Dzisiaj jest wtorek, 28 czerwca 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 08.03.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróżujący domator
Pieniądze na remont dachu
Żywa encyklopedia
Rowerem do Lizbony? A czemu nie?
Niechciane prezenty
Chojna twardo przeciw ZGDO
Cedynia i Mieszkowice razem
Emocje w Moryniu
Ołówkiem i pędzlem
Sport

Cedynia i Mieszkowice razem

Burmistrzowie: Cedyni – Gabriela Kotowicz i Mieszkowic – Andrzej Salwa 28 lutego podpisali porozumienie o współpracy na rzecz ochrony miejsc pamięci i promocji dziedzictwa kulturowego Rejonu Pamięci Narodowej. Odbyło się to podczas obchodów 71. rocznicy wkopania polskiego słupa granicznego w Czelinie. Porozumienie będą wcielać w życie dyrektorzy: Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach. Przewiduje się też wspólną popularyzację walorów przyrodniczych okolicy. Pierwszym przedsięwzięciem będzie organizacja Odra Guide Tour, czyli podróży studyjnej po rejonie w dniach 1-3 kwietnia oraz obchodów 71. rocznicy forsowania Odry 23 kwietnia. Obie placówki zapowiadają wspólne wydawnictwa i wspólny bilet wstępu do muzeów w Cedyni i Gozdowicach.

Gabriela Kotowicz i Andrzej Salwa po podpisaniu porozumienia

Rocznicowe uroczystości w Czelinie 28 lutego rozpoczęła msza w miejscowym kościele, odprawiana przez ks. proboszcza Marka Szczuckiego. Następnie uczestnicy w asyście kompanii honorowej i orkiestry wojskowej przeszli pod obelisk nad Odrą. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Salwa. Żołnierze 5. Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina przygotowali apel poległych. Kwiaty i znicze przy pomniku złożyli przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów, służb mundurowych, radni, sołtysi, delegacje szkół i instytucji. Na zakończenie czelińskie Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało dla wszystkich grochówkę.

Za naszym pośrednictwem burmistrz Mieszkowic dziękuje proboszczowi Markowi Szczuckiemu, kapeli Dębniacy i Zbigniewowi Ciszkowi za oprawę muzyczną, współpracownikom Urzędu Miejskiego, sołtysowi i Radzie Sołeckiej Czelina, paniom z KGW, druhom strażakom, pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Mieszkowicach za pomoc w organizacji uroczystości.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska