Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 16.02.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykij coraz bliżej
Powiat mocny, gminy słabsze
Kto inwestuje, ten odzyskuje
Robić błędy czy je naprawiać?
Co zamiast testów?
Kto będzie sołtysem roku?
Zostań jednoprocentowym darczyńcą!
Sport

Włóczykij coraz bliżej

10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” już coraz bliżej. Rozpocznie się 25 lutego. W Gryfińskim Domu Kultury zaprezentuje się dr hab. Jerzy Grębosz z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Od kilkunastu lat jeździ na wyspy Oceanii, gdy zaczyna się tam pora sucha. Dzieli codzienne życie z rdzenną ludnością, nieskażoną cywilizacją zachodnią. Mimo że ludzie ci znają białych ludzi, pozostali wierni stylowi życia ojców i dziadów.
W programie pierwszego dnia festiwalu jest też relacja Bartosza Malinowskiego z jego ostatniej ekspedycji. 4 stycznia, po 120 dniach wyczerpującej wyprawy, dotarł na metę Wielkiego Szlaku Himalajskiego, pokonując liczącą 1700 km trasę ze wschodu na zachód Himalajów w Nepalu. To jeden z najtrudniejszych i najwyżej położonych szlaków górskich na świecie. W najwyższym punkcie przełęcze przekraczają wysokość 6 000 metrów n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Przełęcze nie są zabezpieczone linami, co powoduje konieczność transportu odpowiedniej ilości sprzętu asekuracyjnego. Droga wymaga nieustannej nawigacji, pracy z mapą i kompasem, gdyż szlak nie jest oznakowany, poza popularnymi wśród turystów regionami, czyli np. rejonem Everestu czy Annapurny. Na niektórych odcinkach nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczność transportowania odpowiedniej ilości żywności, gazu, namiotu, śpiworów, mat do spania itp.
Jerzy Grębosz w Oceanii
Bartosz Malinowski i jego ekstremalne Himalaje
Dariusz Rosiak
W czasie całego festiwalu czeka nas ponad 140 wydarzeń – głównie spotkań z podróżnikami, odkrywającymi niezwykłe zakątki świata leżące poza popularnymi szlakami. Festiwal zakończy 6 marca spotkanie z Dariuszem Rosiakiem – autorem wydanej ostatnio książki „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Opowiada ona o ginącym świecie i niszczeniu kolebki europejskiej cywilizacji. Autor wyruszył tam, skąd pochodzą bliskowschodni chrześcijanie i tam, dokąd uciekają, czyli do Turcji, Iraku, Libanu, Egiptu, Izraela, a także do Syryjczyków mieszkających w Szwecji. Dariusz Rosiak jest znakomitym dziennikarzem radiowym i prasowym. W Trójce prowadzi co sobota „Raport o stanie świata”, przez wiele lat był związany z „Rzeczpospolitą”, gdzie pisał do weekendowego magazynu „Plus Minus”. Napisał także inne książki, jak np.: „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki” czy „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela” (o kapłanie, który jako wykładowca KUL-u dowiedział się, że w czasie wojny jako małe żydowskie dziecko został uratowany przez swych – jak się okazało – przybranych rodziców).

Uroczystości otwarcia i zamknięcia festiwalu towarzyszyć będą degustacje potraw kuchni czeskiej i pomorskiej. Dodajmy, że 29 stycznia spotkać się będzie można ze słynnym pisarzem i podróżnikiem Andrzejem Stasiukiem. Nieodłączną częścią festiwalu będą też filmy egzotycznych kinematografii oraz koncerty. W tym roku wystąpią m.in.: Pogodno, Łona i Weber, Karolina Czarnecka, Tabu.

Dodatkowym punktem festiwalu będą 27 i 28 lutego (sobota i niedziela) darmowe warsztaty nordic walkingu. Pod okiem profesjonalnego instruktora będzie można uczyć się dobierać i regulować kije, rozgrzewać przed treningiem, poznać podstawowe techniki marszu, a także wziąć udział w losowaniu markowych kijów. Zapisy i kontakt: tel. 607 430 137, e-mail: [email protected].

Więcej szczegółów o festiwalu na www.wloczykij.com. Za tydzień zamieścimy pełny program.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska