Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 36 z dnia 08.09.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Uchodźcy to nasi bliźni
Nowe w kościele Mariackim
To jest też nasze dziedzictwo
Polityczni bracia
Kitlas zaprzysiężony
Czy to już dno rekrutacyjne?
Orły nad Arnhem w Gryfinie
Na weekend do Barcelony albo gdzie oczy poniosą
„Karbala” i reżyser w Gryfinie
W Czelinie znów archeologicznie
Sport

To jest też nasze dziedzictwo

Wojewódzka inauguracja Europejskich Dni Dziedzictwa miała miejsce w sobotę w Cedyni w dawnym klasztorze cysterek, gdzie w pieczołowicie odrestaurowanym przez Piotra Hrynkiewicza budynku jest obecnie hotel.

Przyjechało wielu gości, w tym Cezary Nowakowski - dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie (które jest wojewódzkim koordynatorem EDD), kilku parlamentarzystów i radnych sejmiku województwa, władze gminy. Uroczystość rozpoczęła się od wręczenia odznaczeń ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Za Opiekę nad Zabytkami”. Złotą odznakę otrzymała dr Janina Kochanowska - historyczka sztuki, autorka kilkudziesięciu publikacji o sztuce pomorskiej. Srebrną odznaką uhonorowano Czesława Kroczaka, który od 1967 do 2011 roku kierował Muzeum Regionalnym w Cedyni.
Następnie wręczono ustanowione 8 lat temu przez marszałka województwa dyplomy „Swojskie Zabytki”, przyznawane właścicielom, użytkownikom lub opiekunom zabytkowych obiektów. Z siedmiu dyplomów aż trzy przypadły osobom z naszego powiatu. Są to: Zbigniew Bogdanowicz (leśniczówka w Piasku - gm. Cedynia), Małgorzata i Tomasz Siergiejowie, Zofia i Maciej Chańscy (zespół folwarczny w Żelichowie - gm. Cedynia) i Kazimiera Atroszko (ryglowa chałupa w Gozdowicach - gm. Mieszkowice). Ponadto wyróżnienie to otrzymali: Lidia Wróblewska i Damian Żłobecki (ryglowa zagroda w Jeżycach - gm. Darłowo), Jadwiga i Przemysław Podrezowie (stary dworzec - Cieszyno, gm. Złocieniec), Agnieszka Kotwicka (młyn nad Starą Regą - Tarnowo, gm. Łobez), parafia rzymskokatolicka pw. NNMP w Szczecinku (kościół i organy).
Janina Kochanowska
Czesław Kroczak
W południe wysłuchano dwóch wykładów inauguracyjnych. Dr hab. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego (redaktor naczelny „Rocznika Chojeńskiego”) mówił o dziedzictwie utraconym przez nas w 1945 roku na Wschodzie i o dużych trudnościach z oswojeniem się z nowym dziedzictwem, zastanym przez Polaków na przydzielonych nam ziemiach poniemieckich. Jednym ze skutków tych trudności było niszczenie np. cmentarzy czy pomników, które często przekształcano w polskie. Dr inż. arch. Maciej Płotkowiak z ZUT skupił się na dylematach konserwatorów przy rekonstrukcjach zabytkowych budowli: czy odtworzyć je wiernie, czy stworzyć coś zupełnie innego, jak uczyniono np. 40 lat temu z Zamkiem Królewskim w Warszawie albo z fasadą warszawskiej katedry. Płotkowiak jest autorem projektu odbudowy nie tylko kościoła Mariackiego w Chojnie, ale i dawnego klasztoru cysterek w Cedyni, co do którego – jak zaznaczył – na szczęście zachowało się mało wizerunków tego obiektu. To zaledwie dwie panoramy Meriana i Petzolda, na których widać w zasadzie tylko to, że klasztor w tym miejscu jest. – Ten klasztor w takim kształcie jak dziś, nie istniał nigdy. Czy zatem nie jest autentyczny? Raczej trudno to założyć – stwierdził. Dodajmy, że podobne dylematy były i są przy odbudowie chojeńskiego kościoła Mariackiego, np. w jakim kierunku miałaby iść rekonstrukcja wnętrza zabytku.
Imprezie towarzyszył m.in. Jarmark Cysterski, pokaz dawnych strojów i instrumentów, wycieczki po Cedyni i okolicy. Można było np. zobaczyć zamknięte na co dzień podziemia (dawną lodownią) przy ul. Kościuszki.
W dawnej lodowni pojedynek członków Cedyńskiego Bractwa Historycznego Comitatus

W najbliższy piątek w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa włączają się Mieszkowice. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w godz. 11-14 przeprowadzi grę miejską „Poznaj historię Mieszkowic”. Od 16 do 20 trwać będzie konferencja popularnonaukowa „Od Bärwalde do Mieszkowic”, poprzedzona uroczystą sesją Rady Miejskiej (program podaliśmy przed tygodniem). Ponadto udostępniona będzie izba pamięci. W programie także wystawy: starych widokówek, prac plastycznych, eksponatów muzealnych z muzeów w Gozdowicach i Starych Łysogórkach oraz o 70-leciu SP w Mieszkowicach. W sobotę w godz. 10-16 w muzeum w Gozdowicach prezentowane będą filmy o Rejonie Pamięci Narodowej. Dr Maliński mówić będzie o promie „Bez Granic”, a Michał Dworczyk o historii Cmentarza Siekierkowskiego w Starych Łysogórkach. Ponadto w programie: wystawa eksponatów z Muzeum II Wojny Światowej w Lubiszynie, wystawa Biura Dokumentacji Zabytków pt. „Domy ryglowane”, pokaz samochodów tuningowanych grupy Auto Team Vag, stoisko z miodem, poczęstunek koła gospodyń wiejskich i inne niespodzianki. Organizatorami są: gmina Mieszkowice, Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach – w organizacji, Biuro Dokumentacji Zabytków.

Centrum Kultury w Chojnie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ogłasza nabór na warsztaty fotograficzne i wokalne, które odbędą się 15-18 września. Kontakt w sekretariacie - tel. 91 402 20 01. Prowadzący: Paweł Woźnicki i Aleksandra Bałachowska. Szczegóły na www.ckchojna.pl. Obchody zakończą się koncertem 18 września o godz. 17 w sali widowiskowej. Wystąpią uczestnicy warsztatów oraz Paula Kurdziel, Sławomir Błęcki i Dariusz Kowal. W holu ratusza będzie można zobaczyć wystawę zdjęć pt. „Ocalone od zapomnienia”.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska