Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 10.02.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Alarm dla Chojny
Ministerstwo daje 300 tys. na mury w Chojnie
Czy ktoś prowadzi gryfińskie sesje?
Obecność nieobecnych
W Trzcińsku postojowo
Starosta i gminy bliżej
Walentynkowe życzenia
Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test
Puste muzeum
Druga mozaika w Swobnicy
Szczecinianka za szczecinianina
Wyróżnienia dla ZSP w Chojnie
Wystawa w Chojnie po konkursie w Schwedt
Sport

SPORT

Lider pokonany!
Energetyk Gryfino wygrał u siebie z liderem - MKS Grudziądz 29:27 (14:13). Skład i bramki: Wamka, Młynarczyk, Długołęcki - Polak 7, Kminikowski 6, Wiśniewski 5, Zając 4, Adamczewski 2, Jezierski 2, Zieliński 2, Sztoban 1, Jaroszenko. Inne wyniki: GKS Żukowo - Szczypiorniak Olsztyn 21:19, Gwardia Koszalin - SMS II Gdańsk 33:23, Sambor Tczew - Alfa 99 Strzelno 35:15, LKS Kęsowo - Tytani Wejherowo 28:25, Wybrzeże II Gdańsk - Cartusia Kartuzy przełożony. Prowadzi MKS z 5 pkt przewagi nad Żukowem i Energetykiem. W sobotę gryfinianie grają na wyjeździe z SMS II Gdańsk.


Wysoko i szybko
Lekkoatleci rozpoczęli nowy sezon od startów w hali. Kilka bardzo dobrych wyników uzyskali w przedostatni weekend zawodnicy Hermesa Gryfino. Młodziczka Weronika Stefaniuk wygrała w Szczecinie konkurs skoku wzwyż z bardzo dobrym jak na tę kategorię wiekową wynikiem 162 cm. Także doskonale spisały się juniorki - sprinterki. Karina Kostka była druga na 60 m z wynikiem 8,29 s, a Monika Karpicka trzecia - 8,39. Obydwie zawodniczki to morynianki - byłe podopieczne obecnego burmistrza Morynia Józefa Piątka.
Karina Kostka
Monika Karpicka
Z kolei biegacze na dłuższe dystanse startowali w hali w Berlinie, uzyskując także obiecujące wyniki. Paweł Pankratow na dystansie 1500 m miał czas 3:57,91, a Hubert Kluczyński na 400 m 51,64.
(tw, fot. Hermes)


Nie przegap biegów
Jak już informowaliśmy, trwają zapisy na Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy, który odbędzie się 3 maja. Lista startujących powoli się zapełnia i trzeba się spieszyć, aby nie było za późno. Limit startujących ustalono na 300 osób w biegu na 10 km i tyle samo w półmaratonie. Na dzień 7 lutego na 10 km zgłosiło się 195 osób, a na półmaraton 242. Do 27 lutego obowiązuje niższa stawka wpisowego: 40 zł i 60 zł.
Pięć medali koniecznych do zdobycia trofeum, które wywalczył jeden z zawodników KB Hermes Gryfino
Kto chciałby sięgnąć po inne trofeum - tzw. Koronę Półmaratonów Polskich musi także się pospieszyć, bo w marcu kończy się pierwsza edycja biegów, zaliczana do Korony. Pozostały tylko wolne miejsca w Sobótce (Półmaraton Ślężański) oraz 29 marca w Warszawie. Po tym terminie na następną edycję trzeba czekać aż do następnego roku. Szczegóły zdobycia medalu z koroną - na stronie internetowej Polskiego Stowarzyszenia Biegów.
(tw)


Na awans za wcześnie
W sobotę UKS-T Victoria Chojna w pierwszym meczu play-off o wejście do IV ligi przegrała 2:8 z liderem grupy wschodniej V ligi - II UKS Czarni Pieszcz. Nasz zespół z powodu chorób i kontuzji wystąpił w mocno osłabionym składzie. Pozwoliło to wystąpić najmłodszym zawodnikom Victorii, którzy spisali się bardzo dzielnie, zdobywając jedyne punkty. Wyrównany przebieg miał debel, gdzie o końcowym wyniku decydowały ostatnie piłki w setach.
Ta porażka przekreśla szanse na awans. Victoria będzie walczyć o miejsca 5-8.


Piknik rodzinny
Stowarzyszenie Active Chojna zaprasza wszystkich miłośników ruchu (w tym całe rodziny) na „Walentynkowy piknik rodzinny” w najbliższą niedzielę 15 lutego - początek o godz. 11.30 przy Klubie Bokserskim Garda (na Lotnisku). W programie: 3-kilometrowa trasa fitness dla początkujących biegaczy i 10 km dla zaawansowanych. Organizatorzy szczególnie serdecznie zapraszają miłośników nordic walkingu, gdyż będą zajęcia z instruktorem, który wprowadzi w tajniki uprawiania tej dyscypliny. Dla dzieci przewidziano gry i zabawy na powietrzu oraz w sali treningowej Gardy. Wszyscy uczestnicy pikniku otrzymają gorący posiłek.


Sportowa radość
Długą owacją przywitały dzieci Szkoły Podstawowej w Krzymowie (gmina Chojna) przedstawicieli firmy Orange, którzy w piątek wkroczyli na salę gimnastyczną z pudłami pełnymi prezentów. Wkrótce okazało się, iż były jeszcze następne, które przytaszczyła ekipa uczniowska. Skąd ci spóźnieni mikołaje? Skąd tyle darów w postaci mnóstwa różnego rodzaju piłek, skakanek, koszulek, deskorolek i różnych innych przyborów do ćwiczeń? Szczęśliwy los? Niezupełnie, bo szkoła zasłużyła na te prezenty. Jak do tego doszło? Mówi wuefistka Jagoda Frąk-Mackiewicz: - Jesienią ubiegłego roku w telewizji podano informację o programie firmy Orange, wspomagających lokalne inicjatywy sportowe, więc pomyślałam, że można spróbować. Zebraliśmy się w sumie w 12 osób, tworząc grupę inicjatywną. Napisałam projekt, złożyliśmy dokumentację, której było mnóstwo i… przeszło. Materialnie to nas nic nie kosztowało, bo nie był wymagany żaden wkład finansowy. Wkładem była intencja twórcza i chęć działania. Trzeba było wpasować się własnym programem w ramy ogólnej koncepcji, mającej na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do większej aktywności sportowej. W sumie spośród złożonych 2725 wniosków wymogi formalne spełniło 664, a ostatecznie jury wybrało 50 najciekawszych. Z naszego województwa, oprócz Krzymowa, zakwalifikowano jeszcze cztery szkolne kluby sportowe: Szczecin, Przecław, Barwice, Białogard. Program trwa dwa lata i oprócz dostarczonego sprzętu, będzie inne wsparcie: technologiczne, szkoleniowe, dodatkowe programy motywujące itd. To będziemy mieć udostępnione. Założenie jest takie, abyśmy byli w jakimś sensie liderami sportowymi w lokalnej społeczności. Nasz SKS ukierunkowany jest na piłkę siatkową.
Przedstawiciele firmy Orange w Krzymowie
Przypomnijmy, iż SP w Krzymowie nosi imię Olimpijczyków Polskich. Corocznie z okazji jej święta zapraszani są nasi słynni sportowcy – olimpijczycy. Szkoła utrzymuje też kontakty z innymi placówkami o tej nazwie, bierze udział we wspólnych imprezach. Nazwa zobowiązuje, organizowane są coroczne wewnątrzszkolne imprezy sportowe na wzór zmagań olimpijskich. Sportem wiodącym jest siatkówka i mimo niewielkich możliwości pod względem naboru, parokrotnie po okiem Rafała Skrzypka placówka odnosiła wspaniałe sukcesy w rywalizacji szkolnej, zdobywając parokrotnie mistrzostwo powiatu i czołowe lokaty w województwie w minisiatkówce.
Dzieci obdarowane sprzętem sportowym
(tekst i fot. tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska