Dzisiaj jest środa, 01 grudnia 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 08.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Uchodźcy to nasi bliźni
Nowe w kościele Mariackim
To jest też nasze dziedzictwo
Polityczni bracia
Kitlas zaprzysiężony
Czy to już dno rekrutacyjne?
Orły nad Arnhem w Gryfinie
Na weekend do Barcelony albo gdzie oczy poniosą
„Karbala” i reżyser w Gryfinie
W Czelinie znów archeologicznie
Sport

Nowe w kościele Mariackim

Ostatnim punktem tegorocznych Dni Integracji w Chojnie był 29 sierpnia koncert w kościele Mariackim dwóch zespołów rockowych z nurtu określanego jako cold wave (zimna fala). Były to dwie szczecińskie grupy: Too Late i Mizeria. Ich występ stanowił część inauguracji projektu „Gotycka Chojna”, promującego dziedzictwo kulturowe tego miasta. Przed koncertem wykład „Gotyk Henryka Brunsberga” wygłosił Michał Gierke, prezentujący przy okazji wydaną w tym roku pod jego redakcją książkę „Innowacja i tradycja. Henryk Brunsberg i późnogotycka architektura ceglana Pomorza i Brandenburgii”.

Marcin Kubiczak - wokalista i gitarzysta Too Late
Muzyka rockowa dotąd w kościele Mariackim nie gościła. Nie była to jednak najbardziej głośna odmiana rocka, lecz raczej chłodna (zgodnie z nazwą tego nurtu), nieco mroczna, gotycka właśnie. Bardzo dobrze zabrzmiała w zabytkowych wnętrzach. Niektórzy widzowie byli zbulwersowani, inni zachwyceni. Bardzo pozytywne opinie słychać było od Niemców, także tych najstarszych. Cieszyli się, że w momencie, gdy ich generacja odchodzi, nowe życie wchodzi w mury kościoła Mariackiego, który ma być właśnie miejscem rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Bo zabytek ten, jeszcze bardziej niż pieniędzy, potrzebuje świeżych pomysłów i inicjatyw.
Maciej Kowalewski z Mizerii
Gdzieniegdzie nadal pokutuje stereotyp, że muzyka rockowa to nieokrzesane szarpidruty. Skład szczecińskich zespołów udowadnia, że to bardzo mylna opinia. Liderem Too Late jest Marcin Kubiczak - inżynier konstruktor, współwłaściciel pracowni projektowej w Szczecinie. Z Chojną wiążą go szczególne więzy, bo swego czasu był jednym z autorów projektu odbudowy wieży kościoła Mariackiego. Z kolei basista Mizerii – dr Maciej Kowalewski jest adiunktem w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W styczniu w „Gazecie Chojeńskiej” (nr 4) opublikował tekst „Ruchy miejskie - nowa siła polityczna?”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska