Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 27.01.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwóch mężczyzn zginęło w pożarze
P. Pawłowski będzie dyrektorem COKiS-u
Ruchy miejskie - nowa siła polityczna?
Cedynia ma budżet, ale zapowiada zmianę priorytetów
Radny proponuje, jak zwiększyć budżet
Będzie kontrola umowy
Gdzie 220 tysięcy?
Skrzydła motyla nad Swobnicą
Chcą przejąć szkołę
Mają pomóc stowarzyszeniom
Złóż życzenia walentynkowe!
Skrajny Osinów
Korona Widuchowej
Sport

Skrzydła motyla nad Swobnicą

Rok temu gmina Banie i stowarzyszenie HOP z Wolgastu zorganizowały w Swobnicy polsko-niemieckie warsztaty ceramiczne pod kierunkiem rzeźbiarki Justyny Budzyn. Owocem jest mozaika, wykonana przez uczestników na frontonie miejscowej szkoły. Główną inspirację czerpali oni ze słynnego swobnickiego zamku joannitów, który gmina Banie właśnie rewitalizuje.
Przed nami kolejne tego typu warsztaty, a końcowa mozaika ma tym razem ozdobić wnętrze szkoły. Tematem przewodnim będą skrzydła motyla - motyw niosący ze sobą wiele treści nie tylko estetycznych, lecz i symbolicznych. Oto, co mówią o tym organizatorzy: „W pięknym otoczeniu przyrody i zabytkowego zamku swobnickiego masz okazję zapoznać się z techniką mozaiki i zostawić po sobie trwały ślad w tym urokliwym miejscu. W grupie polsko-niemieckiej zrealizujemy wspólną pracę. Znajomość języków obcych nie jest wymagana, bo będzie obecny tłumacz”.
Warsztaty dla dorosłych odbędą się w dwie najbliższe soboty i niedziele: 31 stycznia i 1 lutego oraz 7-8 lutego. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa w obu tych terminach, ale w ostateczności dopuszczają możliwość udziału tylko w pierwszym lub drugim. Warsztaty zaczynają się o godz. 10 (można przyjeżdżać już od godz. 9), a kończą po 17. Jest też termin dla dzieci w wieku 10-12 lat: 2-6 lutego. Będą miały za zadanie wprowadzić swoje pomysły, inspirując się rozpoczętą przez dorosłych mozaiką.

Miejsce: Szkoła Podstawowa w Swobnicy. Zakwaterowanie: pokoje o standardzie schroniska. Wyżywienie: wszystkie posiłki (wegetariańskie jedzenie dostępne po wcześniejszym zgłoszeniu). Uczestnicy ponoszą tylko koszty dojazdu i powrotu. Jest tylko ważny warunek: muszą mieszkać na terenie Euroregionu Pomerania. Obejmuje on m.in. całe województwo zachodniopomorskie, a po niemieckiej stronie przygraniczne powiaty w Meklemburgii/Pomorzu Przednim i częściowo w Brandenburgii (sąsiadujące z nami powiaty Uckermark i Barnim).
Zdjęcia z ubiegłorocznych warsztatów
Więcej informacji udziela Andrzej Łazowski (tel. 601 738 038) - pomysłodawca Swobnicy jako tematycznej wioski mozaikowej. Szczegóły i formularze zgłoszeniowie są na www.banie.pl. Zgłoszenia należy przesyłać e-mailem na adres: [email protected]
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska