Dzisiaj jest wtorek, 17 maja 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 10.02.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Alarm dla Chojny
Ministerstwo daje 300 tys. na mury w Chojnie
Czy ktoś prowadzi gryfińskie sesje?
Obecność nieobecnych
W Trzcińsku postojowo
Starosta i gminy bliżej
Walentynkowe życzenia
Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test
Puste muzeum
Druga mozaika w Swobnicy
Szczecinianka za szczecinianina
Wyróżnienia dla ZSP w Chojnie
Wystawa w Chojnie po konkursie w Schwedt
Sport

Druga mozaika w Swobnicy

W niedzielę zakończyły się w Swobnicy (gm. Banie) kolejne warsztaty mozaikowe. Efektem ubiegłorocznych jest ceramika na frontonie tamtejszej szkoły. Tym razem drugą umieszczono we wnętrzu. Kilkunastu polskich i niemieckich uczestników, m.in. ze Szczecina, Stargardu, Pobierowa, Rokitna, Schwedt, Eberswalde i Swobnicy przez dwa weekendy pracowało pod kierunkiem Joanny Hanć - plastyczki i edukatorki sztuki. Pochodzi ona ze Szczecina, a od kilkunastu lat mieszka w Zielonej Górze. Na co dzień prowadzi warsztaty plastyczne w różnych technikach oraz działania teatralne.

- Tehnika jest zawsze ważna, ale punktem wyjścia jest idea, myśl. Od idei zależy dobór techniki - powiedziała nam J. Hanć. - Tu punktem wyjścia był ornament. Andrzej Łazowski chciał, żeby tematem było jakieś zwierzątko. Wypadło na motyla, bo łączy w sobie i ornament, i zwierzę. Dałam uczestnikom dużą dowolność, ale praca musiała kojarzyć się z motylem, dziennym lub nocnym. Mógł być cały lub fragment, zbliżenie. Jedynym warunkiem był format 20 na 20 cm, żeby można później złożyć wszystko w spójny obraz. U uczestników był niesamowity zapał i pasja. Niektórzy zajmują się zawodowo renowacją dzieł sztuki, a inni to całkowici amatorzy. Wszyscy włożyli dużo pracy, dlatego uważam, że warsztaty bardzo się udały, zwłaszcza że razem stworzyliśmy coś, co będzie cieszyć innych - mówi J. Hanć.

Prowadząca warsztaty Joanna Hanć, dyrektor Szkoły Podstawowej w Swobnicy Grzegorz Śliwka i pomysłodawca mozaikowej wioski Andrzej Łazowski. Z tyłu gotowa mozaika.
Organizatorami warsztatów byli: gmina Banie i stowarzyszenie HOP z Wolgastu. Wkrótce zabawę z ceramiką kontynuować będą w Swobnicy dzieci. Kolejny pomysł dla mozaikowej wioski to wykonanie jeszcze w tym roku przez samych mieszkańców Swobnicy mozaikowych numerów swych domów.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska