Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 39 z dnia 30.09.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Smak i zapach z winnicy Turnau
Nadzieje i realia
Liderzy Pomorza
Moryń liderem ekologii
Piknik z żurawiami
Magiczne rośliny, magiczna muzyka
Podatki i finanse w Chojnie
Banie kiedyś miejskie
Wygrała Herbertiadę
Rekord Guinnessa pobity!
Chojna znana i nieznana
Sport

Magiczne rośliny, magiczna muzyka

Już w najbliższą sobotę 4 października o godz. 19, w przestrzeni pocysterskich zabytków Kołbacza (gm. Stare Czarnowo), odbędzie się siódma edycja imprezy „Cienie zapomnianych kultur”, organizowanego przez stowarzyszenie Spichlerz Sztuki.


Celem imprezy jest prezentacja tematów i wartości zacieranych przez czas, spychanych na cywilizacyjny i kulturowy margines oraz konfrontacja ich ze współczesnością. Co roku zapraszani są pasjonaci, społecznicy, etnografowie, muzycy - osobowości, które poprzez swoje działania ocalają istotny fragment zanikających tradycji.
Tym razem w XVI-wiecznym spichlerzu (zamienionym na Galerię Cysterską) uczestnicy poszukiwać będą dawnych relacji łączących ludzi i rośliny, biologicznych podstaw kultury, naszej ulotnej pamięci, z której znikają rośliny z ich rolą m.in. rytualną, magiczną, zdrowotną czy muzyczną. Jeśli jeszcze świadomość tych związków istnieje, to bardzo powierzchowna. O tym wszystkim podczas wystawy fotograficznej „Zielnik podróżny” opowie Marek Styczyński, od lat zajmujący się etnobotaniką, twórca m.in. projektu muzycznego Karpaty Magiczne (dawniej Atman) oraz przewodników alternatywnych i książek, specjalista ochrony środowiska. Wystawa prezentuje fotografie ponad 40 gatunków roślin ze wskazaniem ich kontekstu kulturowego. Na zakończenie wystawy odbędzie się prezentacja instrumentów tradycyjnych, wykonanych z roślin.

Marek Styczyński z żuchwą jelenia - prastarym instrumentem muzycznym
Jak podkreśla M. Styczyński, istnieje wielki głód wiedzy na temat naszych silnych (a w ostatnich czasach często deficytowych) związków z roślinami. Wielkim powodzeniem cieszy się miejskie ogrodnictwo, uprawy organiczne, partyzantka ogrodnicza i wiele innych form nowego podejścia do żywienia i roślin jako istotnej części naszego życia, otoczenia i krajobrazu. Styczyński prezentuje etnobotanikę jako doskonały klucz do odkrywania naszej tożsamości, korzeni kulturowych, zrozumienia dawnych i obecnych procesów kulturowych i politycznych oraz daje proste instrumenty dla osobistego, indywidualnego działania.

„Cienie zapomnianych kultur” to projekt łączący obraz, słowo, dźwięk i zapach dawnego spichlerza. Muzycznym dopełnieniem wieczoru będzie koncert zespołu Trzy Dni Później (godz. 20.30). Od lat jego niezmienną część tworzą: Joanna i Marta Piwowar oraz Marta Groffik-Perchel - trzy żeńskie głosy, które cechuje niespotykane współbrzmienie. W Kołbaczu przedstawią muzykę z płyty „Pokój jej cieniom”, z którą zespół wystąpił na tegorocznym Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając Grand Prix. - Znalazły się na niej utwory, które usłyszałyśmy od naszych babć. Poprzez te piosenki nauczyłyśmy się patrzenia ze spokojem na różne ciężkie sprawy, które pojawiają się w życiu - mówiła w radiowej Dwójce Marta Groffik-Perchel. Tematem przewodnim płyty są doświadczenia kobiet, żyjących w różnych epokach. - Chcemy pokazać, że mimo zmieniających się okoliczności, kobiety patrzą na świat przez pryzmat podobnych emocji. Oprócz utworów zasłyszanych u własnych babć, w albumie znalazły się też autorskie kompozycje z tekstami zainspirowanymi postaciami kobiet z Dolnego Śląska: głogowskiej Żydówki Ester Golan oraz Anny Luizy Karsch, nazywanej pruską Safoną. Intrygującą aurę muzyczną płyty tworzą żeńskie wokale, elektronika i brzmienie altówki.
Wśród przedstawianych na wystawie roślin jest też bez czarny
Tradycyjnie podczas imprezy będzie można nabyć cegiełki wspierające dalszą renowację kościoła pocysterskiego w Kołbaczu, który w lipcu - jak już informowaliśmy - uznany został za pomnik historii.
Zespół Trzy Dni Później: Marta Piwowar, Marta Groffik-Perchel,
Joanna Piwowar-Antosiewicz (fot. Anna Bystrowska)
Zarówno na wystawę, jak i koncert - wstęp wolny! Szczegóły na www.spichlerz-sztuki.pl
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska