Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 16.02.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Włóczykij coraz bliżej
Powiat mocny, gminy słabsze
Kto inwestuje, ten odzyskuje
Robić błędy czy je naprawiać?
Co zamiast testów?
Kto będzie sołtysem roku?
Zostań jednoprocentowym darczyńcą!
Sport

Powiat mocny, gminy słabsze

W grudniu i w styczniu pisaliśmy o uchwałach budżetowych gmin i powiatu gryfińskiego oraz o zamierzeniach inwestycyjnych na 2016 rok. Ogólnie należy stwierdzić, iż gminy mocno przyhamowały z inwestycjami z racji konieczności spłaty zadłużenia, a ponadto dlatego, że nie mogą wypracować znaczącej nadwyżki operacyjnej (przewagi bieżących dochodów nad bieżącymi wydatkami), która jest miernikiem zdolności kredytowej. Przykładem tego może być Chojna, która jeszcze nie osiągnęła granicznego pułapu długu, lecz jest niewydolna z racji ujemnego bilansu operacyjnego. Ratuje się programem naprawczym i w ciągu dwóch lat będzie musiała ten wskaźnik poprawić.
Jak nasze gminy wyglądają pod względem zadłużenia na tle ogólnopolskim? Niezbyt dobrze, chociaż oczywiście nie wszystkie. Tygodnik samorządowy „Wspólnota” opublikował ranking wszystkich samorządów w Polsce z rozbiciem na województwa, powiaty, gminy miejsko-gminne i wiejskie. To lektura bardzo ciekawa, chociaż trochę nieaktualna, bo są to dane na koniec 2014 roku. Statystyki za rok ubiegły ukażą się zapewne dopiero w drugim półroczu. Jednak kondycja samorządów w tym okresie mocno się nie zdezaktualizowała i porównania będą przybliżone. Oto kilka ogólnych danych. Średnia krajowa zadłużenia gmin miejskich i miejsko-wiejskich wynosiła 32,8%, gmin wiejskich 26,3%, a powiatów 23,2. Przypomnijmy, że procenty odnoszą się do wielkości rocznego dochodu. Przykładowo, gdy gmina ma 100 mln zł rocznego dochodu i 20% długu, to znaczy, że ma do spłacenia 20 mln. Gminy naszego powiatu miały następujące wskaźniki długu:

        Widuchowa           60,6%
        Gryfino             57,7%
        Chojna              43,0%
        Trzcińsko-Zdrój     30,3%
        Moryń               29,9%
        Banie               26,5%
        Mieszkowice         21,2%
        Stare Czarnowo      16,8%
        Cedynia             15,9%
Powiat gryfiński (starostwo) miał 18,23% zadłużenia, a więc sporo poniżej średniej.


Rekordy kraju i województwa
Nasze województwo (jako samorząd) pod względem zadłużenia ze wskaźnikiem 38,3% jest na 9. miejscu w kraju przy średniej 38,5%. Niechlubnym rekordzistą jest woj. mazowieckie – 66,65%, a najmniej zadłużonym podlaskie – tylko 3,9%. Tak więc dysproporcje są ogromne. Gdy weźmiemy pod lupę powiaty, to mamy w Zachodniopomorskiem rekordzistę, bo w długu lideruje powiat wałecki: 76,0%. Nasz gryfiński jest w województwie na czwartym miejscu od końca, czyli bardzo dobrym, bo mniejszy dług mają tylko powiaty: choszczeński, świdwiński i gryficki. Możemy się też pochwalić najistotniejszym wskaźnikiem, czyli bardzo dobrą zdolnością kredytową: jesteśmy na pierwszym miejscu w województwie i na 19. miejscu w kraju. Świadczy to o wysokiej nadwyżce operacyjnej.
W samorządach gminnych też nasze województwo ma wszystkie miejsca na podium – niestety, licząc od końca. Chyba prawie już wszyscy słyszeli o gminie Ostrowice, która ma być włączona do gminy Drawsko Pomorskie. Wojewoda uznał, iż dług wielkości 304,2% jest niemożliwy do spłacenia. Podbramkową sytuację ma też Rewal z 266,8% zadłużenia. Jednak jako gmina nadmorska ma zupełnie inne możliwości i po programie naprawczym zapewne szybko doprowadzi finanse do równowagi. Zadłużenie 102,5% mają Bielice w powiecie pyrzyckim.


Inwestujemy ostrożnie
W tym roku gminy naszego powiatu, poza Moryniem, bardzo ostrożnie podeszły do inwestycji. W ciągu roku zapewne to się zmieni, gdy wpłyną jakieś pieniądze. Przykładem może był Trzcińsko-Zdrój, gdzie budżet (piszemy o tym na str. 2) zwiększył się o ponad 1 mln zł.
Poniżej procenty wydatków zaplanowanych w 2016 roku na zadania inwestycyjne:
        Banie                8,1%
        Cedynia             13,5%
        Chojna               0,0%
        Gryfino              5,6%
        Mieszkowice          8,7%
        Moryń               25,2%
        Trzcińsko-Zdrój      6,4%
        Stare Czarnowo       2,3%
        Widuchowa            8,0%
        powiat gryfiński    20,0%

Tadeusz Wójcik

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska