Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróżujący domator
Pieniądze na remont dachu
Żywa encyklopedia
Rowerem do Lizbony? A czemu nie?
Niechciane prezenty
Chojna twardo przeciw ZGDO
Cedynia i Mieszkowice razem
Emocje w Moryniu
Ołówkiem i pędzlem
Sport

Żywa encyklopedia

Nie będzie przesadą, jeżeli powtórzy się za doktorem Pawłem Migdalskim stwierdzenie, że profesor Edward Rymar to „chodząca encyklopedia historyczna”. Dowodem na potwierdzenie tych słów był wykład profesora o historii Nowej Marchii, będący zarazem promocją książki „Historia polityczna i społeczna Nowej Marchii w średniowieczu (do roku 1535)”, który miał miejsce 3 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Organizatorami byli: stowarzyszenie Terra Incognita i biblioteka.

Autorowi udało się rzecz znacząca. Jego książka (wydana w ub. roku przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gorzowie) jest bowiem najbardziej kompletnym zbiorem wiedzy na temat dziejów terenów, które są naszą małą ojczyzną.

Nowa Marchia to ziemie, które dziś są najbardziej wysunięte na zachód Polski. Obejmuje część województwa zachodniopomorskiego, a także północny fragment lubuskiego. Historia Nowej Marchii to historia bliskich nam miejscowości: Chojny, Cedyni, Mieszkowic, Morynia, Trzcińska-Zdroju czy położonego nieco dalej Myśliborza.
Zamiarem prof. Rymara było opowiedzenie jak największej ilości szczegółów dotyczących naszego regionu – jednak bezlitośnie upływający czas nie pozwolił na zagłębienie się we wszystkie istotne tematy. Niemniej profesorowi udało się zaznaczyć wielokulturowe dziedzictwo chojeńskiej ziemi i rozbudzić w słuchaczach zainteresowanie historią Nowej Marchii. Na koniec, z niesłabnącą werwą, odpowiadał na pytania zebranych i podpisywał swoje monumentalne, blisko tysiącstronicowe dzieło.
Marta Walkowiak
(fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska