Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 19.04.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pikieta trafiła do sądu
„Tutaj nie ma już nienawiści”
Pamięć poległym
Przebudują oczyszczalnię
Handel duży i mały
Spór o borowiny znów ożył
Im dalej w las, tym więcej… śmieci
Tabu
Sport

Handel duży i mały

Do ożywionej dyskusji dotyczącej pobierania opłat na targowisku doszło podczas sesji Rady Miejskiej w Mieszkowicach 7 kwietnia. Przed paru laty sporo handlujących rozkładało swoje towary na placu, gdzie obecnie znajduje się Biedronka. Wskutek budowy sklepu stoiska zlikwidowano, ale potem niewielka grupa handlujących wróciła na swoje miejsce, zajmując część placu parkingowego. Władze gminy zaakceptowały to targowisko, pobierając dzienne opłaty za handel. Jednak ostatnio doszło do ostrego konfliktu na tym tle. W starej wersji, gdy były kontenery handlowe, ustalano stawki za ich dzierżawę i nie było problemu. Obecnie kupcy rozkładają swoje towary na ziemi, płacąc od metra kwadratowego 4 złote. Gdy ktoś ma duży rozmach, to zajmuje znaczny obszar i inkasent z Zakładu Usług Komunalnych nalicza słoną opłatę.

Na sesji dość emocjonalnie wypowiedziała się przedstawicielka handlowców, która oznajmiła, że dojdzie do buntu i nikt nie będzie płacił. Twierdziła, że dzienne stawki są horrendalne, bo niektórym wychodzi po 70, a nawet 100 złotych. Podawała też przykłady innych targowisk, gdzie handlujący płacą dużo mniej. Radny Henryk Domaradzki powiedział, że problem się pojawił, gdy znikły stoiska i kupcy zaczęli zajmować duże powierzchnie, a inkasent nalicza zgodnie z przepisami.

Po wypowiedziach paru osób postanowiono, iż trzeba załagodzić spór. Sugerowano, że najlepszym wyjściem byłoby wydzielenie stref o określonej powierzchni z pobieraniem za nią stałej opłaty.

Dotychczasowe dzienne stawki opłaty targowej w Mieszkowicach wynoszą:
- za handel ze stołu będącego na wyposażeniu targowiska – 15 zł
- z samochodu osobowego – 20 zł, ciężarowego – 25 zł
- za zajęcie 1 m kw. – 4 zł
(tw)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska