Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 16 z dnia 19.04.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pikieta trafiła do sądu
„Tutaj nie ma już nienawiści”
Pamięć poległym
Przebudują oczyszczalnię
Handel duży i mały
Spór o borowiny znów ożył
Im dalej w las, tym więcej… śmieci
Tabu
Sport

Im dalej w las, tym więcej… śmieci

Butelki, puszki, papiery, stare sprzęty AGD, a nawet całe kontenery śmieci – oto „krajobraz”, który przychodzi nam oglądać, gdy wybierzemy się na spacer po lesie. Takie widoki potrafią odebrać przyjemność nawet najbardziej zagorzałym amatorom przechadzek.

Zbliżająca się wiosna będzie zatem pracowita dla służby leśnej, która przyznaje, że corocznie podczas akcji sprzątania lasów wywożonych jest ponad kilkaset wagonów kolejowych śmieci. Liczba ta w przeliczeniu na złotówki zatrważa jeszcze bardziej. A problem odpadów w lesie z roku na rok rośnie.


Nie pomagają nawet wysokie kary za złapanie śmiecących. Grzywna może wynieść nawet do 500 zł (reguluje to Kodeks wykroczeń - art. 162 § 1), co po przeliczeniu na gospodarstwo domowe daje nam kwotę, która wystarczyłaby na wywóz śmieci przez okrągły rok! Dodatkowo jeśli odpady spowodują skażenie gleby lub wody – sprawa może znaleźć finał w sądzie, a kara pieniężna może sięgać 5000 zł.

Dlaczego więc zarówno osoby prywatne, jak i firmy mają za nic przepisy, a przede wszystkim piękno przyrody? Dlaczego spacerującym osobom tak trudno wyrzucić papierek po cukierku do stojącego opodal kosza na śmieci? Czy przyczyny należy upatrywać w lenistwie, skąpstwie, mentalności, a może niewiedzy? A przecież od najmłodszych lat wpaja się dzieciom, że należy dbać o lokalne pomniki przyrody tak, aby przetrwały dla nas i dla następnych pokoleń. Niestety – to, co edukacja ekologiczna zakłada – to jedno, a rzeczywistość z coraz bardziej zaśmieconymi lasami – to drugie.

Dbajmy więc o estetykę naszych rodzimych zielonych płuc, aby powiedzenie „nie było nas – był las, nie będzie nas – będzie las”, nie zostało tylko mrzonką.
Tekst i fot. Marta Walkowiak

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska