezentacją „O jeziorach historycznie” wygłosi inny dębnowski regionalista Lech Łukasiuk.

W najbliższy piątek 19 września w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego w Myśliborzu (ul. Bohaterów Warszawy 74) o godz. 18 kustosz Magdalena Szymczyk mówić będzie o tym mieście w świetle odkryć archeologicznych. Tydzień później w bibliotece w Myśliborzu (ul. Armii Polskiej 14) o godz. 17 miejscowy regionalista Marek Karolczak opowie o elektrowniach wodnych na Myśli.

W niedzielę 28 września Miejski Ośrodek Kultury w Moryniu organizuje w amfiteatrze Promenady Wielkiego Raka kolejne Święto Nowej Marchwi.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska