Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32 z dnia 11.08.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
To już zapewne rekord
Na Gotyckim Szlaku
Jeden do zera dla ABJ
Twarde warunki byłych partnerów
Wkrótce wybory w Trzcińsku
Jak walczyliśmy z Jagiełłą
Dom seniora w Lagunie
Bańskie Spotkania z Historią
Pożegnanie kombatanta
Jak żyć zdrowiej?
Sport


W najbliższą sobotę rozpoczyna się VI Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”. Organizatorem jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina. Podobnie jak w latach ubiegłych, część koncertów odbędzie się na terenie naszego powiatu – tym razem w trzech miejscowościach. Wszędzie wstęp wolny! Będzie to nie tylko dawna muzyka, lecz również spotkania z historią, gotycką architekturą, malarstwem i rzeźbą. W sześć kolejnych sobót festiwal zawita kolejno do: Kołbacza, Trzebiatowa, Gryfina, Czachowa, Stargardu i Szczecina. Przewodnikami będą znawcy historii Pomorza, architektury i sztuki: Radosław Palus, Piotr Żak, Paweł Migdalski, Elżbieta Kaczmarczyk, Michał Dębowski. Wśród wykonawców są: Adrianna Bujak-Cyran, Urszula Stawicka, Jakub Kościuszko, Stefan Plewniak oraz zespoły: Tryzna, Szczecin Vocal Project, Consortium Sedinum, Orkiestra Famd.pl.
Festiwal rozpocznie się 15 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo). Od godz. 15 do 17 trwać będzie piknik historyczny z udziałem Bractwa Maltańskiego ze Szczecina. O 17 będzie można zwiedzać tę bardzo bogatą w historię miejscowość z dawnym opactwem cystersów na czele. Przewodnikiem będzie Radosław Palus - prezes miejscowego Stowarzyszenia Spichlerz Sztuki. O 19 rozpocznie się koncert „Między Wschodem a Zachodem” w wykonaniu Szczecin Vocal Project.

Tydzień później gospodarzem będzie kościół pw. Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. O 17 zwiedzanie, o 19 koncert „Sturm und Drang, czyli muzyka burzy i naporu”. Wykonawcy: Adrianna Bujak-Cyran – sopran, Orkiestra Famd.pl pod batutą Pawła Osuchowskiego.

29 sierpnia festiwal przyjedzie do Gryfina. O 17 program turystyczny, a o 19 w kościele Narodzenia NMP „Wieczór bachowski” – nadzwyczajny koncert z okazji 330. rocznicy urodzin Bacha. Wykonawcy: Consortium Sedinum, Urszula Stawicka – klawesyn, Stefan Plewniak – skrzypce barokowe.

5 września w Czachowie (gm. Cedynia) przewodnikiem po niezwykłym kościele MB Częstochowskiej będzie o godz. 17 Paweł Migdalski - prezes stowarzyszenia Terra Incognita z Chojny. O 19 rozpocznie się tam koncert „Muzyka na 100 strunach” w wykonaniu duetu Ad Libitum.

W kolejną sobotę o 19 w piwnicy TPS w Stargardzie koncert „Musica Medievale – Against the gold” zagra zespół Tryzna. Od 17 można będzie zwiedzać zamek w Pęzinie.

Festiwal zakończy się 19 września w Szczecinie w kościele św. Jana Ewangelisty. Po programie turystycznym (od 18) o 19.30 koncert pt. „Wczoraj i dziś” zagra Orkiestra Famd.pl pod dyr. P. Osuchowskiego.


Mieszkańcy Szczecina mogą skorzystać z busa, który będzie odjeżdżać każdorazowo z przystanku przy ul. Korsarzy. Bilety w obie strony w cenie promocyjnej 20 zł są w przedsprzedaży do 15 sierpnia. Rezerwacja i sprzedaż na stronie organizatora: www.famd.pl. Sprzedaż bezpośrednia w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława X 5 w Szczecinie. Cena regularna od 16 sierpnia to 25 zł.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska