Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 25 z dnia 21.06.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Pierwsze absolutoria
Zachowali się jak trzeba
Nie żyje H.J. Ziele
Wyjść albo nie wyjść?
Nowo wybrani w Baniach
Cedyńskie Spotkania z Historią - Dni Cedyni
XX JUBILEUSZOWY JARMARK WIDUCHOWSKI
Policja o bezpieczeństwie w Moryniu i Mieszkowicach
Sport

Policja o bezpieczeństwie w Moryniu i Mieszkowicach

Moryńscy radni wysłuchali 31 maja sprawozdania dotyczącego bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie ich miasta i gminy w roku 2015. Działania Międzygminnego Posterunku Mieszkowice - Moryń omówił komendant Komisariatu Policji w Chojnie - mł. insp. Miłosz Bogdański. Na wstępie zaznaczył, że przestępczość w roku ubiegłym zmniejszyła się o jedną trzecią w porównaniu do roku 2014. Dużym sukcesem w gminie Moryń w tym czasie jest również brak czynów karalnych wśród nieletnich, co jest wynikiem współpracy dzielnicowych z placówkami oświatowymi. Szef chojeńskiego komisariatu pochwalił się także skutecznością w wyeliminowaniu ze środowiska lokalnego osób, które seryjnie łamały prawo. Jednostki stwarzające największe zagrożenie udało się umieścić w zakładach karnych. Niestety, razem z sukcesami w parze idą i niepowodzenia. Wykrywalność przestępstw spadła o prawie 8 proc. i wyniosła 59,37 proc. Prawie co drugi przestępca pozostaje więc bezkarny.

Wojciech Chodyniecki
Burmistrz Józef Piątek zaapelował o wzmożoną kontrolę policyjną w gminie w okresie letnim. Stwierdził, że akty wandalizmu, do których dochodzi częściej w wakacje, mogą źle wpłynąć na wizerunek miasta i odstraszać turystów. Bogdański zapewnił, że jeżeli tylko znajdą się etaty, to ochrona na terenie gminy zostanie zwiększona. Po raz kolejny również ubolewano nad brakiem posterunku w samym Moryniu. J. Piątek zapowiedział, że doraźnie planowane jest poszerzenie monitoringu, by zwiększyć bezpieczeństwo obywateli, a o przywrócenie posterunku władze gminy nadal będą zabiegać. Poruszono również kwestię uciążliwego błota na drogach, które nanoszone jest z pól przez maszyny rolnicze. Chodzi tu nie tylko o kwestię zabrudzenia drogi, ale przede wszystkim o niebezpieczeństwo, jakie rozmyte błoto stwarza dla innych pojazdów. Komendant zapewnił, że policjanci upominają rolników, a najbardziej opornym wystawiają mandaty.


Informacji dotyczących porządku publicznego w gminie Mieszkowice w roku 2015 mieli okazję wysłuchać radni na sesji 16 czerwca. Kierownik posterunku Mieszkowice – Moryń asp. sztab. Wojciech Chodyniecki wymienił m.in. trudną sytuację materialną rodzin, nadużywanie alkoholu i używek oraz znaczny stopień bezrobocia jako czynniki wpływające na poziom bezpieczeństwa w środowisku lokalnym. Funkcjonariusze przeprowadzili łącznie 581 interwencji, a rok wcześniej było ich prawie o połowę mniej, bo „tylko” 309. Z kolei wykrywalność przestępstw dla całej gminy wyniosła 68,25 proc, co jest wynikiem niższym o 3,59 proc. w porównaniu do roku 2014. Chodyniecki zwrócił uwagę na problemy z prowadzącymi po alkoholu (takich osób było bowiem aż 27) oraz na nieletnich sprawców wykroczeń. Tych ostatnich, podobnie jak w 2014, było ośmiu. Policjant zapewnił, że obecnie priorytetem dla posterunku jest zwiększenie czasu służby dzielnicowej, poprawa wizerunku poprzez utrzymywanie kontaktu z sołtysami i dążenie do wyeliminowania występków szczególnie uciążliwych dla obywateli (kradzieże, włamania, niszczenie mienia).
Leszek Kowalczyk
Radne Bożena Dorywalska i Helena Chodyniecka postulowały wzmożenie patroli dzielnicowych zarówno w dzień, jak i w nocy. Eugeniusz Bieliński zauważył, że obywatele mogą mieć problem ze zgłaszaniem przestępstw, ponieważ policjantów nierzadko nie można zastać na terenie posterunku i nie wiadomo, w której części gminy w danej chwili się znajdują. Aspirant wyjaśnił, że moryński posterunek nie jest całodobowy, a dzielnicowi mają obowiązek być w terenie. W razie jakiegoś zdarzenia należy dzwonić pod 112 albo do chojeńskiego komisariatu. Ponadto funkcjonariusze mają przy sobie komórki, a numery do nich są wywieszone na tablicy przy posterunku.

Pytanie-bumerang, dotyczące przywrócenia samodzielnego posterunku, zadał radny Zbigniew Kmiecik. O odpowiedź pokusił się zastępca komendanta w Chojnie nadkom. Leszek Kowalczyk. Stwierdził, że posterunki na pewno nie będą zamykane, natomiast obecnie policja czeka na decyzje zwierzchników, dotyczące możliwości ich przywracania.
Tekst i fot. Marta Walkowiak

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska