Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 21 z dnia 24.05.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nie trujmy!
Solidarność na celowniku Stasi
Świętowali strażacy
Piknik z przyrodą
Historię wciąż poznajemy
7 milionów dla DIROW-u
Kolejne szkolne siedemdziesięciolatki
Trzciński Festiwal Kultury i Sportu 2016
Sport

Solidarność na celowniku Stasi

„Uczcie się polskiego. Solidarność, NRD, Stasi” - tak zatytułowana jest wystawa otwarta 24 maja w Galerii Cysterskiej w Kołbaczu. Jej organizatorem jest tamtejszy Zespół Szkół we współpracy ze stowarzyszeniem Spichlerz Sztuki i parafią. Wystawa przyjechała z Berlina i przygotowana została przez federalnego pełnomocnika ds. akt Stasi (BStU) - odpowiednika polskiego IPN-u.

„Lernt Polnisch!” - takie hasło na początku lat 80. pojawiało się na murach budynków w NRD. Było ono wyrazem podziwu dla polskiej Solidarności i symbolem nadziei na lepszą przyszłość. „Wolność dla Polski”, „Wypuścić Wałęsę”, „Polska się pali – w Berlinie zaspali”, „Zróbcie tak jak Polacy” – tak wyrażali swoje poparcie obywatele wschodnich Niemiec. Stasi (czyli Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego) bacznie śledziła wydarzenia w Polsce, obawiając się, że iskra wywoła pożar, zagrażając NRD.

Wystawa prezentuje zdjęcia z archiwów Stasi, ukazujące przykłady graffiti i ulotek z propolskimi hasłami, które pojawiały się w NRD na przełomie 1980 i 1981 r. Zdjęciom towarzyszą fragmenty raportów Stasi, dokumentujące nastawienie obywateli Niemiec komunistycznych względem Solidarności: szacunek, podziw, a nawet zazdrość. W szerszy kontekst tych wydarzeń wprowadzi prezentacja Pawła Miedzińskiego ze szczecińskiego oddziału IPN.

Wydarzenia w Polsce były dla wielu krajów bloku wschodniego sygnałem do walki, ale musiało minąć jeszcze kilka lat, zanim możliwe się stały masowe protesty w policyjnym kraju, jakim była NRD. Dziś możemy przejrzeć się w oczach innych, by lepiej zrozumieć i docenić sukces na polskiej drodze do wolności.

Wystawa opracowana została w języku polskim i niemieckim. Czynna będzie do 2 czerwca. Informacje dla grup zorganizowanych pod nr. 91 322 42 21 lub 601 669 543.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska