Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 10.02.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Alarm dla Chojny
Ministerstwo daje 300 tys. na mury w Chojnie
Czy ktoś prowadzi gryfińskie sesje?
Obecność nieobecnych
W Trzcińsku postojowo
Starosta i gminy bliżej
Walentynkowe życzenia
Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test
Puste muzeum
Druga mozaika w Swobnicy
Szczecinianka za szczecinianina
Wyróżnienia dla ZSP w Chojnie
Wystawa w Chojnie po konkursie w Schwedt
Sport

Starosta i gminy bliżej

W minionych latach współpraca niektórych gmin naszego powiatu ze starostwem (lub starostwa z gminami) nie zawsze wyglądała konstruktywnie. Być może krokiem w stronę poprawy tego stanu rzeczy jest niedawne spotkanie starosty Wojciecha Konarskiego z szefami naszych gmin. Nastąpiło to 3 lutego. Do starostwa przybyli burmistrzowie: Cedyni - Gabriela Kotowicz, Gryfina - Mieczysław Sawaryn, Mieszkowic - Andrzej Salwa, Morynia - Józef Piątek i Trzcińska-Zdroju - Zbigniew Kitlas oraz wójtowie: Bań - Teresa Sadowska, Starego Czarnowa - Marzena Grzywińska i Widuchowej - Anna Kusy-Kłos. Nieobecny był jedynie burmistrz Chojny Adam Fedorowicz (gospodarz spotkania nie dopuszczał zastępstwa). Przypomnijmy, że pięciu z dziewięciu włodarzy gmin to nowe postacie na tych stanowiskach.

Jak łatwo się domyśleć, rozmawiano o współpracy i wspólnych przedsięwzięciach, w tym o planowanych remontach dróg w poszczególnych gminach. Jednym z tematów było też tworzenie lokalnego produktu turystycznego i jego promowania. Być może zajmowałaby się tym specjalnie powołana spółka. Lepszej koordynacji wymaga budowanie ścieżek rowerowych, które czasem kończą się na granicy sąsiedniej gminy. Dodajmy, że walory turystyczne naszych gmin są nadal wykorzystane w niewielkim zakresie.

W. Konarski i M. Sawaryn poinformowali o działaniach Porozumienia na rzecz Obrony Zespołu Elektrowni Dolna Odra. Jak czytamy w komunikacie ze spotkania, strona samorządowa i społeczna skierowały pismo do zachodniopomorskich parlamentarzystów z prośbą o spotkanie na temat monitorowania obiecanych przez ministra skarbu państwa i PGEiEK inwestycji w ZEDO.

Na koniec uzgodniono, że spotkania burmistrzów i wójtów ze starostą mają być cykliczne.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska