Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 32-33 z dnia 09.08.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Samorządy przeciw centralizacji państwa
Kto ile zaoszczędził?
Gorące ulice w Cedyni
Jeśli władza nie ma wizji, to powinna zrezygnować
Wołoszański kręci u nas
Żywot człowieka renesansu w Kołbaczu
Kto nie kupi, ten trąba?
Sport

Żywot człowieka renesansu w Kołbaczu

Jak już zapowiadaliśmy, w najbliższą sobotę 13 sierpnia rozpoczyna się VII Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku. Muzyka w Zabytkach Pomorza Zachodniego”. Organizatorem jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Tego dnia inauguracyjny koncert pt. „Żywot człowieka renesansu” odbędzie się o godz. 19 w pocysterskim zespole klasztornym w Kołbaczu (gmina Stare Czarnowo). Już od godz. 16 trwać będzie część krajoznawcza, w której po kościołach w Żabowie, Żelewie i Kołbaczu oprowadzać będą: Michał Dębowski i Radosław Palus (Stowarzyszenie Spichlerz Sztuki w Kołbaczu).
Henryk Kasperczak i Katarzyna Wiwer
W koncercie wystąpią: Katarzyna Wiwer – sopran i Henryk Kasperczak – lutnia, teorba. Będzie to podróż po renesansowej Europie w poszukiwaniu muzyki, która pozwalała zajrzeć do duszy człowieka. W programie znajdą się psalmy opracowane przez kompozytorów francuskich, hiszpańskich, włoskich, angielskich oraz polskich, dopełnione dziełami na lutnię solo. Kierunek muzycznej drogi wskażą teksty dwóch najwspanialszych ówczesnych polskich poetów: Jana Kochanowskiego i Mikołaja Reja, którego rozprawa „Żywot człowieka poczciwego” będzie kanwą całego koncertu.

Katarzyna Wiwer jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Swoje umiejętności i wiedzę poszerzała zgodnie ze swoimi zamiłowaniami do muzyki dawnej oraz kantatowo-oratoryjnej. Repertuar obejmuje dzieła od średniowiecza (Hildegarda z Bingen i chorał gregoriański) poprzez utwory Dowlanda, Zieleńskiego i Monteverdiego aż po pieśni Schuberta, Chopina, Szymanowskiego, Rodriga oraz aranżacje pieśni szkockich. Artystka jest również pedagogiem śpiewu, prowadzi zajęcia z emisji głosu, a także warsztaty chorału gregoriańskiego i muzyki Hildegardy z Bingen.

Henryk Kasperczak to absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii UAM w Poznaniu. Jest wykładowcą historycznych praktyk wykonawczych i gry na lutni w Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz w Łodzi. W zespołach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy muzykę dawną z rockiem progresywnym, wykorzystując lutnię, teorbę, pistalę, dudy.

Wstęp wolny! Następne koncerty (połączone ze zwiedzaniem) zaplanowano w pięć kolejnych sobót w kościołach w: Trzebiatowie, Szczecinie-Dąbiu, Moryniu, Gryfinie i Szczecinie (patrz informacja w nr. 30). Jedynie na ostatnią imprezę obowiązują bilety w cenie 25 i 15 zł, a w przedsprzedaży 20 i 10 zł. Rezerwacja i sprzedaż na stronie www.famd.pl lub w Republice Rozmaitości Fanaberia przy deptaku Księcia Bogusława 5 w Szczecinie. Dla szczecińskiej publiczności jest do dyspozycji bezpłatny bus, odjeżdżający każdorazowo z przystanku przy ul. Korsarzy. Rezerwacja miejsc e-mailowo: [email protected].
„Gazeta Chojeńska” jest patronem medialnym festiwalu.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska