Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 24.02.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co ze stacją w Krajniku?
Włóczykij jeszcze do niedzieli
Opozycja w Chojnie domaga się unieważnienia uchwał
Bez ogródek o zabytkach
O problemach z kanalizacją w Widuchowej
Chcą zatrudnienia M. Karwan
Uganda w Gryfinie
Nagrody z własnej kieszeni
Uniwersalny język obrazów
Nie daj się zabić na drodze!
Dyniowe ostatki
Sport

Bez ogródek o zabytkach

Członkostwo Chojny w Związku Miast Partnerskich Douzelage, zrzeszającym po jednym miasteczku z każdego kraju Unii Europejskiej, zaowocowało kolejnymi wydarzeniami. W ubiegłym tygodniu przyjechała tu 10-osobowa grupa z angielskiego miasteczka Sherborne - też członka Douzelage. Tym razem tematem były zabytki.

W piątek w Punkcie Informacji Turystycznej przy ratuszu otwarto wystawę fotograficzną Macieja Ostrowskiego o zabytkach Chojny. Prezentują się one tam bardzo efektownie, choć, niestety, w rzeczywistości ich stan nie jest tak słodki. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach pod hasłami: „Chojeńskie zabytki oczami młodzieży” i „Sherborne - miasto wielu możliwości”.

Maciej Ostrowski (z lewej), jego zdjęcia chojeńskich zabytków i szef Douzelage Janusz Cezary Salamończyk
W sobotę w liceum Norbert Oleśków w bogato ilustrowanym pokazie zaprezentował aktualny, czyli fatalny stan starych murów miejskich, średniowiecznych bram czy dziurawego dachu kościoła Mariackiego. Potem Jeremy Barker (21 lat temu inicjator współpracy z Chojną) - w dużej części po polsku, choć z niemałym trudem - opowiadał o Sherborne, które całe jest jednym dużym zabytkiem. Nierzadko bywa wykorzystywane w różnych filmach jako gotowa scenografia. Obie prezentacje oglądali angielscy i polscy uczniowie, a także spora grupa chojeńskich radnych. Po południu goście na własne oczy oglądali stan zabytków w mieście. Z trudnym do ukrycia zdziwieniem patrzyli na wielkie zaniedbania i zniszczenia, nie mogąc pojąć wieloletniej bierności władz gminy. Zresztą goście z Sherborne przyjeżdżają do Chojny często od ponad 20 lat i świetnie dostrzegają zarówno zmiany na lepsze, jak i na gorsze. Ze smutkiem skonstatowano, że do II wojny oba miasteczka wyglądały podobnie, dzięki zachowanej średniowiecznej zabudowie. Potem Chojna została bardzo zniszczona w 1945 roku, a degradację pogłębiały późniejsze zaniedbania i zaniechania. Jasne punkty to pieczołowita odbudowa ratusza (w latach 1977-86), trwająca od ćwierćwiecza rewitalizacja kościoła Mariackiego oraz remont w 2000 roku około 150-metrowego odcinka murów i Baszty Prochowej (koło platana). W dyskusji mówiono też o barierach mentalnych, utrudniających poszanowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego, a nawet przyrodniczego. Zdarza się to także u przedstawicieli gminnych władz. Jako przykład podano pewnego miejscowego radnego, który przy okazji ogólnopolskiego plebiscytu internetowego na drzewo roku oznajmił, że nie będzie głosował na chojeńskiego platana, bo to... niemieckie drzewo.
Jeremy Barker (z lewej) nie tylko mówił o zabytkach, ale i śpiewał
W sobotni wieczór podsumowano wizytę podczas uroczystej kolacji z udziałem m.in. starosty Wojciecha Konarskiego, wicestarosty Jerzego Milera, burmistrza Adama Fedorowicza, przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Mroza. Gospodarzem był przewodniczący Douzelage - Janusz Cezary Salamończyk. Anglicy przedstawili swe pieśni i tańce sprzed setek lat. Z naszej strony śpiewała chojeńska licealistka Emilia Hadrzyńska, której na fortepianie akompaniował Norbert Oleśków. Zagrał i zaśpiewał także burmistrz Fedorowicz.

Wizyta była częścią przedsięwzięcia o nazwie „Rok zrównoważonego rozwoju w miastach Douzelage” w ramach programu „Europa dla obywateli”. Projekt koordynuje rumuński partner w Douzelage - miasteczko Siret. Komisja Europejska przyznała blisko 110 tys. euro dofinansowania. Projekt obejmuje jeszcze wizyty w innych miasteczkach. Są to: Sherborne, holenderskie Meerssen, węgierski Köszeg i maltańska Marsaskala. Główne seminaria i warsztaty odbędą się 15-19 kwietnia w Sirecie.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska