Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 14.10.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zmarła najstarsza mieszkanka
Przymiarka do Bociana
Gryfinianie znów na wielkiej scenie
Infokiosk nad Odrą
Czubaszek w bibliotece
Teatralne nagrody dla gryfinian
Sport

Przymiarka do Bociana

Pierwsze posiedzenie kapituły Bociana (nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu) odbyło się 7 października. Wybrano po trzech kandydatów w czterech dziedzinach. W sumie wpłynęło 26 wniosków. Pod koniec października kapituła zbierze się po raz drugi, aby spośród nominowanych wybrać zwycięzcę. Zgodnie z coroczną tradycją, nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej sesji Rady Powiatu (6 listopada) z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Oto nominowani do nagrody.


KULTURA
Teatr Eliksir, kierowany przez Janusza Janiszewskiego, działający przy Gryfińskim Domu Kultury oraz Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Powstał 3 lata temu, ma 3 sekcje, wsławił się w szczególności sztuką „Eliksir młodości”, która zrobiła furorę. Przedstawienie było wystawiane kilka razy w Gryfinie przy komplecie publiczności, a także w innych miejscowościach, uzyskując doskonałe recenzje.
Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki z Kołbacza rozsławia dziedzictwo pocysterskiego klasztoru, organizując szereg imprez, jak choćby „Cienie zapomnianych kultur”, koncerty, wystawy, warsztaty artystyczne dla młodzieży itp. Dzięki stowarzyszeniu zabytki Kołbacza zostały w pełni dostrzeżone i docenione, a 21 lipca decyzją prezydenta RP włączone w poczet pomników historii.
Paweł Wróbel - nauczyciel Zespołu Szkół w Widuchowej, organizator konkursów piosenkarskich: Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE, dziecięcej „Zuzi”, współorganizator wielu akcji charytatywnych. Widuchowskie festiwale piosenkarskie zyskały dużą popularność i wysoki poziom. Uczestnikami jury są znani artyści.
Pozostali kandydaci do nominacji w tej kategorii to: Paweł Drąg, Tomasz Gliński, Katarzyna Kupczyk, Teatr Bomba Bomba, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Lubiechowa Dolnego.

SPORT
Piotr Kos - założyciel i instruktor UKS Karate Kyokushin w Moryniu. Propagator sportu i sportowego stylu życia. Jego klub otrzymał tytuł przyznawany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jako Miejsce Odkrywania Talentów. P. Kos jako trener sekcji karate odnotował już szereg znaczących sukcesów. Jego podopieczny Dawid Gluth w kat. 12-13 lat dwukrotnie stawał na najwyższym stopniu podium podczas Mistrzostw Europy.
Drużyna młodzików piłki ręcznej Energetyka Gryfino - prowadzona przez Piotra Kejsa i Arkadiusza Augustyniaka osiągnęła w tym roku szereg sukcesów, a ukoronowaniem było II miejsca w Pucharze Związku Piłki Ręcznej - imprezie równoważnej w tej kategorii wiekowej mistrzostwom Polski.
Wojciech Strelczuk - chojeński lekkoatleta-weteran, multimedalista zdobywający wiele tytułów mistrzowskich w Polsce i za granicą. W tym roku odniósł życiowy sukces, zdobywając srebrny medal Halowych Mistrzostw Świata w Budapeszcie w pchnięciu kulą. W sezonie letnim stawał trzykrotnie na III stopniu podium Mistrzostw Europy w Niemczech w rzutach nietypowych.
Wpłynęły tylko trzy kandydatury, więc nominowano wszystkie.

INICJATYWA SPOŁECZNA
Ośrodek Edukacji Regionalnej „Wiejski Kocur” w Zatoni Dolnej. Pod kierunkiem Ryszarda Mateckiego prowadzi działalność informacyjną, kulturalną, edukacyjną, gastronomiczną. W tym roku parokrotnie organizował plenerowe koncerty muzyki klasycznej w Dolinie Miłości, był inicjatorem kilku akcji, nawiązał współpracę ze szkołą rolniczą w Mieszkowicach, w której prowadzony jest kierunek architekt krajobrazu. Zainicjował także wycieczkowe rejsy po Odrze. Wiejski Kocur oferuje też dla wycieczkowiczów spacery po Dolinie Miłości.
Chór Kalimera z Bielinka. Siedmioosobowy zespół śpiewaczy powstał 9 lat temu i jest przykładem aktywności w środowisku wiejskim. Kalimera to coś więcej niż wiejski chórek, bo jego działalność ma szerszy zakres: prowadzi spotkania tematyczne, pokazy rękodzieła, organizuje ponadlokalne imprezy. Na Spotkania Śpiewających Przyjaciół przyjeżdża po kilkanaście zespołów, również z Niemiec. Zespół potrafi sięgać po fundusze unijne, a ciekawostką może być to, iż niektóre teksty piosenek i muzykę komponują członkinie Kalimery.
Rada Sołecka w Krzymowie. To wzór do naśladowania i przykład, jak można zintegrować i zaktywizować lokalną społeczność. Motorem jest sołtyska Anna Komorzycka – nauczycielka w miejscowej szkole podstawowej. W Krzymowie zgodnie współpracują: Rada Sołecka, Rada Parafialna, Krzymowska Rada Młodzieży. Wspólnie podejmuje się szereg działań, łącznie z pracami społecznymi. Realizowany jest bogaty kalendarz imprez, w które każdy wkłada swoją cegiełkę. Ostatnio sfinalizowano niecodzienne przedsięwzięcie, wydając książkę „Wokół PGR-u. Krzymów i jego mieszkańcy”. Było to wielkie wydarzenie, jeszcze bardziej cementujące społeczność. Pomysłodawcą był dr Radosław Skrycki - pracownik Uniwersytetu Szczecińskiego, były mieszkaniec Krzymowa.
W tej kategorii wpłynęło najwięcej, bo aż 9 kandydatur. Pozostałe 6 to: Szkolny Klub Wolontariusza przy ZSP nr 2 w Gryfinie, Rada Sołecka w Zielinie, Gerard Lemke, Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie Edukacji, Promocji i Wsparcia Aktywności Społecznej „Nasza Mała Ojczyzna” w Steklnie, sołectwo Żabnica.

PRACODAWCA ROKU
Cech Rzemiosł Różnych w Gryfinie. Chociaż jest to instytucja nietworząca bezpośrednio nowych miejsc pracy, jednak mocno wspiera rynek pracy w naszym powiecie. To nawet ewenement w skali kraju, bo aktywnych cechów rzemieślniczych jest jak na lekarstwo. Gryfiński zrzesza 131 osób. Są aktywni i pomocni. Współpracują z Powiatowym Urzędem Pracy, starają się o dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc pracy dla bezrobotnych, doradzają, uczestniczą w targach i giełdach pracy – także w Niemczech. Ponadto cech umożliwia uczniom i studentom wchodzenie na rynek pracy poprzez staże i praktyki zawodowe.
Winnica Baniewice – spółka z o.o. utworzona przez Zbigniewa, Grzegorza i Jacka Turnauów oraz Tomasza Kasickiego. Niecodzienne i śmiałe przedsięwzięcie w naszym powiecie (pisaliśmy o winnicy w dwóch ostatnich numerach GCh). Na uwagę zasługują nowe technologie i rozmach inwestycji. Już utworzono kilka nowych miejsc pracy, a w perspektywie będzie dużo więcej. Winnica będzie z pewnością dobrą marką nie tylko w skali powiatu, lecz i województwa.
Multipol – Hurtownia Materiałów Budowlanych w Chojnie. Jest to przykład prawidłowo rozwijającej się firmy. Właścicielem jest Wincenty Piotr Rzeczycki. Zaczął 20 lat temu od małego zakładu budowlanego. Obecnie jest to potężna hurtownia o dużej dynamice sprzedaży, osiąganej dzięki bogatemu asortymentowi, konkurencyjnym cenom, pojawianiu się nowych materiałów. Multipol prowadzi także wypożyczalnię sprzętu budowlanego i zajmuje się wykonawstwem jako firma budowlana. W bieżącym roku zatrudniono tam 4 nowych pracowników i przyjęto 4 stażystów. Firma współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy.
Pozostałe zgłoszenia: PSB Mrówka - Jarosław Piotr Grzegorek, Olga i Henryk Rogaczewscy, Spółdzielnia Socjalna „Promyk” w Goszkowie.
Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska