Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróżujący domator
Pieniądze na remont dachu
Żywa encyklopedia
Rowerem do Lizbony? A czemu nie?
Niechciane prezenty
Chojna twardo przeciw ZGDO
Cedynia i Mieszkowice razem
Emocje w Moryniu
Ołówkiem i pędzlem
Sport

SPORT

Real pozdrawia Piotrusia...
Słynni piłkarze Realu Madryt, w tym Ronaldo i Ramos nagrali filmik, w którym po polsku pozdrawiają rocznego Piotrusia Wróbla z Żórawi pod Gryfinem, walczącego z nowotworem oczu. Była to reakcja na skierowaną do Reala prośbę gryfińskich przedszkolaków o wsparcie zbiórki na operację chłopca (o akcji informowaliśmy już kilkakrotnie). Piotruś z rodzicami został też zaproszony na mecz do Hiszpanii, jednak wyprawa została odłożona z powodu zaplanowanych wcześniej ważnych badań lekarskich w Warszawie.
Na operację w USA, mogącą uratować oczy chłopca, trzeba aż 1,5 mln zł. Udało się już zebrać ponad 1 mln. Darowiznę można przelać na konto Fundacji Rycerze i Księżniczki, ul. Zagójska 2/4/85, 04-101 Warszawa, nr konta: 90 1020 1042 0000 8902 0324 4142 z dopiskiem „Darowizna Piotr Wróbel”.


Dwa medale i czołowe miejsca
W sobotę Hermes Gryfino był organizatorem Mistrzostw Województwa w Biegach Przełajowych. Mieliśmy kilkunastu zawodników z naszego powiatu, reprezentujących ten klub. W biegu na 1500 m młodzików brązowy medal zdobył Adam Soldat, a na dystansie 3000 m juniorek młodszych taki sam krążek wywalczyła Marta Kaciupa. Urodzaj był na pechowe czwarte miejsca. Zajęli je: młodzicy Kornelia Siciarz i Jakub Pankratow oraz juniorka młodsza Klaudia Szkudlar i junior Hubert Kluczyński. Z powodu kontuzji nie wystartowali czołowi biegacze Hermesa: senior Paweł Pankratow i junior Sławomir Jakubik. Na zdjęciu bieg młodziczek.

(tekst i fot. tw)


Stal też za mocna
W 21. kolejce II ligi szczypiornistów Energetyk Gryfino w sobotę uległ u siebie jednemu z liderów – Stali Gorzów 18:29 (8:16). Najlepszy strzelec gryfinian – 16-letni Wojciech Dadej już w 8. min. dostał czerwoną kartkę za faul na kontratakującym zawodniku Stali, co znacznie osłabiło drużynę. Skład gryfinian i liczba zdobytych bramek: Kołasiewicz, Kłodziński, Słomczyński – Wiśniewski 7, Sztoban 3, Marek Jezierski 2, Lutowicz 2, Białek 1, Dadej 1, Gała 1, Kowalski 1, Łobos, Chmielnicki.
Inne wyniki: GKS Żukowo - Sambor Tczew 39:21, Gwardia Koszalin - Tytani Wejherowo 29:24, Cartusia Kartuzy - Wybrzeże II Gdańsk 24:22, Borowiak Czersk - SMS II Gdańsk 26:48, LKS Kęsowo - AZS UKW Bydgoszcz 24:28, Szczypiorniak Olsztyn - MKS Brodnica 28:25. Prowadzą GKS i Stal, a Energetyk spadł na 10. miejsce. W sobotę gra w Tczewie z Samborem.


Deszczowa Alkala
Panie nie przestraszyły się deszczu i w niedzielę tłumnie stawiły się na Jasnych Błoniach w Szczecinie na organizowany z okazji Dnia Kobiet Bieg Alkali na dystansie 5 km oraz marsz nordic walking na tej samej trasie. Bieg ukończyło 1365 kobiet, a marsz 368. Organizowana przez Ruchową Akademię Zdrowia w Szczecinie impreza mieści się w pierwszej trójce pod względem liczby uczestniczek. Z naszego powiatu wystartowała liczna grupa reprezentantek, a najwięcej z Gryfina, Chojny i Trzcińska-Zdroju. Prestiżowy bieg wygrała Monika Jackiewicz z Lubawy (woj. warmińsko-mazurskie) w czasie 19:05 s. Doskonałe piąte miejsce zajęła Nikolina Szurgocińska z Chojny z rezultatem 21:10. W pierwszej setce znalazły się ponadto: 11. Magdalena Droździel, 18. Jolanta Puchalska, 26. Katarzyna Nowak (wszystkie Gryfino), 33. Renata Kowalska (Klępicz), 39. Sandra Szkałyba (Gryfino), 59. Katarzyna Przygoda (Chojna), 78. Magdalena Andrych (Gryfino), 87. Joanna Połukord (Chojna) i 90. Iwona Swendrowska (Gryfino). Wśród kijkarek na wysokim czwartym miejscu znalazła się Michalina Zembik z Gryfina. (tw)


W Moryniu inauguracja sezonu
Jak już zapowiadaliśmy moryńscy organizatorzy zapraszają w najbliższą sobotę 12 marca na inaugurację sezonu biegowego... i nie tylko, bo mile widziani będą wszyscy miłośnicy ruchu w plenerze. Będzie to coroczna impreza z okazji Dnia Kobiet. Pogoda zapowiada się lepsza niż w miniony weekend. – Zresztą w razie czego podrzuci się więcej drzewa na ognisko – mówią organizatorzy. Początek o godz. 12 przy Złotej Rybce w pobliżu jeziora.
(tw)


Pierwsi w Niemczech
Dwie polskie drużyny z Zespołu Szkół w Moryniu uczestniczyły 23 lutego w Altreetz (Niemcy) w halowym turnieju piłki nożnej dziewcząt i chłopców klas trzecich szkół podstawowych. Startowało sześć zespołów. Drużyna z kl. III a wygrała wszystkie mecze i zarazem cały turnie, powtarzając sukces sprzed roku. Skład zwycięzców: Mateusz Łyczakowski, Szymon Łyczakowski, Piotr Przybył, Aleks Sadowski, Hubert Rzeszowski, Ernest Witkiewicz, Olga Adamczewska. Klasa III b (Jakub Sławiński, Norbert Zalewski, Szymon Grzelaczyk, Tobiasz Głowacki, Ola Bugajska, Zuzia Sobczyńska) wygrała dwa spotkania, jeden zremisowała, dwa przegrała i zajęła trzecie miejsce. Opiekunami morynian byli: Gabriela Małkiewicz, Katarzyna Łyczakowska i Krzysztof Jaz.


Paweł Bucyk
Jest nowe koło wędkarskie
Zebranie założycielskie Koła Wędkarskiego PZW Odra Chojna odbyło się 26 lutego. Przybyło 60 członków założycieli. Uczestniczył także prezes Polskiego Związku Wędkarskiego Okręg w Szczecinie Grzegorz Rogalewicz, który poinformował zebranych o uchwale Okręgu zezwalającej na utworzenie drugiego koła w Chojnie.
Prezesem koła został Paweł Bucyk, a członkami zarządu: Mariusz Strzelczyk, Andrzej Stelmach, Kamil Skiba, Marcin Pisanko, Jacek Stelmach i Bartłomiej Kotliński. Wszystkie kandydatury przyjęto jednogłośnie.
Wszelkich formalności związanych z zapisem do koła PZW Odra Chojna można dokonać w siedzibie: Foto Studio AD przy ul. Jagiełły 28 od poniedziałku do piątku w godz. 9-18 i w soboty 9-14, a także w sklepie wędkarskim „Sandacz” przy Netto. W obu tych punktach można zdać egzamin na kartę wędkarską (która wydawana jest w 24 godziny) i wnieść stosowne opłaty. Istnieje też możliwość opłacenia po godz. 18 składek i zezwoleń na wędkowanie u skarbnika koła po wcześniejszym kontakcie telefonicznym: 608 673 780. Więcej informacji: tel. 512 320 812 - prezes, 608 673 780 - skarbnik oraz na www.pzwodra.pl. (rr)


W sobotę ruszają piłkarskie ligi
W sobotę zaczyna się piłkarska runda wiosenna. W IV lidze przedostatnia w tabeli Odra Chojna gra u siebie o godz. 16 z będącym na dziewiątym miejscu Hutnikiem Szczecin. Ponadto: Kluczevia Stargard - Olimp Gościno, Osadnik Myślibórz - Jeziorak Szczecin, MKP Szczecinek - Piast Chociwel, Dąb Dębno - Ina Goleniów, Astra Ustronie Morskie - Wiekowianka Wiekowo, Rasel Dygowo - Iskra Białogard, Leśnik Manowo - Gryf Kamień Pomorski.
W wojewódzkiej okręgówce lider tabeli Energetyk Gryfino już w pierwszej kolejce rozegra u siebie mecz na szczycie z wiceliderem Spartą Węgorzyno (sobota o godz. 14). Zajmujące czwarte miejsce Morzycko Moryń w niedzielę o 14 zmierzy się na wyjeździe z Piastem Karsko. Poza tym: Arkonia Szczecin - Iskra Golczewo, Sarmata Dobra - Błękitni II Stargard, Stal Lipiany - Intermarché-Rega Trzebiatów, Polonia Płoty - Pomorzanin Nowogard, Ina Ińsko - Zorza Dobrzany, Kłos Pełczyce - Stal Szczecin.
W regionalnej klasie okręgowej w grupie południowej w sobotę o 14 Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Biali Sądów, o tej samej godzinie lider Odrzanka Nest Paliwa Radziszewo podejmuje Zielonych Zielin, a o 15.30 Mieszko Mieszkowice zmierzy się w Pyrzycach z Sokołem. Grot Gardno gra na wyjeździe z Koralem Mostkowo. W niedzielę o 14 Czarni Lubanowo - Błękit Pniewo. W grupie północnej w niedzielę o 15 Zootechnik Kołbacz gra u siebie z Tanowią Tanowo. A-klasa wznawia rozgrywki 19 marca, a B-klasa 2 kwietnia.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska