Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32 z dnia 11.08.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
To już zapewne rekord
Na Gotyckim Szlaku
Jeden do zera dla ABJ
Twarde warunki byłych partnerów
Wkrótce wybory w Trzcińsku
Jak walczyliśmy z Jagiełłą
Dom seniora w Lagunie
Bańskie Spotkania z Historią
Pożegnanie kombatanta
Jak żyć zdrowiej?
Sport

Bańskie Spotkania z Historią

Kaplica św. Jerzego w Baniach
V Sierpniowe Spotkania z Historią odbędą się 15 i 16 sierpnia przy kaplicy św. Jerzego w Baniach i na zamku joannitów w Swobnicy. Organizatorami są: gmina Banie i Fundacja Rozwoju Regionalnego Bielik. W sobotą przy kaplicy od godz. 11 do 20 rozbity będzie obóz średniowieczny z prezentacjami dawnego rzemiosła. W programie m.in.: warsztaty robienia podpłomyków, pokazy sokolnicze, prezentacja uzbrojenia, walki, stare instrumenty, moda Słowian i wikingów, konkursy. O 12.30 prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej Jarosław Płotkowski wygłosi referat „Otto Skor-zeny w Trzcińsku-Zdroju”. O 13.30 Arkadiusz Małecki opowie o powojennych losach zabytków ziemi bańskiej. O 14.30 Bożena Wołowczyk z Biura Turystyki Urzędu Marszałkowskiego mówić będzie o turystyce kulturowej na Pomorzu Zachodnim.
O godz. 16 i 20.30 zagra zespół Percival. O 21.30 wieczorna walka z pochodniami. Od godz. 11 do 18 rycerze rozbiją swój obóz także pod zamkiem w Swobnicy. Przewodnik będzie oprowadzał po tym okazałym zabytku w godz. 11-16 (podobnie w niedzielę). W niedzielę od 11 do 16 pod bańską kaplicą dalszy ciąg średniowiecznych pokazów. O 12 ponownie zagra Percival, o 13 pokazy walk, o 14 sokoły, o 13.30 prezes Stowarzyszenia Dziedzictwo Morza i dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu Aleksander Ostasz wygłosi wykład „Archeologia podwodna na Pomorzu Zachodnim”.

Przez cały czas trwania imprezy słowiańska łódź „Dobrawa” pływać będzie z turystami po jeziorze Dłużec.


Już wcześniej, bo w czwartek 13 sierpnia o godz. 18 w ramach V Sierpniowych Spotkań z Historią w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie (ul. Nadodrzańska 1) prelekcję pt. „Warunki geologiczne desantu morskiego wojsk Czarnieckiego na wyspę Als” wygłosi dr Andrzej Piotrowski - geolog z Państwowego Instytutu Geologicznego. Opowie on o historycznej przeprawie, o której mówi polski hymn narodowy: „Jak Czarniecki... dla ojczyzny ratowania rzucił się przez morze”. Miało to miejsce 14 grudnia 1658 roku. Geolog będzie mówił o warunkach hydrograficznych i klimatycznych, o badaniu duńskich map i o swoich wnioskach. Spotkanie w Gryfinie ma jeszcze drugi aspekt: kontrowersyjną dla mieszkańców Gryfina postać samego hetmana.

Podczas prelekcji fundacja Bielik będzie rozdawać najnowszy przewodnik po ziemi bańskiej. Wstęp wolny.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska