Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 17.11.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jedna tragedia, różne odruchy
Z Chojny do Trybunału Konstytucyjnego
Awanse naszych parlamentarzystów
Rocznica pogromu
Tożsamość lokalna w budowie
Chojna w naprawie
Gminne podatki
Znów więcej za śmieci
Więcej atrakcji Jesiennej Sceny Tańca
Kto zabił młynarza?
Sport

SPORT

Mistrz Adam Dmytrasz z superpucharem i pozostałymi trofeami
Podsumowali sezon
Gołębiarska brać trzyma się mocno. Do takiego wniosku można było dojść, uczestnicząc w spotkaniu hodowców gołębi pocztowych oddziału kostrzyńskiego, jakie zorganizowano 7 listopada w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach. W podsumowaniu tegorocznego sezonu lotowego wzięło udział ponad 70 osób z pięciu sekcji: Chojny, Dębna, Lubiszyna, Mieszkowic i Witnicy Gorzowskiej. Przypomnijmy, że od tego roku, w wyniku reorganizacji, hodowcy chojeńscy przeszli z oddziału myśliborskiego do kostrzyńskiego. Zakończenie sezonu było doskonale przygotowane – to prawdziwa gala, w której nie zapomniano nawet o najdrobniejszych sukcesach sportowych oraz o pracy na rzecz związku hodowców. Wręczono mnóstwo dyplomów i pucharów za poszczególne loty (krótkie, średnie, maratońskie), uhonorowano też właścicieli najlepszych lotników, a na koniec wręczono superpuchary dla najlepszej dziesiątki, czyli w ogólnej klasyfikacji mistrzostw oddziału. W różnych klasyfikacjach brylowali hodowcy z naszego terenu, bo bezsprzecznie pierwsze miejsce przyznano prezesowi sekcji chojeńskiej Adamowi Dmytraszowi, który królował prawie w każdej konkurencji, zgarniając kilkanaście pucharów, w tym bardzo okazały superpuchar za mistrzostwo oddziału. Tytuł pierwszego wicemistrza otrzymał tandem z Witnicy Gorzowskiej: Lidia i Paweł Kucharscy, a drugiego – Krzysztof Pożarski z Mieszkowic. Oto kolejne miejsca w klasyfikacji mistrzostw oddziału:

4. Marek Łabas (Dębno)
5. Michalak - Małek (Dębno)
6. Ryszard Kolasa (Mieszkowice)
7. Tomasz Kondratowicz - Leszek Dylewski (Chojna)
8. Józef Piekarski (Mieszkowice)
9. Marek Andrzejewski (Mieszkowice)
10. Andrzej Buczkowski (Lubiszyn)

Podsumowania sezonu dokonał prezes oddziału Dariusz Szymczak z Dębna. Obecny był także wiceprezes ds. lotowych Paweł Bajdała oraz sekretarz Arkadiusz Sipika. W tym roku, jak zwykle, odbyło się 14 lotów gołębi dorosłych i 4 loty z 5 zaplanowanych gołębi młodych. Prezes poinformował, iż w roku przyszłym trasy lotów praktycznie pozostaną takie same. Zmieniona zostanie tylko jedna.
Najlepsi hodowcy w ramach mistrzostw oddziału: trzeci z lewej u góry A. Dmytrasz, obok P. Kucharski, w dolnym rzędzie pierwszy z lewej K. Pożarski, a obok prezes D. Szymczak
Mistrz Adam podczas rozmowy z naszą gazetą wyznał, iż to jego najlepszy z dotychczasowych sezonów. Ma dużą hodowlę (około 120 gołębi) i ciągle odkrywa nowe tajniki w tej specjalności, ale im bardziej je zgłębia, tym więcej ma niewiadomych, a także zaskakujących zdarzeń. Stwierdził, że obecnie tradycjonaliści, którzy bazują jedynie na doświadczeniu, nie mają szans w zderzeniu z nowymi metodami osiągania sukcesu sportowego. Naturalna selekcja nie wystarcza, aby dochować się wybitnych wyczynowców. Ponadto, jak powiedział, jest to hobby bardzo czasochłonne, kosztowne i niezwykle wciągające. Rodzina hodowców lotujących jest prawie niezmienna, bo kto wsiądzie do tej karuzeli, to już kręci się bez końca.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik


Jacenty Skwarzyński z KB Hermes Gryfino podczas biegu w Starym Objezierzu
Biegowe święto niepodległości
Za nami Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji 11 listopada organizowano w kraju mnóstwo imprez, w tym także biegowych. To zwyczaj godny upowszechniania, bo można wspólnym, masowym biegiem wyrazić swoją radość, upamiętniając tę szczególną datę. Biegi zasadniczo różnią się od nagłaśnianych pochodów, bo nikt nikomu nie grozi, nie wykrzykuje faszystowskich haseł, nie podnosi zaciśniętych pięści. Biegacze bardzo się szanują, niezależnie od narodowości, a kibice równo obdarzają wszystkich brawami.
Tak było między innymi w Goleniowie, gdzie odbyła się XXVII Mila Niepodległości i bieg na 10 km. Zarówno na milę (1 609 m), jak i na 10 km obsada była wyborna, bo biegacze zeszli już ze stadionów i mogą pozwolić sobie na mniej prestiżowe starty uliczne. Milę po zaciętym finiszu wygrał Ukrainiec Volodymyr Kutys w czasie 4 minuty 19 sekund przed Krzysztofem Żebrowskim – aktualnym mistrzem Polski w biegu na 5 000 m. Nasz najlepszy średniodystansowiec Paweł Pankratow z Hermesa Gryfino zajął siódme miejsce. Wśród kobiet zwyciężyła nasza doskonała biegaczka – halowa wicemistrzyni Europy z Pragi Angelika Cichocka.
Bardzo ciekawy był też bieg na 10 km, gdzie wystartowało ponad tysiąc zawodników. Zwyciężył Kenijczyk Hillary Kimaiygo ze świetnym czasem 29 min 30 s, przed czterokrotnym mistrzem Polski w biegach przełajowych i czołowym maratończykiem Marcinem Chabowskim (29,40). W rywalizacji pań miła niespodzianka, bo aktualna mistrzyni Polski na 10 km Paulina Kaczyńska ze Stargardu odparła w końcówce ataki dwóch Kenijek i zwyciężyła w czasie 35,11. O klasie Pauliny świadczy fakt, iż zajęła w open siódme miejsce.
Zawodnicy z naszego powiatu też mocno zaznaczyli swoją obecność. 13. pozycję wywalczył gryfiński marynarz – kapitan Marek Urbański (35,44), zajmując w kategorii 40-latków drugie miejsce. Swoje kategorie wiekowe wygrali natomiast: jako 50-latek Grzegorz Pluta z KB Hermes Gryfino (39,09) oraz jego klubowy kolega Jacenty Skwarzyński (kat. 60 lat) w czasie 39,21. Na trzecim stopniu podium wśród 50-latków stanął Jan Michałowski z Hermesa.
(tekst i fot. tw)


Bez pogromu
W II lidze piłkarzy ręcznych Energetyk Gryfino w środę uległ na wyjeździe liderowi tabeli - Stali Gorzów 21:30 (9:14). Skład i bramki dla gryfinian: Lebiecki, Kłodziński, Śmiałek - Dadej 9, Maciej Jezierski 3, Sztoban 3, Marek Jezierski 2, Blejsz 1, Wasowski 1, Wiśniewski 1, Lutowicz 1, Prokopczyk, Szwedzki, Werenkowicz. Inne wyniki: MKS Brodnica - Szczypiorniak Olsztyn 31:32, Tytani Wejherowo - Gwardia Koszalin 19:21, AZS UKW Bydgoszcz - LKS Kęsowo 37:25, Sambor Tczew - GKS Żukowo 21:27, Wybrzeże II Gdańsk - Cartusia Kartuzy 22:27, SMS II Gdańsk - MLKS Borowiak Czersk 34:28. Nadal prowadzi Stal, a Energetyk jest na 11. miejscu. W najbliższą sobotę o 18 gra u siebie z Samborem.


Porażka i zwycięstwo
Kolejne mecze o mistrzostwo V ligi grupy zachodniej w tenisie stołowym rozegrała 7 listopada Victoria Chojna. U siebie uległa najpierw II LUKS Gryfice 4:6. Dla naszej drużyny po 1 punkcie zdobyli: Robert Bałachowski, Patryk Zając, Karol Kłonowski i Michał Olejnik. Grali także: Filip Marchewka i Kacper Gil. W drugim tego dnia meczu chojnianie pokonali Mewę Resko 7:3 (P. Zając 2,5 pkt, R. Bałachowski 1, K. Kłonowski 1, M. Olejnik 1, F. Marchewka 1, K. Gil 0,5). W tabeli prowadzi IV ATS Stargard, a Victoria zajmuje czwarte miejsce. 28 listopada zagra na wyjeździe z STS Dębno.
Na zdj. od lewej: Karol Kłonowski, Robert Bałachowski, Patryk Zając, Michał Olejnik, Kacper Gil, Filip Marchewka.
Z prawej na podium ze złotym medalem Wiktoria Wiergowska z Morynia, a obok ze srebrnym Karolina Iwaniak z Chojny


Medale karateków
10 medali zdobyli zawodnicy klubu Karate Kyokushin Moryń 7 listopada w Resku w trzecim ogólnopolskim turnieju w tej dyscyplinie, rozgrywanym o puchar burmistrza tego miasta. Rywalizowało ok. 220 dzieci do 15. roku życia z 14 klubów. Podopieczni Piotra Kosa wywalczyli w swoich kategoriach wiekowych i wagowych trzy złote medale: Wiktoria Wiergowska, Vanessa Florczak i Olga Adamczewska. Srebrne krążki zdobyli: Karolina Iwaniak i Szymon Łyczakowski. Brąz przywieźli: Kinga Rozkrut, Maciej Przybył, Grzegorz Grylewicz, Daria Żmuda-Trzebiatowska i Filip Iskra. Z moryńskiego klubu wystąpili także: Mateusz Łyczakowski, Daniel Gibowski, Piotr Przybył i Kacper Matoszko.
Nasi zawodnicy przygotowują się teraz do startu 28 listopada w turnieju juniorów w Szczecinku, potem 6 grudnia w międzynarodowym Kyokushin Challenge w Szczecinie, a następnie 12 grudnia w Pucharze Polski w Gdańsku.


W sobotę górskie bieganie
Już w najbliższą sobotę 21 listopada w Gryfinie przy ul. Słonecznej, w okolicach tzw. Górki Miłości, Młodzieżowy Ośrodek Sportowy organizuje pierwszy rzut siedemnastej edycji Grand Prix Gryfina w Biegach Górskich. Tradycyjnie odbywają się one w okresie jesienno-zimowym, w trzech rzutach. Biegi mają charakter otwarty i może w nich startować każdy, kto nie ma przeciwwskazań zdrowotnych. Zawody przebiegają w sześciu kategoriach dla mężczyzn i sześciu dla kobiet. Więcej informacji na www.mosgryfino.pl.
Adrian Paździor


Szachiści przed finałem
Ostatni, dziesiąty turniej eliminacyjny o tegoroczne szachowe Grand Prix Gryfina rozegrano w sobotę z udziałem 31 młodych zawodników. Wygrał Bartosz Nędzarek, wyprzedzając o 1 pkt Adama Hajdasia. Trzeci był Adrian Paździor – lider punktacji generalnej, w której sklasyfikowano 56 szachistów, w tym 15 dziewcząt. Wyprzedza on Karola Oliasa i Mikołaja Turka. Finałowy turniej odbędzie się 12 grudnia w Pałacyku pod Lwami.


Piłka nożna
IV liga . Nie udała się Odrze Chojna wyprawa do Kamienia Pomorskiego W sobotę przegrała tam z Gryfem 0:2. Pozostałe rezultaty: Rasel Dygowo - Kluczevia Stargard 0:1, Iskra Białogard - Osadnik Myślibórz 1:1, Olimp Gościno - MKP Szczecinek 0:1, Jeziorak Szczecin - Leśnik Manowo, 1:0, Piast Chociwel - Dąb Dębno 2:0, Hutnik Szczecin - Wiekowianka Wiekowo 4:0, Ina Goleniów - Astra Ustronie Morskie 0:0. Prowadzi MKP, a Odra jest przedostatnia. W sobotę w ostatniej jesiennej kolejce o godz. 11 gra u siebie z Iną.

Wojewódzka okręgówka. Nasze oba zespoły nadal gromią rywali. Lider tabeli Energetyk Gryfino wygrał na wyjeździe z Piastem Karsko 4:0 (1:0) po dwóch golach Aleksandrowicza (w 31 i 63’) oraz po jednym Toporkiewicza (57’) i Cebulskiego (82’). Skład gryfinian: Szybka, Sidorowicz, Bielecki, Marzantowicz, Lipka (37 Mędyk), Cebulski (85 Piskorowski), Pikuła, Łazarz, Aleksandrowicz (77 Wierzbicki), Kutasiewicz (75 Żeglin), Toporkiewicz.
Również 4:0 wygrało Morzycko Moryń – z Iskrą w Golczewie i zostało wiceliderem. Trzy bramki strzelił Ropiejko, jedną Chrzanowski.
Pozostałe wyniki: Stal Szczecin - Sparta Węgorzyno 1:2, Stal Lipiany - Polonia Płoty 4:5, Intermarché-Rega Trzebiatów - Ina Ińsko 4:0, Pomorzanin Nowogard - Arkonia Szczecin 0:2, Zorza Dobrzany - Sarmata Dobra 2:0, Błękitni II Stargard - Kłos Pełczyce 1:0. Czołówka tabeli:
        1. Energetyk Gryfino    14   40   41:10
        2. Morzycko Moryń       14   33   42:14
        3. Sparta Węgorzyno     14   32   33:19
        4. Stal Szczecin        14   32   47:5
W sobotę w ostatniej jesiennej kolejce o godz. 14 Morzycko gra u siebie z Błękitnymi, a o 13 Energetyk ze Stalą Sz. Poza tym: Sparta - Stal L., Polonia - Intermarché-Rega, Sarmata - Iskra, Ina - Pomorzanin, Kłos - Piast, Arkonia - Zorza.

Regionalna okręgówka. Gr. płn. Orzeł Pęzino - Fagus Kołbacz 1:0, Iskierka Szczecin-Śmierdnica - Masovia Maszewo 5:2, Wicher Brojce - Ehrle Dobra Szczecińska 4:0, Tanowia Tanowo - Mierzynianka Mierzyn 2:4, Sparta Gryfice - Promień Mosty 4:1, Chemik II Police - Orkan Suchań 5:0, Rolpol Chlebowo - Wybrzeże Rewalskie Rewal 0:7, Błękitni Trzygłów - Mewa Resko 6:2. Prowadzi Mierzynianka, a Fagus jest na 13. miejscu.
Gr. płd. Mieszko Mieszkowice - Koral Mostkowo 3:2 (D. Szkolnicki, A. Szkolnicki, Baczyński), Sokół Pyrzyce - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 1:3 (Durasiewicz, Sarnecki, Laszczyński), Błękit Pniewo - Unia Dolice 0:5, Mechanik Warnice - Odrzanka Nest Paliwa Radziszewo 2:2, Grot Gardno - Klon Krzęcin 6:2 (J. Borsuk 3, M. Borsuk 2, Kłosek), Zieloni Zielin - Gavia Choszczno 0:3 (Zieloni rozpoczęli w siódemkę i po 6 minutach przy wyniku 0:3 zeszli z boiska), Sęp Brzesko - Czarni Lubanowo 3:0, Biali Sądów - Remor Recz 3:1. Czołówka:
        1. Odrzanka Radziszewo  14   29   36:15
        2. Biali Sądów          14   28   27:19
        3. Gavia Choszczno      14   27   28:16
        4. Czarni Lubanowo      14   27   25:21
        6. Błękit, 8. Mieszko, 13. Grot, 14. Orzeł, 16. Zieloni.
A-klasa. Gr. III. Rybak Wełtyń - Hanza Goleniów 0:7, OKS Center MD Goleniów - Wicher Reptowo 6:0, Światowid 63 Łobez - Wołczkowo-Bezrzecze 5:0, Pomorzanin Przybiernów - Pomorzanin II Nowogard 1:7, Aquila Szczecin - Kasta Szczecin-Majowe 3:1, Znicz Niedźwiedź - Orzeł Łożnica 1:4, Vielgovia Szczecin - Zalew Stepnica 3:0. Prowadzi Światowid.
Gr. IV. Zryw Kołbaskowo - Łabędź-GryfHurt Widuchowa 2:3 (Dużalski, Wierzchowski, Stemski), Witniczanka Witnica - KP Przecław 3:6, Rurzyca Nawodna - KLUKS Krzywin 3:3 (dla gospodarzy Nowaczyk, Prawdziuk, Hrycaj), Chrobry Lisie Pole - Czarni Czarnówko 1:2 (dla zwyc. Kurowski, Kowalski), Czcibor Cedynia - Goplana Żabów 7:0, Unia Swochowo - Iskra Banie 3:2, Pro-Team Żarczyn - Ogniwo Babinek 1:3 (Sztuka - Reformat, Gumiński, Kącki). 11 listopada awansem: Ogniwo Babinek - Chrobry Lisie Pole 5:0 (Sz. Woźniewski, Gumiński, Sikorski, D. Kaniecki, Sajdowski). Prowadzi Ogniwo.
Gr. VI. Santos Sarbinowo - Piast Piaseczno 2:0, Zjednoczeni Kurzycko - Osadnik II Myślibórz 11:1 (P. Szkolnicki 4, Cacaj 2, Fałat, Rozenblut, Kudła, Mróz, Fryska), Czarni Czerników - Myśla Dargomyśl 3:9, Polonia Giżyn - GKS Golenice 2:1, Pomorzanin Cychry - Wicher Przelewice 1:8, Olimpia Smolnica - Piast II Karsko 2:2. Prowadzi Polonia.

Puchar Polski. W środę rozegrano czwartą rundę eliminacji piłkarskiego Pucharu Polski na szczeblu regionu. Doszły do niej trzy zespoły z naszego powiatu. Dwa zmierzyły się ze sobą: w Trzcińsku-Zdroju miejscowy Orzeł przegrał z Morzyckiem Moryń 2:4. W Zielinie Zieloni zostali rozgromieni przez Dęba Dębno 1:11.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska